مشاوره و ارزیابی رایگان!

🎓 تحصیل در کانادا | دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در کانادا (2022)

  در سال‌ های اخیر مهاجرت به کانادا افزایش زیادی داشته‌ است و افراد بسیاری از کل جهان برای زندگی به این کشور‌ سفر‌ می‌کنند. امنیت‌ بالا ، ثبات‌ اقتصادی ، برخورداری‌ از نظام تحصیلی سرآمد و گوناگونی قومی از جمله دلایلی می باشد که…


تحصیل در کانادا

 

در سال‌ های اخیر مهاجرت به کانادا افزایش زیادی داشته‌ است و افراد بسیاری از کل جهان برای زندگی به این کشور‌ سفر‌ می‌کنند. امنیت‌ بالا ، ثبات‌ اقتصادی ، برخورداری‌ از نظام تحصیلی سرآمد و گوناگونی قومی از جمله دلایلی می باشد که مهاجرت به کانادا را این‌گونه پرطرفدار کرده است. در واقع‌ بر حسب آخرین‌ نظرسنجی مؤسسه گالوپ مردمان کانادا بیشترین مقدار پذیرش را نسبت‌ به مهاجران داشته و تأثیر آن‌ها را در اقتصاد و فرهنگ‌ کشور خود‌ امری مثبت می‌دانند. یکی از روش های مهاجرت به کانادا ، مهاجرت از طریق تحصیل در کانادا می‌باشد.

 

 

تحصیل‌ در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

 

تحصیل در کانادا ارشد

 

برای تحصیل‌ در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد، دانشگاه های بسیاری در کانادا وجود دارند که رشته های مختلف و متنوعی را به دانشجویان بین‌ المللی عرضه می کنند. معمولا طول دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های کانادا با توجه به رشته و نوع‌ دوره‌ بین‌ 18 ماه تا 2 سال تعیین می‌شود.

تحصیلات تکمیلی در کانادا به صورت‌ آموزش عملی و کاربردی است که در پایان دوره ، دانشجویان موظفند تا پایان‌نامه‌ خود‌ را ارائه دهند که با اهمیت ترین بخش‌ تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد‌ و در واقع اعتبار‌ دوره به شمار می آید.

برای دانشجویی در دوره کارشناسی ارشد کانادا رشته های متنوع زیادی وجود دارد‌. لذا رشته‌ های‌ محبوبی که در دانشگاه های کانادا در دوره کارشناسی ارشد‌ مغمولا برای دانشجویان بین‌ المللی جذابیت بیشتری دارد‌ ، شامل‌ رشته‌ هایی‌ مانند علوم‌ زیست محیطی ، روانشناسی ، علوم کامپیوتر‌ و MBA است.

از آنجایی که کانادا 2 زبان رسمی دارد ، دانشجویان می توانند به زبان انگلیسی یا فرانسوی و یا هر دو در دانشگاه های کانادا تحصیل کنند. کسب نمرات بالا‌ در مقطع کارشناسی می تواند شانس‌ دانشجویان را برای پذیرش در دانشگاه های کانادا بالا ببرد.

همچنین متقاضیانی که بیشتر از 25 سال سن داشته باشند و بیش از 2 سال از فارغ‌‌ التحصیلی آن‌ها گذشته‌ باشد ، برای پذیرش‌ در دوره کارشناسی ارشد ، حتما باید سابقه شغلی هم در رابطه با رشته‌ خود ارائه بدهند .

برای تحصیل در کانادا مورد دیگر این که هر دانشگاه در کانادا ممکن است مقررات و قوانین خاص به خود‌ برای اخذ پذیرش تحصیلی داشته باشد‌ . اما معمولا برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد‌ در دانشگاه های کانادا به مدارکی احتیاج است که شامل موارد زیر می گردد :

فرم‌ درخواست‌ پذیرش

ارائه مدرک کارشناسی و ریز‌ نمرات

ارائه‌ سوابق تحصیلی‌

نامه معتبر و توصیه نامه‌ از اساتید

انگیزه نامه و بیان انگیزه از تحصیل

ارائه نمرات مورد تأیید در برخی از آزمون‌‌ ها‌ مانند GRE یا GMAT برای پذیرش‌ در برخی‌ از رشته ها

ارائه‌ نمره قبولی در آزمون‌ زبانی که دانشگاه در بدو‌ ورود‌، قبولی در آن را ضروری می‌ داند. این مدارک‌ یا باید در زبان انگلیسی و یا به زبان فرانسوی باشد‌

شرکت کردن در امتحان های کتبی و یا مصاحبه دانشگاه

لازم‌ به ذکر‌ است‌ که بعضی از دانشگاه ها ممکن است‌ بدون داشتن مدرک زبان ، به متقاضیان پذیرش مشروط‌ اعطا نمایند. در این حالت دانشجویان ، در آغاز حتما باید در یک دوره زبان در دانشگاه شرکت نمایند تا سطح‌ و تسلط زبان فرد به حد پذیرش دانشگاه برسد . سپس فرد می توانند دوره‌ اصلی‌ کارشناسی ارشد‌ در دانشگاه شروع کنند.

همچنین این مدارک‌ باید برطبق نیاز دانشگاه ، به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه‌ شود و اصل آن نیز برای دانشگاه ارسال شود . شروع دوره‌های‌ تحصیلی در کانادا در اکثر موارد در ماه سپتامبر است ولی در برخی از دانشگاه ها در ماه آوریل شروع می شود .

 

پیشنهاد میکنم بخوانید: راهنمای کامل تحصیل در اسپانیا

 

تحصیل در کانادا در مقطع دکتری

 

تحصیل در کانادا دکتری

 

تحصیل‌ در مقطع دکتری در دانشگاه های کانادا ، امکاناتی‌ را به دانشجویان می دهد‌ تا در محیطی پیشرفته و حرفه‌ ای با اساتید زبده کار‌ کنند. هرچه مقطع تحصیلی بالاتر می رود‌، امید می رود دانشجویان دانش و توانایی علمی بالاتری هم داشته باشند.

از این رو دانشگاه های کانادا نیز مانند دیگر کشورها به افرادی پذیرش‌ تحصیل در کانادا می دهند که دارای مقاله‌ های ISI معتبر که به چاپ رسیده، باشند و سطح دانش زبان آن‌ها معادل مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس 7 باشد.

برای تحصیل‌ در کانادا در مقطع دکتری، افزون بر این دانشجویان برای پذیرش در دانشگاه های کانادا به یک نامه‌ تایید از یک استاد‌ راهنما احتیاج دارند . طول دوره‌ تحصیل‌ در کانادا در مقطع‌ دکتری بسته به رشته مقصود دانشجویان معمولا بین‌ 3 تا 4 سال به طول می انجامد که در 3 سال اول به صورت حضوری در کلاس ها حاضر می شوند‌ و سال آخر را بیشتر به صورت عملی کارهای پژوهشی و عملی‌ انجام می دهند و بر روی موضوع‌ پایان‌نامه‌ خود‌ ، کار‌ و تحقیقات انجام می دهند.

دانشجویان دوره دکتری باید سوپروایزر یا استاد راهنمایی داشته باشند تا در روند تحقیقات خود‌ در پایان‌نامه‌ دانشجود نظارت داشته باشند.

ضمن این که دانشجویان در این مقطع با فعالیت های پژوهشی و آموزشی دانشگاه مشارکت‌ دارند ، حقوق هم دریافت می‌کنند. پذیرش‌ در دوره دکتری خیلی رقابتی است‌ و اساتید برطبق رزومه دانشجویان ، آن‌ها را گلچین می‌کنند.

به اضافه اینکه دانشجویان در مقطع دکتری این امکان را دارند که از بورسیه های تحصیلی‌ برای تحصیل در کانادا استفاده کنند.

 

پیشنهاد میکنم بخوانید: به راحتی با تحصیل در روسیه اقامت بگیرید!

 

دانشجویانی که موفق شوند بورسیه کامل در این دوره دریافت‌ کنند، می توانند تمام مخارج زندگی و تحصیل در کانادا را از این روش تامین کنند. برای دریافت پذیرش‌ در مقطع دکتری در دانشگاه های کانادا به مدارکی نیاز است که شامل مورد های زیر می شود:

فرم درخواست پذیرش

مدرک کارشناسی ارشد‌ و ریز نمرات

ارائه CV

انگیزه‌ نامه

ارائه‌ سوابق تحصیلی‌

نامه معتبر‌ از اساتید و تأییدیه آن‌ها

ارائه‌ پروپوزال تحقیقاتی متقاضی‌

نمره قبولی در آزمون های زبان مورد‌ نیاز‌ دانشگاه (معمولا مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس 5/6 به بالا)

ارائه نمرات مورد تأیید در بعضی از آزمون‌ها مثل GRE یا GMAT برای پذیرش در برخی از رشته‌‌ ها‌

شرکت‌ در مصاحبه دانشگاه ( برای ارزیابی توانایی بهتر‌ دانشجو)

 

 

 

چنانچه در مورد تحصیل در کانادا و مدارک مورد نیاز آن سوالی دارید، میتوانید با کارشناسان رهپویان عدالت در تماس باشید.

مشاوره رایگان  |  02122892823

 

آیا شما نکات دیگری در مور تحصیل در کانادا میدانید. می‌توانید دیدگاه خود را در انتهای همین نوشته با ما و دیگر متقاضیان به اشتراک بگذارید. 🤍

5/5 - (55 امتیاز)
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823