مشاوره و ارزیابی رایگان!

تحصیل در کالج های آلمان👩‍🎓 (2023)

یکی از شرط های دریافت پذیرش دانشگاه های آلمان، قبولی در امتحان ورودی کالج در آلمان می باشد. به علت مزیت‌های فراوان تحصیل در کالج های آلمان افراد زیادی از سرتاسر دنیا به این کشور مهاجرت تحصیلی می کنند. با ما باشید تا شرایط تحصیل…


11 -ره پویان عدالت

یکی از شرط های دریافت پذیرش دانشگاه های آلمان، قبولی در امتحان ورودی کالج در آلمان می باشد. به علت مزیت‌های فراوان تحصیل در کالج های آلمان افراد زیادی از سرتاسر دنیا به این کشور مهاجرت تحصیلی می کنند.

با ما باشید تا شرایط تحصیل در کالج های آلمان را بررسی کنیم🥰.

انواع کالج های آلمان

انواع کالج های آلمان

در کل دو نوع کالج دولتی و خصوصی در آلمان وجود دارد که در زیر آنها را توضیح داده ایم:

کالج های دولتی آلمان

برای ورود به کالج های آلمان باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشید. برای تحصیل در کالج های دولتی آلمان باید مدرک زبان آلمانی داشته باشید. سطح موردنیاز مدرک زبان آلمانی برای کالج های آلمان،B1 است.  کالج های دولتی آلمان رایگان بوده و شما تنها هزینه خدمات دانشجویی که ۱۰۰ الی ۴۰۰ یورو در هر ترم میباشد را پرداخت می کنید.

کالج های خصوصی آلمان

اگر می خواهید تحصیل در کالج های آلمان را به زبان انگلیسی سپری کنید باید از طریق کالج های خصوصی آلمان اقدام کنید. هرچند در بعضی کالج های خصوصی آموزش به زبان آلمانی بوده و باید سطح B1 زبان آلمانی را داشته باشید. کسانی که نتوانسته اند به کالج های دولتی وارد شوند یا در آزمون نهایی کالج های دولتی مردود شده اند به کالج های خصوصی وارد می‌شوند.
دقت کنید که پس از پایان کالج خصوصی امتحان کالج بوسیله کالج های دولتی گرفته می‌شود بنابراین مشکل اصلی کالج های خصوصی علاوه بر داشتن هزینه های سنگین، نداشتن امتحان پایانی کالج است که دانشجویان در انتهای دوره ی خود در این کالج ها، باید به دنبال رزرو امتحان خروجی کالج در کالج های دولتی دیگر شهرها و یا در محل برگزاری امتحان آموزش پرورش همان شهر باشند. کالج های خصوصی امتحان ورودی ندارند.

انواع کالج های آلمان برای رشته های تحصیلی مختلف

انواع کالج های آلمان برای رشته های تحصیلی مختلف

•کالج  W-Kurs برای رشته های اقتصاد، روانشناسی علوم اجتماعی و مدیریت
•کالج  G-Kurs برای رشته های هنر و علوم انسانی
•کالج  S-Kurs برای رشته های زبان
•کالج  M-Kurs برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و…
•کالج  T-Kursبرای رشته های ریاضی و فنی

شرایط پذیرش برای کالج های آلمان

شرایط پذیرش برای کالج های آلمان

-سپری کردن دوره های دیپلم و پیش دانشگاهی
-قبولی در آزمون کنکور
در بعضی موارد و شرایط خاص بدون قبولی در کنکور میتوانید وارد کالج شوید. یکی از شرایط این است که گپ تحصیلی شما بعد از دوره پیش دانشگاهی نباید بیشتر از ۲ سال شود. معدل دیپلم و پیش دانشگاهی شما نیز نباید از ۱۵ کمتر باشد. پس اگر مدرک تحصیلی‌ای شما در کشور خود اجازه تحصیل در دانشگاه های آلمان را نمی‌دهد، باید قبل از ورود به دانشگاه دوره های در کالج بگذرانید. در حقیقت باید غیر مستقیم پذیرش بگیرید.

زبان آلمانی برای تحصیل در کالج های آلمان

زبان آلمانی برای تحصیل در کالج های آلمان

همه دروس کالج‌های دولتی آلمان به آلمانی‌ ارائه می‌شوند. پس هنگام درخواست برای کالج در آلمان شما حداقل باید به زبان آلمانی‌ در سطح B1 تسلط داشته باشید تا پذیرش کالج را بگیرید. برای برخی‌ کالج‌ها نیز مدرک B2 نیاز خواهید داشت. دروس کالج های خصوصی آلمان به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند .
کالج یک سال طول کشیده و شامل 2 ترم است. زمان کالج پس از حدود یک سال با یک امتحان نهایی تمام می شود که آزمون ارزیابی (FSP) گفته می‌شود.

 

دریافت ویزای کاری‌ آلمان بی چون و چرا

 

مراحل اخذ پذیرش برای تحصیل در کالج های آلمان

مراحل اخذ پذیرش برای تحصیل در کالج های آلمان

برای دریافت پذیرش از کالج‌های آلمان باید موارد زیر را انجام دهید:
۱. بررسی مدارک تحصیلی قبل
ابتدا شما باید مطمئن شوید که مدارک تحصیلی تان مورد تایید دانشگاه مورد نظر نیست و نمی‌توانید به طور مستقیم پذیرش از دانشگاه بگیرید. برای این کار به سایت دانشگاه مراجعه کرده و در قسمت مدارک مورد نیاز اطلاعات سوابق تحصیلی قبلی تان را با مدارک درخواستی دانشگاه در آلمان مقایسه کنید. اگر مدارک و سوابق تحصیلی تان مورد تایید دانشگاه نباشد باید در دوره آمادگی تحصیل در کالج های آلمان پیش از دانشگاه شرکت کنید. در حقیقت همان طور که در بالا گفتیم اگر مدرک قبولی در کنکور سراسری ندارید و یا در یکی از دانشگاه‌های ایران تدریس نمی‌کنید باید برای دریافت پذیرش دانشگاه به طور غیر مستقیم و به وسیله کالج اقدام کنید.

2. انتخاب کالج
مرحله دوم یافتن کالج مورد نظر جهت تحصیل است. بیشتر دانشگاه‌های آلمان دوره‌های مقدماتی (کالج) را در دانشگاه ارائه می‌کنند. بعضی از آنها مانند دانشگاه اشتوتگارت دوره‌های آماده سازی را ارائه نمی دهند.

3. آماده کردن مدارک تحصیلی برای گرفتن پذیرش از کالج های آلمان
مدارک تحصیلی لازم برای گرفتن پذیرش از کالج‌های آلمان بستگی به نوع کالج دارد. در کل مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش به صورت زیر است:
• مدارک تحصیلی دبیرستان و پیش‌دانشگاهی و ریز نمرات که ترجمه رسمی شده باشد.
• مدرک زبان آلمانی (با توجه به خواسته دانشگاه)
• رزومه
• انگیزه نامه

4. اپلای برای تحصیل در کالج های آلمان
پس از مهیا کردن همه مدارک لازم برای دریافت پذیرش، زمان ارسال آن‌ها برای دانشگاه است. دقت کنید که مدارک را مستقیما نمی توانید برای کالج ارسال کنید. این کار باید به صورت آنلاین یا از طریق پست انجام شود. برای فرستادن مدارک به صورت آنلاین باید به سایت www.uni-assist.de مراجعه کنید که پورتال پذیرش دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیاست. باید اشاره کنیم که این پورتال برای همه دانشگاه ها نیست و بعضی از دانشگاه ها پورتال مخصوص خود را دارند.

مهلت فرستادن مدارک برای پذیرش تحصیل در کالج های آلمان

مهلت فرستادن مدارک برای پذیرش تحصیل در کالج های آلمان

 

برای فرستادن مدارک جهت گرفتن پذیرش از کالج های آلمان باید به سایت کالج مراجعه و در قسمت ددلاین زمان ارسال مدارک را ببینید.
در کل مهلت فرستادن مدارک جهت گرفتن پذیریش کالج‌های آلمان به این صورت است:
• برای ترم تابستان قبل از ژانویه
• برای ترم زمستان قبل از جولای
پیشنهاد می کنیم مدارک لازم را حداقل 6 هفته پیش از اتمام مهلت به دانشگاه بفرستید. این کار به شما اطمینان می‌دهد که در صورت کامل نبودن مدارک و یا درخواست مدارک دیگر به وسیله دانشگاه زمان کافی برای تصحیح و یا ارسال مدارک دیگر را دارید.

آزمون ورودی برای تحصیل در کالج های آلمان

آزمون ورودی برای تحصیل در کالج های آلمان

پس از فرستادن مدارک و کسب پذیرش از کالج‌های آلمان، شما باید در یک آزمون ورودی شرکت کنید. برای تحصیل در کالج‌های آلمان معمولا ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B1 (و یا B2) کافی است. در واقع تمرکز بیشتر آزمون ورودی بر سطح زبان و مهارت‌های زبان آلمانی است. توجه کنید که در بعضی کالج‌ها، علاوه بر سوالات زبان، پرسشهای تخصصی در رابطه با رشته مورد تقاضای شما نیز مطرح می گردد. پس قبل از هر کاری به سایت کالج مراجعه و مواد امتحان ورودی را مشاهده کنید تا برای این امتحان مهم آماده شوید. نام آلمانی این امتحان Aufnahmeprüfung است و شما می‌توانید در اینترنت با انواع سوالات پرسیده شده در آزمون ورودی آشنا شوید.

 

وام دانشجویی در آلمان + شرایط دریافت(۲۰۲۲)

 

تحصیل در کالج های آلمان و آزمون نهایی

تحصیل در کالج های آلمان و آزمون نهایی

بعد از پایان دوره کالج در آلمان باید در آزمون نهایی شرکت کنید. این امتحان Feststellungsprüfung نام داشته و برای کالج های مختلف، متفاوت است. با قبول شدن در امتحان نهایی می‌توانید جهت اخذ پذیرش در رشته مورد نظر از دانشگاه اقدام کنید.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در کالج های آلمان

ویزای دانشجویی برای تحصیل در کالج های آلمان

پس از دریافت پذیرش از کالج باید برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان از سفارت این کشور اقدام کنید. برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان باید همه کپی‌های مدارک، روی کاغذ A4 ارائه گردد (به ابعاد اصل مدرک بستگی ندارد).
مدارک موردنیاز برای ویزای تحصیلی آلمان شامل این موارد است:
• فرم درخواست تکمیل شده
• عکس گذرنامه‌ای برای کمتر از 6 ماه قبل
• گذرنامه دارای اعتبار امضا شده با دو عددکپی
• شناسنامه
• نامه پذیرش دانشگاه یا کالج و یا دعوت‌نامه آزمون ورودی
• نامه توانایی مالی (حدود ۱۰۲۳۶ یورو در حساب بانکی به نام خودتان در ایران) و یا نامه توانایی مالی حامی در آلمان
• مدارک تحصیلی و ریزنمرات
• مدرک زبان که حداقل آن B2 آلمانی برای دوره‌های آلمانی‌زبان و آیلتس ۶ برای دوره‌های انگلیسی‌زبان است.
• ارائه مدارک شغلی
• رزومه امضا شده
• انگیزه‌نامه تحصیلی امضا شده
• مدرک بیمه درمان مسافرتی دارای اعتبار برای مدت مورد نظر (اعتبار این مدرک 3 ماه است)

هزینه اخذ ویزای تحصیلی آلمان برابر ۷۵ یورو می باشد که روز تحویل مدارک باید همراه شما باشد.
ویزای تحصیلی آلمان به مدت 90 روز اعتباردارد و باید پس از ورود به این کشور با مراجعه به اداره امور اتباع خارجه، تمدید ۱ تا ۲ ساله آن را انجام دهید.

 

چند نکته درباره دوره های تحصیلی در آلمان + ویزای تحصیلی آلمان در سال ۲۰۲۳

 

هزینه تحصیل در کالج های آلمان

هزینه تحصیل در کالج های آلمان

بیشتر کالج های آلمان دولتی هستند و حضور در کالج دولتی معمولا رایگان است. با این وجود باید هزینه هر ترم حدود ۱۰۰ الی ۴۰۰ یورو را بپردازید که این مبلغ به کالج نیز بستگی دارد. هزینه سالیانه کالج های خصوصی آلمان حدود ۲۰۰۰ الی ۶۰۰۰ یورو است.

نتیجه گیری

به علت شرایط خاص سیستم آموزشی آلمان، دانشجویان بین المللی بایستی دوره مقدماتی تحصیل در کالج های آلمان را سپری کنند. این دوره ها به شما اجازه می دهد در یک برنامه تحصیلی در دانشگاه آلمانی شرکت کرده و به عنوان یک دانشجوی بین المللی شما را برای تحصیل در دانشگاه آماده می کند. دوره های تحصیل در کالج های آلمان این فرصت را فراهم می کنند تا شما اصول اولیه آلمانی را بیاموزید یا مهارت های متوسط ​​زبان آلمانی تان را بهبود بخشید. همچنین دوره کالج شما را برای زندگی دانشگاهی و سیستم تحصیلی در دانشگاه های آلمان آماده می کند.

اگر شما هم به تحصیل در کالج های آلمان علاقه مندید، با مشاوران زبده ما در ره پویان عدالت تماس بگیرید تا شرایطتان را رایگان بررسی کنند و در این مسیر همراهتان باشند🙂.

مشاوره رایگان: ۰۲۱۲۲۸۹۲۸۲۳

آیا شما نکات دیگری در مورد تحصیل در کالج های آلمان میدانید؟ می‌توانید دیدگاه خود را در انتهای همین نوشته با ما و دیگر متقاضیان به اشتراک بگذارید. 💛

5/5 - (20 امتیاز)
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823

16 دیدگاه برای “تحصیل در کالج های آلمان👩‍🎓 (2023)”

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823