مشاوره و ارزیابی رایگان!
دوست داشتم
5/5 - (31 امتیاز)

کار در روسیه

کار در روسیه

 

 

 

اگر حوصله خواندن مقاله را ندارید میتوانید به صوت مقاله گوش دهید.

 

صوت مقاله 😉

   

   روسیه کشوری است که به علت سادگی دریافت روادید ، مقصد مناسبی برای مهاجرت ایرانیان برای کار ، آموزش ، سرمایه‌گذاری و… به‌شمار می‌آید . کار‌ کردن در کشور روسیه هم یکی از گزینه‌های خوب برای مهاجرت شغلی است .

   مبلغ درصد بیکاری در روسیه در سال ۲۰۲۱ تنها ۴/۴ درصد می باشد که با توجه‌ به وضعیت کرونا ، درصد نسبتا مناسبی به حساب می‌آید و امید‌ به کسب کار در این کشور را زیاد می‌کند . طرز های مقدور دریافت پیشنهاد کاری یا جاب آفر ، امکان‌ شغل پس از آموزش در روسیه و جزئیات حقوق کارکنان در این مملکت ، در این مطلب ، رسیدگی خواهد شد .

 

شرایط کار در روسیه

   برای کار‌ کردن در روسیه ، همچون دیگر کشورها ، دریافت ویزای شغل روسیه ، الزامی است‌ . باید مورد توجه داشت که داشتن مهارت برای شغل در روسیه الزامی است‌ . یعنی برای اشتغال‌ در روسیه ، داشتن پیشینه شغل قوی بسیار می‌تواند یاری کننده باشد‌ .

   موضوع‌ بااهمیت دیگر در رابطه با شغل در روسیه و مهاجرت به روسیه ، تسلط به زبان روسی است . افرادی که آشنایی و تسلط به زبان روسی دارند ، در سنجش برای پذیرش ، اولویت خواهند داشت .

 

تحصیل در روسیه

 

   قسمت عرضه خدمت در روسیه ، بخش اعظم کارها در روسیه را مدیریت می نماید . توریسم ، صحت ، خرده‌ فروشی و آموزش مهم‌ترین قسمت‌های بخش سرویس می باشند . از بزرگترین بخش‌های صنعتی نیز می‌توان به بخش معادن و ساختمان‌سازی اشاره‌ کرد .

   برای کار در روسیه می‌توان در کمپانی های روسی یا انگلیسی‌زبان سرگرم به شغل شد . چند چیز از شرکت‌‌های‌ مطرح‌ بین‌المللی مستقر در مسکو ، که اشخاص بیرونی توانایی کار به زبان انگلیسی در آن را دارند در ادامه‌ ارائه می شود :

ژاپن اینترنشنال توباکو
یوروچم (EuroChem)
اینترنشنال فیلیپ موریس
تویوتا
ولکس واگن
اپل
   چند چیز از کمپانی های مورد بحث روسی برای استخدام کارمندان خارجی در شهر سن پترزبورگ ایضاً عبارتند از :

گازپروم (Gazprom)
لوک‌اویل
اسبربانک روسیه
راه‌آهن روسیه
پائو روزتی

 

همه چیز درمورد مهاجرت به روسیه

 

گرفتن اقامت‌ شغلی در روسیه

   گرفتن اقامت کاری‌ در روسیه ، بسته به گونه کاری که شخص داراست متمایز است . علاوه‌بر گرفتن پیشنهاد کاری ، امکان‌ اشتغال با استفاده از سرمایه‌گذاری در روسیه یا درج شرکت‌ در روسیه ، همچنین وجود دارد . روال گرفتن اقامت‌ شغلی ، بسته به گونه شیوه ، اقدام‌ متمایز خواهد بود اما در حالت‌ کلی ، در ابتدا به فرد اقامتی یک ساله داده می‌شود . پس از گذر یک سال، اقامت شخص ۳ ساله می‌شود .

   در حالت ثبت کمپانی در روسیه ، می‌توان بین ۲ الی ۳ سال برای اقامت‌ دائم روسیه اقدام کرد و اقامت‌ دائم بدست‌آورد . پس‌ از گرفتن اقامت‌ دائم ، امکان‌ بدست‌آوردن پاسپورت‌ کشور‌ روسیه تا یک سال آینده وجود دارد .

کاریابی در روسیه

   برای پیدا کردن کار در روسیه شیوه های متفاوتی وجود خواهد داشت که هرکدام مزیت‌ها و اشکال های خودشان را می‌توانند داشته باشند . در ادامه به جزئیات این شیوه ها پرداخته می شود .

سرویس‌‌های‌ استخدام همگانی

   سرویس‌ استخدام و کارمندان جمهوری فدرال روسیه که یک سرویس‌ استخدام برای کار در روسیه است .

وبسایت‌های کاریابی روسیه

   یکی از ساده‌ترین راه ها برای پیدا کردن کار در کشور‌های‌ متفاوت ، استفاده‌ از سایت‌های مهم کاریابی است‌ . با ثبت‌نام و پر‌کردن‌ فرم‌ در این سایت‌ها ، امکان پیدا کردن کار مناسب برای افراد وجود دارد .

وب سایت های کاریابی اتباع‌ خارجی در روسیه

   وب سایت های مناسب برای کاریابی برای اشخاص خارجی در روسیه ، منشا مناسبی برای درج تقاضا کار در این کشور هستند . برخی از سایت‌های مهم برای پیدا کردن شغل در روسیه عبارت‌اند از :

SuperJob .ru
HeadHunter .ru
Jobs in Moscow
The Moscow Expat Site
Xpat Jobs
Career .ru
CareerJet
Moscowjob .net
Indeed

وب سایت های کاریابی روسیه

   وب سایت های کشور‌ روسیه برای پیدا کردن شغل‌ها روسی همچنین وجود دارند ، که می‌توان به موردهای پایین اشاره‌ کرد:

Bankir .ru
eGraduate

شغل‌های مورد احتیاج در روسیه

   مشاغل مورد‌ نیاز هر کشور در اکثر موارد در سال‌های متفاوت متغیر می باشد . در اکثر موارد فهرست این کارها در هر سال عرضه می‌شود‌ . بسته به شهر و سطح‌ شغلی اشخاص ، موقعیت‌های کاری متنوعی امکان‌پذیر است وجود داشته باشد‌ . به عنوان نمونه در سال ۲۰۲۱ با توجه به گستردگی پندمی کرونا ، شغل هایی که مرتبط به برنامه‌نویسی از طریق دور‌ ، رانندگی ، حسابداری ، طبابت و مشاغلی که به شکل روش دور امکان‌ انجام داشتند ، بی‌شمار مورد توجه‌ بودند .

اشتغال‌ در روسیه ، بسیار وابسته‌ به تسلط‌ بر زبان روسی می باشد و اشخاصی که تسلط لازم به این زبان داشته باشند ، مشکلی در یافتن کار نخواهند داشت .

   بسته به شهر‌ همچنین شغل های مورد احتیاج امکان‌ دارد متفاوت باشد‌ ، به‌طور مثال شغل های مورد احتیاج در شهر سن پترزبورگ به مانند ذیل می باشد :

راننده
فارغ‌التحصیل‌رشته‌های مهندسی
کارشناس تکنسین

 

 

کاریابی در روسیه

 

حداقل و متوسط درآمد‌ در روسیه

   کمینه حقوق مصوب در کشور‌های‌ مختلف به وسیله دولت‌ آن مملکت تعیین خواهد شد . طبق آمار‌ سال ۲۰۲۱ ، کمینه شهریه مصوب در کشور روسیه ، ۱۲۷۹۲ روبل در ماه می باشد . این مقدار به عنوان حداقل حقوق پرداختی به کارمندان در نظر گرفته می‌شود و کلیه شهریه ها از این میزان افزون‌تر می باشد . میانگین شهریه کارمندان در روسیه در سال ۲۰۲۱ ، حدود ۵۵۱۷۰ روبل در ماه می باشد . در نمودار ذیل متوسط شهریه تعدادی از شغل‌های محبوب در کشور‌ روسیه وارسی شده است.

 

 

ردیف عنوان شغل درآمد سالانه (روبل روسیه)
1 مهندس کامپیوتر یک میلیون و ۲۰۹ هزار روبل
2 پزشک ۲ میلیون و ۸۱۳ هزار روبل
3 مهندس برق یک میلیون و ۲۵۰ هزار روبل
4 خلبان خطوط هوایی یک میلیون و ۳۹۸ هزار روبل
5 وکیل یک میلیون و ۵۷۸ هزار روبل
6 استاد دانشگاه یک میلیون و ۱۶۴ هزار روبل

 

 

ساعات کاری در روسیه
   ساعات مصوب شغل در هر هفته بستگی به کشور‌های‌ گوناگون متفاوت خواهد بود . به طور رایج ساعت کاری در هر هفته در روسیه ، ۴۰ ساعت در نظر گرفته شده‌ است‌ . اشخاصی که به صورت تمام‌وقت در روسیه کار می‌کنند ، ۲۸ روز می توانند مرخصی‌ بگیرند ، که این مرخصی‌ها از روزهای تعطیل عمومی متمایز است.

اشخاصی که قصد ترک‌ شغل خود را دارند ، الزاماً باید دو هفته پیش از خروج از شغل خود ، به شرکت برای جایگزینی نیرو ، خبر دهند .

مالیات‌ بر درآمد‌ در روسیه
   در هر کشوری بسته به وضعیت و قوانین جامعه‌ ، درصدی از درآمد‌ اشخاص به‌عنوان مالیات‌ از آن‌ها دریافت‌ می گردد که با عنوان مالیات‌ بر درآمد‌ شناخته‌ خواهد شد. در کشور روسیه مقدار مالیات‌ بر درآمد‌ در بازه ۱۳ الی ۴۷ درصد حقوق‌ قرار دارد . درصد این مالیات‌ بستگی به کار و درآمد‌ اشخاص مشخص می‌شود و اشخاص برحسب قوانین ملزم به پرداخت این مالیات می باشند .

بیشتر بخوانید: تحصیل در روسیه

 

مدرک‌ها مورد احتیاج برای کار‌ کردن در روسیه

   برای اقدام برای تقاضا کار ، نگاشتن رزومه یا CV مناسب خیلی بااهمیت است . داشتن مدارکی حاکی بر پیشینه کار شایسته ، مدرک‌ها زبان و مدارک هویتی همچنین دیگر مدارک مورد نیاز هستند . در وضعیت همگانی مدارک مورد‌ احتیاج برای اقدام‌ برای کار در روسیه شامل موارد زیر می باشد :

داشتن پاسپورت‌
تاییدیه‌ پزشکی مبنی‌بر سلامت‌ شخص
گواهی عدم سوء پیشینه
ترجمه مدرک‌ها ضروری
مهارت لازم و تسلط‌ بر زبان روسی یا انگلیسی
شناسنامه‌ و دو قطعه‌ عکس با کیفیت بالا

 

کار در روسیه

 

 

گرفتن ویزای شغلی روسیه
   زمانی‌که شخص خارجی‌ دارای پیشنهاد شغل از یک کارفرمای روسی ، موفق‌ به دریافت دعوت‌نامه یا مجوز کاری می‌شود‌ ، بایستی برای ویزای شغلی روسیه درخواست بدهد . ویزای شغلی روسیه بسته‌ به وضعیت فرد و نوع کار فرد ، می‌تواند ۱ یا ۳ ساله باشد‌ . مدرک هایی که برای گرفتن ویزای کاری روسیه الزامی می باشد عبارت‌اند از :

مدرک‌ها هویتی (شناسنامه ، پاسپورت ، دعوت‌نامه شغلی و بیمه . همه مدارک ضروری حتما باید توسط کنسولگری روسیه در کشور‌ محل زندگی شخص تایید گشته باشند .)
مبلغ ویزا
ارسال تقاضا و سندها به کنسولگری روسیه در خارج از کشور‌
دعوت‌نامه ویزا‌ از سمت وزارت‌ داخلی‌ روسیه
نوشته کارفرما
تجربه ایدز (HIV) (این آزمایش باید تا ۳ ماه قبل درخواست داده گشته و برای ۱۵ تا ۳۰ روز‌ از روز ارائه مدرک‌ها معتبر باشد)
بیمه بهداشت
تفسیر مختصری از زندگی‌نامه خود به زبان روسی

هزینه گرفتن ویزای شغلی روسیه
   ویزای وابسته به کار روسیه بسته به کشور مبدا و تعداد ورود افراد و چندساله بودن روادید ، مخارج متفاوتی را شامل می گردد . در حالت کلی هزینه گرفتن ویزای شغلی روسیه به صورت ذیل است .

 

کشور/نوع ویزا یکبار ورود دوبار ورود چندبار ورود
کشورهای اتحادیه اروپا ۴۰ دلار ۴۰ دلار ۴۰ دلار
کشور آمریکا ۱۶۰ دلار ۱۶۰ دلار ۱۶۰ دلار
دیگر کشورها( از جمله ایران) ۸۰ دلار ۱۲۸ دلار ۲۴۰ دلار

 

کار پس از تحصیل در روسیه
   افرادی که در روسیه دانش‌اندوزی کرده‌اند ، پس از پایان تحصیل و درصورت داشتن پیشنهاد شغلی ، توانایی درخواست ویزای کار روسیه را برای زندگی در روسیه و کار‌ کردن در این مملکت خواهند داشت . معمولا ویزای یک‌ساله دریافت خواهد شد و پس از آن برای اقامت دائم نیزامکان اقدام وجود خواهد داشت.
دانشجویان محصل در روسیه همچنین ، اجازه شغل حین فراگیری به هر اندازه که به تحصیلشان آسیبی نرسد دارند . برای کار در زمان دانش اندوزی ، نیاز به دریافت پروانه دارد . مبلغ گرفتن مجوز کار هنگام دانش اندوزی ، برای دانش‌ اندوزی به زبان روسی ۳۵۰۰ روبل روسیه می باشد .

مجوز شغل در روسیه هنگام تحصیل برای دانشجویان ، یک‌ساله صادر خواهد شد و احتمال تداوم برای دوره تحصیل وجود دارا است . با شغل در روسیه ، امکان پرداخت خرج های دانش اندوزی افراد تا حد اضافی فراهم خواهد شد . الزاماً باید توجه شود که گرفتن جواز برای شغل در روسیه نسبتا سخت است .

 

مشاوره
   برای رزرو زمان مشاوره یا گرفتن مشاوره تلفنی با متخصصین موسسه حقوقی مهاجرتی رهپویان عدالت در ارتباط باشید.

نظرات خود را با ما از طریق شماره ۰۲۱۲۲۸۹۲۸۲۳ در میان بگذارید.

آیا کار در روسیه احتیاج به مدرک تحصیلی دارد؟

بله، معمولا برای پیدا کردن کار در روسیه نیاز به تخصص و مدرک وجود دارد.

آیا با تحصیل در روسیه امکان کار در روسیه هم فراهم می‌شود؟

بله، بعد از تحصیل در این کشور و داشتن تخصص، امکان کار در روسیه فراهم است.

آیا مدارک شغلی کشور روسیه برای سایر کشورها هم معتبر است؟

بله، سابقه کاری کشور روسیه برای بیشتر کشورهای اروپایی معتبر به‌ شمار می‌آید.

5/5 - (31 امتیاز)
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823
  • تاریخ انتشار : 1401/01/14
  • نویسنده : rpergasمشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823