مشاوره و ارزیابی رایگان!
دوست داشتم
5/5 - (13 امتیاز)

آشنایی کامل با شرایط کار در آلمان۲۰۲۲ 👇

کار‌ در آلمان آلمان ، مقصد‌ نخست مهاجرت ایرانیان به اروپاست . هنگامی بحثِ مهاجرت کاری‌ است ، باز‌هم ایرانیانِ بسیاری کار‌ در آلمان را به دیگر سرزمین های اروپایی ترجیح‌ می‌دهند . این موضوع ، صفر‌ تا صد ِآشنایی با شرایط کار در آلمان…


آشنایی کامل با شرایط کار در آلمان2022

کار‌ در آلمان

آلمان ، مقصد‌ نخست مهاجرت ایرانیان به اروپاست . هنگامی بحثِ مهاجرت کاری‌ است ، باز‌هم ایرانیانِ بسیاری کار‌ در آلمان را به دیگر سرزمین های اروپایی ترجیح‌ می‌دهند . این موضوع ، صفر‌ تا صد ِآشنایی با شرایط کار در آلمان بوده است که در آن مطالب‌ متفاوتی ، از شغل‌ها موردنیاز ، قوانین و شرایطِ کار‌ کردن گرفته تا حقوق‌ ، بیمه ، مالیات‌ و کاریابی را بررسی‌ خواهیم کرد .

دلایل‌ برای گزینش آلمان بی‌نهایت است؛ راحتیِ دریافت ویزا‌ ، تنوع‌ شغل‌ها و تخصص‌‌های‌ مورد‌نیاز ، حقوق‌ و حق‌الزحمه خوب‌ ، احتمال گرفتن اقامت‌ دائم آلمان و میزان آسایش بالا‌ . چنانچه کشوری ساده به شما ویزا‌ داده است ، بازار‌ کار‌ خوبی‌ برای کار شما داشته بود ، اقامت‌ دائم و زندگی باکیفیتی عرضه دهد؛ آیا برای کار‌ کردن در آن کشور‌ ترغیب‌ نمی‌شوید ؟ !

در این موضوع ، کار‌ در آلمان را زیر‌ ذره‌بین می‌بریم . کارهای موردنیاز ، قوانین و شرایطِ شغل ، حقوق‌ ، بیمه ، مالیات‌ و کاریابی از مهم‌ترین عناوینی می باشند که وارسی خواهیم کرد . با این سؤال آغاز می‌کنیم‌ : « به چه جهت آلمان نیروی کار‌ می‌پذیرد و آیا هنوز هم احتمال مهاجرت شغلی به آلمان برای ایرانیان وجود دارد‌ ؟ »

آیا هنوز آلمان نیروی کار‌ مهاجر می‌پذیرد ؟

اقتصاد‌ آلمان در اروپا امتیاز اول‌ و در دنیا‌ رتبه‌ چهارم را به خودتان اختصاص‌ داده است‌ .آلمان یکی از بزرگترین اقتصاد‌های‌ جهان از نظر به وجود آوردن ناخالص‌ داخلی‌ و پدیدآوری سرانه به ازای هر کارگر‌ خواهد بود .
آلمان برنامه‌‌های‌ بلندمدتی برای پذیرش‌ نیروی شغل خارجی‌ خواهد داشت . درصورتی‌که مهارت و تخصصِ عالی و شرایط‌ لازم‌ را دارید ، این فرصت‌ خوبی‌ خواهد بود برای کار‌ در آلمان . اکنون ممکن‌ است‌ از خودتان بپرسید « آلمان برای چه مشاغلی احتیاج به نیروی کار‌ خارجی‌ دارد ؟ »

شغل‌ها موردنیاز آلمان کدامند ؟

آشنایی کامل با شرایط کار در آلمان 2022
آلمان در حیطه های زیادی‌ متخصص‌ احتیاج دارد؛ ولی این نیاز‌ در بعضی ناحیه ها خیلی‌ بیشتر‌از‌بقیه خواهد بود ! مثل موردهای ذیل :

پرستاری‌ و نگهداری
فناوری‌ اطلاعات‌
پزشکی‌ و بهداشت
فنی
بازاریابی و فروش
مهندسی
علومِ پایه‌ و پژوهشی

ما با نظارت فروشگاه ها کار‌ آلمان ، در هر ناحیه چند کار پرتقاضا را پیداکرده و با جزئیات و حقوق‌ ما‌هانه‌ ، در مطلب شغل‌ها درباره نیاز‌ آلمان آن‌ها را شرح کرده‌ایم . آن را از دست ندهید . حقوق‌ و هم از نگرانی‌‌های‌ دیگر متقاضیان مهاجرت وابسته به کسب و کار به این شهر می باشد . در دنباله حقوق‌ کار‌ در آلمان را وارسی خواهیم کرد .

حق‌الزحمه و حقوق‌ کارگران در آلمان چقدر می باشد ؟

آلمان حق‌الزحمه کاملی به نیرو‌های‌ کار‌ پرداخت می‌کند؛ هرچه تجربه‌کار و سطح‌ تخصص‌ کامل تر گردد ، حقوق‌ هم بیشتر‌ خواهد شد . در زیر‌ ، حداقل‌ حقوق‌ کار‌ کردن در آلمان را باتوجه ‌به‌ حقوق‌ ساعتی آورده‌ایم :

مقرری ۱ ساعت کار‌ ۹ .۸۲ یورو
مواجب ۱ موقع (۸ ساعت) ۷۸ .۵۶ یورو
ماهانه ۱ هفته (۴۰ ساعت) ۳۹۲ .۸۰ یورو
ماهانه ۱ ماه (۱۶۰ ساعت) ۱۵۷۱ .۲۰ یورو

 

باآنکه از ماه جولای (July) ، دست‌کم حقوق‌ ساعتی در آلمان از ۹ .۸۲ یورو به ۱۰ .۴۵ یورو زیادتر می‌شود و مبنای ارزیابی هرروز و ما‌هانه‌ هم همین عدد‌ خواهد بود‌ . هرچند این عدد در بعضی ایالت‌های آلمان مطابق قوانین ایالتی بیشتر‌ تعیین‌ شده‌ است‌ .

توجه بکنید این عددها لااقل دستمزد‌ در آلمان هستند؛ یعنی خیلی کارها و تخصص‌‌ها‌ حقوق‌ بالاتری از این ارقام دارند .

متوسط حقوق‌ ما‌هانه‌ هم با دولت‌ آلمان مشخص نشده و حد آن باتوجه‌به کار ، ایالت ، میزان تخصص‌ ، سطح‌ تحصیلات و … متفاوت‌ است؛ ولی متوسط مستمری خالص‌ ما‌هانه‌ در آلمان رقمی در حدود ۴۰۰۰ یورو در ماه می باشد . با این عدد قادر خواهید بود یک زندگی قشنگ در این شهر مرفه‌ اروپایی داشته باشید .

در موضوع مستمری در آلمان ، داده‌ها کامل‌تر و جزئی‌تری از چگونگی حقوق‌ در ایالت‌های متعدد آلمان و شغل‌ها متفاوت آورده‌ایم . برای مطالعۀ بیشتر‌ ، این مطلب را از دست ندهید .

بیشتر بخوانید : تحصیل در مجارستان 

روش کار‌ کردن در آلمان

ساعات کار کردن در روز‌ ۷ – ۸ ساعت
دست‌کم ساعات کاری‌ در هفته ۳۶ – ۴۰ ساعت
حداکثر ساعات کاری کردن مجاز‌ ۴۸ ساعت در هفته
میزان‌ مرخصی‌ ۲۴ روز‌ در سال
زمان های کاری‌ دوشنبه – شنبه

تازه‌ به بخش جذاب‌ مطلب رسیده‌ایم ! قوانین پایین هم بخشی از حقوق‌ و فواید کارگران در آلمان می باشند :

مرخصی‌ به‌دلیل عارضه :
درصورت مریض‌بودن و داشتن کسالت جسمی و روحی‌ : تا شش هفته با حقوق‌ و بیمه ، تداوم بیشتر‌از‌شش هفته به صلاحدید‌ پزشک‌ .

مرخصی‌ به‌دلیل وضع‌حمل :
شش هفته پیش از زایمان‌ و هشت هفته پس‌ازآن از زایمان‌ با حقوق‌ و بیمه

مرخصی‌ برای نگهدای از کودک :
حداکثر ۳ سال برای هر والد‌ ، قادر دریافت توسط‌ پدر‌ و مادر ، هردو و قابل‌ جابجایی به همسر‌ . دارای حقِ والدی یا Parental Allowance (Elterngeld) که اندازه آن ۶۵ تا ۱۰۰ درصدِ حق‌الزحمه و فواید دوران شغل است‌ .

شگفت انگیز می باشد ، نه ؟ ! این‌ها تنها بخشی از حقوق‌ و قوانین حمایت‌ از کارگران در آلمان می باشد . به یک مبحث استرس‌آور رسیدیم ! میزانِ مالیات‌ ، یکی دیگر از تشویش های متقاضیان مهاجرت به آلمان و زندگی در این سرزمین می باشد .

قانونِ مالیاتِ کار‌ کردن در آلمان

آشنایی کامل با شرایط کار در آلمان 2022
میزانِ مالیاتِ کارکردن در آلمان باتوجه‌به سطح‌ درآمد‌ شما مطرح خواهد شد . افرادی که در سال تقریباً پایین ۱۰ هزاریورو درآمد‌ دارند ، از قانون‌ مالیات‌ عفو می باشند . جزئیات را در پایین آورده‌ایم :

میزان‌ درآمد‌ اندازه مالیات‌
حداکثر ۹ , ۷۴۴ یورو در سال ۰%
۹ , ۷۴۴ – ۵۷ , ۹۱۸ یورو در سال ۱۴% تا ۴۲%
۵۷ , ۹۱۹ – ۲۷۴ , ۶۱۲ یورو در سال ۴۲%
بیشتر‌از‌۲۷۴ , ۶۱۳ یورو در سال ۴۵%

قانونِ بیمۀ کار‌ کردن در آلمان

آلمان دو دسته بیمه دارد؛ بیمه دولتی و بیمه اختصاصی . درصورتی‌که درآمد‌ شما کمتر‌از‌۶۰ , ۷۵۰ یورو در سال (۵ , ۰۶۳ یورو در ماه) باشد؛ الزاماً باید برای بیمه دولتی اقدام‌ بکنید . هرماه ۱۴ .۶% از حقوق‌ شما برای بیمه به‌حساب دولت‌ می‌رود . یک‌دوم این عدد را صاحب‌کار و نصف‌ آن را شما پرداخت می‌کنید .

بیشترِ جمعیت‌ آلمان بیمه دولتی دارند و میزان کیفیتِ خدمات‌ آن فراوان بالاست . بیمه اختصاصی هم گزینه‌ای برای اشخاص پردرآمد خواهد بود .

کاریابی در آلمان

برای پیداکردن شغل در آلمان چند روش وجود دارا است . بهترین‌ و دردسترس‌ترین مسیر ، استفاده‌ از کاریابی‌هاست . تارنما های کاریابی در آلمان و مؤسسات کاریابی خارجی‌ در ایران می‌توانند به شما در این‌ مورد‌ کمک‌ کنند .

روش دیگر ، نقل‌مکان کردن به آلمان و جستجوی شغل در این شهر است‌ . با دریافتن ویزای جستجوی شغل آلمان (Job Seeker Visa) قادر خواهید بود تا ۶ ماه در این شهر بمانید و کار‌ پیداکنید . یقیناً مخارج های اقامت‌ با خودتان می باشد . چنانچه کار مدنظر خویش را پیدا‌ کردید ، اقامت‌ خودتان را به اقامت‌ کاری‌ تعویض می‌کنید و در آلمان می‌مانید .

چگونگی کار‌ در آلمان برای ایرانیان

آشنایی کامل با شرایط کار در آلمان 2022
چگونگی کار‌ در این سرزمین باتوجه‌به نوع‌ ویزا‌ ، کار شما ، شرایط‌ صاحب‌کار و حتی ایالت مدنظر ، متفاوت‌ خواهد بود . خلاصه‌ای از مهم‌ترین چگونگی را در پایین آورده‌ایم :

داشتن پیشنهاد شغلی ارزشمند از یک کارفرمای آلمانی (جاب آفر)
داشتن سابقه‌کار مرتبط‌
داشتن مدرک‌ زبان آلمانی B1/ B2 (در بیشتر‌ راه ها الزامیست)
تمکن‌ مالی
تکمیل‌ مدرک‌ها
شرطِ سنی هم در بسیاری‌ از راه ها یاد نشده؛ ولی داشتن سن مناسب‌ (۴۵ -۱۸ سال بسته‌ به نوع‌ روشِ مهاجرت) می‌تواند احتمال گرفتن ویزا‌ را برای شما بالا‌ ببرد . خب این قسمت ممکن‌ بوده است بپرسید : « اکنون برای گرفتن ویزای کار‌ آلمان چیکار کنم ؟ »

ویزای کاری‌ آلمان

با داشتن شرایط‌ لازم‌ و تکمیل‌ اسناد ، درخواست‌ ویزا‌ می‌دهید و با دریافت آن به آلمان مهاجرت می‌کنید . اقامت‌ شما موقت است‌ و در بیشتر موارد یک بلوکارت آلمان (Blue Card) به‌‌ شما داده می‌شود‌ . معمولاً هم پس از ۴ سال کار‌ قادر خواهید بود اقامت‌ دائم آلمان را بگیرید .

کار‌ دانشجویی در آلمان

دانشجویان ایرانی می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته (۲ .۵ زمان کاری) در آلمان کار‌ کنند . کارکردن بیشتر‌از‌این میزان پرخطر است‌ و ممکن‌ می باشد در مجوز‌ اقامت‌ آلمان و بیمه شما تاثیر‌ منفی بگذارد . در زمان های تعطیل‌ و تابستان‌ها ، امکان‌ کارکردن با ساعت‌های بیشتر‌ هم برای دانشجویان ممکن‌ می باشد .

مقدار حقوق‌ دریافتی دانشجو‌ها هم همان حقوق‌ مصوبِ دولت‌ آلمان (۹ .۸۲ یورو در ساعت) بوده است . درصورتی‌که هدف تحصیل‌ در آلمان دارید ، قادر خواهید بود با کارِ دانشجویی ، بخشی از مبلغ تحصیل‌ و زندگی خویش را پرداخت بکنید .

5/5 - (13 امتیاز)
 • تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
 • نویسنده : حانیه قاسمی
 • دسته بندی : اخبار

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبرنامه
  ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

  گوگل پلاس فیس بوک اینستاگرام کانال تلگرام شبکه آپارات فید خوان

  مشاوره رایگان مهاجرت!

  021-22892823