مشاوره و ارزیابی رایگان!
دوست داشتم
4.8/5 - (9 امتیاز)

مهاجرت به لهستان


لهستان، چهارراه جغرافیایی اروپا

امروزه بسیاری از افراد خواستار مهاجرت به لهستان و دریافت اقامت دائم لهستان هستند. این کشور اروپایی که حدود 38 میلیون جمعیت را در خود جای داده است، پر جمعیت ترین سرزمین اتحادیه ی اروپاست. پایتخت لهستان، ورشو بوده و هزینه های زندگی تقریبا در این کشور، بسیار ارزان است. نرخ تورم سالانه در کشور لهستان، حدود 2% گزارش شده است.

زمستان های لهستان سرد و قطبی است و تابستان های نیمه گرمی را تجربه می کند. زبان لهستان به طور رسمی لهستانی است. اما مردمان این کشور به زبان های دیگری چون انگلیسی و روسی مسلط هستند.

اتحادیه اروپا و شینگن، در سال 2004 عضویت لهستان را به رسمیت شناختند. در ادامه به معرفی لهستان و روش های مهاجرت به لهستان می پردازیم.

 

مهاجرت به لهستان

اگر قصد مهاجرت به لهستان و یا تحصیل در لهستان را دارید باید بدانید که زبان دوم مردم این کشور اروپایی، انگلیسی بوده و مذهب برای مردم لهستان جایگاه ویژه ای دارد. هرچند در این کشور برای عقاید مختلف، احترام خاصی قائل هستند. اعیاد مذهبی در لهستان عموما تعطیل است و مردم به برگزاری جشن و مراسم مشغول هستند.

چه با تور لهستان، مسافر این کشور باشید چه به عنوان یک مهاجر در لهستان زندگی کنید، باید به قوانینی که در این کشور حاکم است، آگاهی داشته باشید. این قوانین به شرح زیر است:

• توهین به رئیس جمهور لهستان و دیگر کشور ها، جرم محسوب می شود.

• حقوق کودکان در لهستان بسیار مهم است و به هیچ عنوان نباید آن را نادیده بگیرید.

• در هنگام رانندگی، به قوانین توجه ویژه داشته باشید.

• در محل کار خود، بهتر است با لباس روشن و رسمی حضور یابید.

• جالب است بدانید که اگر از قشر مرفه و طبقه ی اجتماعی بالا محسوب می شوید، حق ندارید از مسائل مالی و اموال خود برای قشر سطح پایین جامعه صحبت کنید.

• یکی از مسائل مهم این کشور، بهداشت دهان و دندان است.

 

راه های اخذ اقامت لهستان

بعد از مهاجرت به لهستان طبیعی است که به دنبال راهی برای کسب اقامت این کشور اروپایی باشید. برای اینکه بتوانید اقامت موقت لهستان را بدست آورید، باید بیش از 90 روز در این کشور، سکونت داشته باشید. این سکونت می تواند به منزله ی تحصیل، کار و یا ازدواج با یک لهستانی باشد. اعتبار اقامت موقت لهستان، 2 سال است.

برای تمدید اقامت موقت دو ساله ی خود باید به کنسولگری لهستان مراجعه کنید. برای دریافت اجازه ی اقامت باید به کنسولگری اثبات کنید که قادر به تامین هزینه های خود و خانوادتان هستید و یا در این کشور مشغول به تحصیل و کار می باشید.

 

تحصیل در لهستان

شاید یکی از اهداف شما برای مهاجرت به لهستان، ادامه ی تحصیل باشد. پیش از آنکه به تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در لهستان بپردازیم، بهتر است یک نگاه کلی به نظام آموزشی این کشور داشته باشیم.

آموزش کودکان لهستانی از 6 سالگی، آغاز می شود. تحصیلات پایه در لهستان همچون دیگر کشور ها، 12 ساله است و در دو مقطع ابتدایی و متوسطه صورت می گیرد. در لهستان این امکان وجود دارد که بتوانید در مدارس دولتی و یا خصوصی، مشغول به تحصیل شوید.

پس از اتمام دوره ی 12 ساله و کسب نمره ی قبولی در آزمون دانشگاه مورد نظر می توانید وارد دانشگاه شوید. هر یک سال، دو ترم تحصیلی را در بر میگیرد و مقطع لیسانس در لهستان، حدودا 3 الی 4 سال طول می کشد. همچنین مقطع کارشناسی ارشد در لهستان، معمولا یک سال است در حالی که دوره ی مقطع دکتری در لهستان، 4 سال است.

 

تحصیل در لهستان

در حالی که در اکثر دانشگاه های سراسر دنیا، دوره های زبان ارائه می شود، در کشور لهستان این امکان وجود ندارد. بنابراین پیش از مهاجرت به لهستان باید مدرک زبان خود را دریافت کرده باشید سپس برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنید. در غیر این صورت، باید اقدام به ثبت نام دوره های آموزش زبان در کالج نمایید.

 

مقطع لیسانس

اگر قصد شما از مهاجرت به لهستان، تحصیل در مقطع لیسانس است، باید اطلاعاتی از تحصیل در این کشور داشته باشید. برای بعضی از رشته های لیسانس در لهستان، تقاضا زیاد است بنابراین باید در یک آزمون ورودی شرکت کنید و با دیگر دانشجویان به رقابت بپردازید.

برای ثبت نام در مقطع کارشناسی در لهستان باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را که ترجمه کرده اید، به دانشگاه ارائه دهید. بنابراین تحصیل در دوره ی 12 ساله برای ورود به دانشگاه های لهستان الزامی است. اما اگر در هنرستان تحصیل کرده اید، برای ورود به مقطع لیسانس در لهستان باید مدرک کاردانی خود را به جای مدرک پیش دانشگاهی ارائه دهید.

همچون دیگر کشور ها باید یک مدرک زبان معتبر ارائه دهید. اگر مدرک زبان معتبری ندارید، می توانید کالج در لهستان را انتخاب کنید. این کالج ها دوره های زبان ارائه می دهند که می توانید با توجه به سطح دانش خود، یکی دوره های زبان را انتخاب و مشغول به تحصیل شوید. هنگامی که شما دانشجوی زبان هستید، باید شهریه پرداخت کنید زیرا شما یک زبان آموز غیر رسمی هستید.

مدارکی که برای ثبت نام مقطع لیسانس در لهستان باید به دانشگاه ارائه دهید:

• ارائه ی ترجمه ی ریز نمرات به همراه مدرک دیپلم

• مدرک زبان انگلیسی با نمره ی قابل قبول برای دانشگاه مورد نظر

• ارائه ی گواهی سلامت

• 6 قطعه عکس جدید

• ارائه ی مدرکی اثبات کند شما تمکن مالی لازم برای تحصیل در لهستان را دارید

• فرم درخواست پذیرش از دانشگاه مورد نظر

• کپی پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه

به این نکته توجه داشته باشید که دارالترجمه ی انتخابی شما، باید مورد تایید سفارت کشور لهستان باشد.

 

مقطع فوق لیسانس

شاید بخواهید بعد از مهاجرت به لهستان، در مقطع فوق لیسانس مشغول به تحصیل شوید. فوق لیسانس در لهستان به زبان اصلی و دوم این کشور یعنی لهستانی و انگلیسی، ارائه می شود. گرچه یکی از الزامات ورود و پذیرش مهاجران تحصیلی، ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس و تافل است.

بنابراین شما می توانید تمام واحد های درسی خود را به زبان انگلیسی، اخذ نمایید. دوره ی تحصیل در رشته های مختلف در مقطع فوق لیسانس، بین یک تا سه سال متغیر است.

در هنگام انتخاب دانشگاه به دو نکته توجه کنید:

• دانشگاه انتخابی شما در کشور لهستان، باید در لیست دانشگاه های تایید شده توسط وزارت علوم قرار داشته باشد. زیرا این امکان وجود دارد که شما پس از تحصیل بخواهید در ایران، مشغول به کار شوید.

• نکته ی بعدی در مقطع کارشناسی ارشد، ارائه ی توصیه نامه از سوی اساتید دانشگاهی است.


مدارکی که برای ثبت نام مقطع فوق لیسانس در لهستان باید به دانشگاه ارائه دهید:

• ارائه یرائه  ترجمه ی ریز نمرات به همراه مدرک دیپلم

• ای ترجمه ی ریز نمرات به همراه مدرک لیسانس

• مدرک زبان انگلیسی با نمره ی قابل قبول برای دانشگاه مورد نظر

• ارائه ی گواهی سلامت

• 6 قطعه عکس جدید

• ارائه ی مدرکی اثبات کند شما تمکن مالی لازم برای تحصیل در لهستان را دارید

• فرم درخواست پذیرش از دانشگاه مورد نظر

• کپی پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه

• توصیه نامه از سوی اساتیدی که شما را می شناسند

• انگیزه نامه

 

مقطع دکتری

دکتری در لهستان، نیازمند یک رزومه ی قوی می باشد. برای تحصیل در این مقطع محدودیت معدل وجود ندارد. اما داشتن مقاله و کار های تحقیقاتی، تاثیر بسزایی در پذیرفته شدن شما توسط دانشگاه دارد. مقطع دکتری در لهستان شامل آموزش تئوری و کار آموزی است و بین سه تا پنج سال بنا بر رشته ی تحصیلی، متغیر است.

مدارکی که برای ثبت نام مقطع دکتری در لهستان باید به دانشگاه ارائه دهید:

• ارائه ی ترجمه ی ریز نمرات به همراه مدرک دیپلم

• ارائه ی ترجمه ی ریز نمرات به همراه مدرک لیسانس

• ارائه ی ترجمه ی ریز نمرات به همرات مدرک فوق لیسانس

• مدرک زبان انگلیسی با نمره ی قابل قبول برای دانشگاه مورد نظر

• ارائه ی گواهی سلامت

• 6 قطعه عکس جدید

• ارائه ی مدرکی اثبات کند شما تمکن مالی لازم برای تحصیل در لهستان را دارید

• فرم درخواست پذیرش از دانشگاه مورد نظر

• کپی پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه

 

پزشکی و مهندسی در لهستان

شاید مهاجرت به لهستان یکی از بهترین انتخاب ها باشد. زیرا از میان 500 دانشگاه کشور لهستان، 12 دانشگاه این کشور اروپایی جزو دانشگاه های برتر دنیا هستند. این عدد بدین معناست که کیفیت آموزش و اعتبار علمی کشور لهستان بالاست. جالب است بدانید بیشتر اروپاییانی که قصد تحصیل در رشته ی خلبانی را دارند، کشور لهستان را برای تحصیل انتخاب می کنند.

اما مهندسی در لهستان نیز، بسیار پرطرفدار است. دانشگاه صنعتی ورشو، بالاترین سطح آموزشی را در ارائه ی رشته هایی چون مهندسی کامپیوتر، معماری و … دارد. مهاجرت به لهستان و تحصیل در رشته های متنوعی چون هنر، موسیقی، معماری، تئاتر، سینما، مدیریت، گردشگری، حقوق و … امکان پذیر است.

کشور لهستان، بورسیه های تحصیلی خود را به رشته های غیر پزشکی اختصاص داده است، بنابراین اگر قصد تحصیل رشته های پزشکی در لهستان را دارید، باید بدانید به شما بورسیه ی تحصیلی تعلق نمی گیرد.

 

پزشکی در لهستان

هرچند هزینه ی تحصیل در کشور لهستان نسبت به سایر کشور های اروپایی بالاست، اما سطح علمی بالا و اعتبار بسیار قابل توجه دانشگاه های این کشور در کنار هزینه ی مناسب مسکن و خوراک، اعزام دانشجو به لهستان را، سهل و آسان می کند.

 

مدارس و اخذ دیپلم در لهستان

اخذ دیپلم در لهستان به راحتی امکان پذیر است. اگر به دنبال یک مدرسه در لهستان می گردید، بهتر است مدارس بین المللی که در ورشو، پایتخت لهستان قرار دارند را انتخاب کنید. زیرا در این مدارس، ایرانی های زیادی وجود دارند. همچنین تنوع فرهنگی باعث می شود که بتوانید زود تر خود را با مهاجرت به لهستان، وفق دهید.

 

کار در لهستان

یکی از راه های مهاجرت به لهستان، اخذ ویزای لهستان به منظور به کار بردن یک مهارت و تخصص در یک شرکت مرتبط است. برای اینکه بتوانید در یک کمپانی لهستانی، مشغول به کار شوید نیازمند یک رزومه به همراه دانش کافی در زبان انگلیسی هستید. تسلط به زبان انگلیسی در کشور لهستان، به شما کمک می کند تا به راحتی با افراد بومی لهستان و همکارانتان، ارتباط برقرار کنید.

استخدام شدن در یک کمپانی واقع در لهستان مستلزم این است که متقاضی لهستانی برای کار مورد نظر شما وجود نداشته باشد. زیرا اولویت کار در لهستان با شهروندان لهستانی است.
مهاجرت به لهستان از طریق اقدام برای کار، ارزان و کم هزینه است. پس اگر بودجه ی کافی برای ادامه ی تحصیل ندارید می توانید از این روش اقدام کنید.

دستمزد دریافتی به نوع شغل، شهر اقامت شما در لهستان بستگی دارد. از آنجایی که احتمالا از ایران قصد مهاجرت به لهستان را دارید، باید به این نکته توجه کنید که طبیعتا کشور ایران، خارج از اتحادیه ی اروپا قرار دارد. در نتیجه، مهاجرانی که قصد کار و دریافت ویزای تضمینی لهستان را دارند، باید اقدام به دریافت ویزای کار در لهستان نمایند.

 

انواع ویزای  لهستان

برای متقاضیان کار در لهستان، 5 نوع ویزا تعریف شده است:

• ویزای کلاس A: قابل دریافت برای افرادی که موفق به عقد قرارداد، با یک کارفرمای لهستانی شده اند.

• ویزای کلاس B: قابل دریافت برای افرادی که نماینده ی یک شرکت هستند. این ویزا 180 روز اعتبار دارد.

• ویزای کلاس C: قابل دریافت برای افرادی که پروژه ی 30 روزه با افراد غیر لهستانی دارند.

• ویزای کلاس D: قابل دریافت برای افرادی که کارفرمای آن ها، تابعیت لهستانی ندارد.

• ویزای کلاس E: این ویزا زمانی صادر می شود که شما جویای کار در لهستان باشید ولی در هیچ گروه از کلاس های ویزایی بالا، قرار نگیرید.

 

کار در حین تحصیل در کشور لهستان

اگر قصد شما از مهاجرت به لهستان و دریافت اقامت دائم لهستان، تحصیلی است به هر حال برای تامین هزینه های زندگی خود، باید مشغول به کار شوید. در اکثر کشور های جهان، برای دانشجویان، محدودیت زمان کاری وجود دارد. اگر دانشجوی مقطع کارشناسی در لهستان هستید، می توانید 10 ساعت در هفته مشغول به کار شوید.

این زمان برای دانشجویان مقاطع بالاتر مثل کارشناسی ارشد و دکتری، حدود 20 ساعت در هفته است.

در تعطیلات بین ترم و تابستانه، این محدودیت برای شما لغو می شود. در نتیجه می توانید به صورت تمام وقت، مشغول به کار شوید.

 

سرمایه گذاری در لهستان

اگر پس از مهاجرت به لهستان، قصد سرمایه گذاری در املاک را در این کشور اروپایی دارید، باید به دو نکته ی کلیدی در سرمایه گذاری توجه کنید:

• نرخ مصادره ی اموال

• نرخ کنترل فساد

سرمایه گذاری در لهستان در بخش املاک با توجه به بالا بودن این دو استاندارد تقریبا عملی و مفید است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

نرخ مصادره ی اموال در سطح جهانی بین 2.5- تا 2.5+ تعریف می شود که 2.5+ به معنای عدم وجود فساد در کشور مورد نظر است. هرچند این استاندارد در کشور لهستان در سال 2005 در پایین ترین مقدار خود یعنی 0.1 و در سال 2000 در بالاترین مقدار خود یعنی 0.8 قرار داشته است. اما این استاندارد عددی حدود 0.6 را در سال 2019 نشان می دهد.

نرخ مصادره ی اموال در سطح جهانی بین 1 تا 7 متغیر است. هرچه این عدد کمتر باشد یعنی کشور مورد نظر برای سرمایه گذاری امن تر است. لهستان در کنار کشورهایی مثل مالزی و مجارستان دارای نرخ 2 می باشد. این نرخ در سطح مطلوبی قرار دارد.

 

خرید ملک در لهستان

شاید اولین قدم برای مهاجرت به لهستان، خرید ملک باشد. خرید ملک در لهستان برای افراد غیر بومی و خارجی به دو صورت است:

• خرید خانه

• خرید آپارتمان

بالطبع برای خرید یک آپارتمان در لهستان به عنوان یک خارجی و غیر بومی، به هیچ مجوزی نیاز ندارید. اما اگر بخواهید زمین و یا یک خانه بخرید، باید به وزارت امور داخلی لهستان مراجعه کنید. سپس اقدام به دریافت مجوز خرید مستغلات در لهستان نمایید.

البته گرفتن مجوز برای یک فرد خارجی به این آسانی هم نیست. زیرا وزارت امور داخلی لهستان باید تشخیص دهد که فرد خارجی با خرید ملک و مستغلات، تهدیدی برای امنیت کشور ایجاد نمی کند. سپس شرایط شما باید توسط این نهاد تایید شود تا مجوز صادر شود.

به عنوان یک نکته ی حائز اهمیت باید یادآور شویم که خرید ملک در لهستان به هیچ عنوان یکی از راه های اخذ اقامت لهستان، محسوب نمی شود.

 

چه کسانی می توانند اقدام به خرید ملک، در لهستان کنند؟

خرید ملک در لهستان تقریبا امری آسان است. اگر تابعیت کشور های اتحادیه اروپا را دارید، هیچ محدودیتی برای خرید ملک و مستغلات برای شما وجود ندارد. در صورتی که یکی از شرایط زیر را به عنوان تابع دائم لهستان داشته باشید، می توانید اقدام به خرید ملک نمایید:

• هدف از خرید ملک سکونت شخصی باشد

• دارا بودن اقامت دائم لهستان برای 5 سال

• دارا بودن اقامت دائم لهستان برای 2 سال

 

چگونه به صورت قانونی، در لهستان اقدام به خرید ملک نماییم؟

پس از مهاجرت به لهستان و پیدا کردن یک منزل مناسب، نوبت به اقدا برای خرید ملک در لهستان می شود. شاید این اولین و محکم ترین قدم، برای رسیدن به رویاهایتان باشد. بنابراین بهتر است این قدم را اصولی و قانونی بردارید.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که با صاحب ملک مورد نظر، اقدام به عقد یک قرارداد اولیه نمایید. برای اصالت و اعتبار بیشتر می توانید قرداد اولیه ی خود را با صاحب ملک محضری کنید. اما اگر قصد مراجعه به محضر را ندارید، باید یک سری موارد را در قرارداد اولیه ی خود، حتما ذکر کنید.

در قرارداد اولیه حتما به تاریخ عقد قرارداد، اطلاعات دقیق صاحب ملک، جزئیات دقیق ملک مانند متراژ، تعداد پارکینگ، خواب و …، اظهارات صاحب ملک و شخص خریدار، قیمت دقیق توافق شده و … اشاره کنید.

سپس برای ثبت قرارداد رسمی، همچون دیگر کشور ها، باید به یک دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید. مرحله ی آخر خرید ملک در لهستان، ثبت اسناد ملک خریداری شده در دادگاه محلی ملک مورد نظر است.

اما قیمت خرید ملک در لهستان چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خوشبختانه، رشد قیمت مسکن در لهستان، روند کندی را طی می کند. تقریبا قیمت یک متر مربع آپارتمان در شهر های بزرگ لهستان، 1800 یورو در سال 2020 گزارش شده است.

به عنوان نکته ی آخری در خرید ملک در لهستان، باید بگوییم بهتر است پیش از هرگونه اقدام برای خرید و عقد قرارداد، با یک وکیل مشورت کنید.

 

ثبت شرکت در لهستان

ثبت شرکت در لهستان، از زیر شاخه های سرمایه گذاری به شمار می رود. اما چرا باید لهستان را برای ثبت شرکت در اروپا انتخاب کنیم؟ دولت لهستان برای توسعه ی اقتصاد خود، از سرمایه گذاران خارجی، حمایت می کند. علاوه بر این، هنگامی که کشوران اتحادیه ی اروپا، با بحران اقتصادی، دسته و پنجه نرم می کردند، لهستان تقریبا از اقتصاد پایداری برخوردار بود.

با این تفاسیر ثبت شرکت در لهستان، می تواند یک سرمایه گذاری مطمئن باشد. ثبت شرکت و سرمایه گذاری در لهستان در نهایت منجر به دریافت اقامت دائم و پاسپورت این کشور می شود. پاسپورت لهستان از اعتبار بالایی برخوردار است و در رتبه ی نهم دنیا قرار دارد. از آنجایی که لهستان جزو اتحادیه اروپاست، سفر به کشور های شینگن نیز برای شما امکان پذیر است.

مزایایی که شما را ترغیب می کند تا پس از مهاجرت به لهستان، یک شرکت ثبت نمایید:

• اقتصاد قوی، رو به رشد و پایدار

• وجود نیروی کار با تجربه و ارزان

• تخفیف و کسر مالیات بین 30 تا 50 درصد

• دسترسی آسان و بدون محدودیت به بازار های معتبر جهانی

• سیستم حقوقی و مالیاتی شفاف

• هزینه ی پایین برای ثبت شرکت در لهستان

هزینه ی تقریبی برای ثبت یک شرکت در لهستان با سرمایه اولیه 1200 یورو امکان پذیر است. علاوه بر این ماهانه 100 یورو باید برای حسابداری بپردازید. این رقم ها حدودی بوده و بسته به نوع فعالیت کمپانی شما، متغیر است.

 

انواع ویزاهای لهستان

افرادی که قصد مهاجرت به لهستان را دارند، باید بدانند که ویزا در لهستان در سه سطح A، D و C صادر می شوند. اما هر یک از این ویزا چه مدت اعتبار دارند؟ به چه منظور صادر می شوند؟ این ها سوالاتی است که در ادامه به آن پاسخ می دهیم.

• ویزای کلاس A

بسیاری از مسافران، از خاک لهستان به عنوان ترانزیت استفاده می کنند. اما بعضی مسافران بعضی از کشور ها از جمله ایران، افغانستان، عراق، نیجریه و … برای عبور از خاک لهستان نیازمند ویزای فرودگاهی هستند.

• ویزای کلاس C

این ویزا مختص حوزه ی شینگن است. دارندگان ویزای کلاس C می توانند حداکثر 3 ماه به صورت مداوم در کشور های عضو شینگن، اقامت داشته باشند.

• ویزای کلاس D

این ویزا انحصارا توسط کشور لهستان صادر می شود. این نوع ویزا مولتی است یعنی چندین بار اجازه ی ورود و خروج از خاک لهستان را دارید. حداکثر اعتبار ویزای کلاس D، 3 ماه است. اگر قصد اقامت بیشتری را در این کشور دارید باید برای اقامت موقت و یا دائم، اقدام نمایید.

شرایط و مدارک لازم برای دریافت ویزای لهستان

• دریافت فرم درخواست ویزای لهستان و تکمیل آن

• 2 قطعه عکس گذرنامه

• گذرنامه ی معتبر با اعتبار حداقل 180 روز پس از تاریخ بازگشت از لهستان

• دو صفحه ی خالی در گذرنامه

• پوشش بیمه ی مسافرتی

• رزرو بلیط هواپیما و هتل

 

اقامت تمکن مالی لهستان

اقامت تمکن مالی لهستان مانند ثبت شرکت، یکی از روش های سرمایه گذاری در لهستان به شمار می رود. این روش از سرمایه گذاری معمولا توسط بازنشستگان، افرادی که توانایی تحصیل یا کار کردن را ندارند، سالمندان و یا سرمایه دارانی که به دنبال اقامت دائم و یا پاسپورت یک کشور اروپایی هستند، انتخاب می شود.

اقامت از این روش بسیار آسان تر از روش های دیگر است. به این نکته توجه داشته باشید که با ویزای تمکن مالی، اجازه کار به شما داده نمی شود. زیرا شما از طریق اقدام به این روش عدم نیاز به کار کردن خود را اعلام می کنید.

البته در حال حاضر نمی توان از این روش اقدام به دریافت اقامت دائم لهستان کرد.

 

مزیت های اقامت لهستان از طریق تمکن مالی

• اگر مدرک تحصیلی شما لیسانس باشد، نیازی به ارائه ی مدرک زبان ندارید

• از پرداخت مالیات به دولت لهستان، معاف هستید

• نیازی به خرید ملک، ثبت شرکت و … ندارید

• محدودیت سنی برای متقاضیان این روش مهاجرتی وجود ندارد

• استفاده از امکاناتی که برای شهروندان لهستانی فراهم شده است

• تردد آسان بین کشور های اروپایی و شینگن

 

هزینه های زندگی در لهستان

اگر قصد مهاجرت به لهستان را دارید باید نسبت به هزینه زندگی در لهستان آگاه باشید.

هزینه تخمینی خانواده چهار نفره ماهانه 18674 دلار بدون اجاره است. همچنین هزینه های ماهانه یک نفر بدون اجاره 562.64 دلار تخمین زده می شود. هزینه های زندگی در شهر های مختلف لهستان متفاوت است و هزینه های زیر در شهر ورشو، پایتخت لهستان محاسبه شده است:

اقلام یا خدمات متوسط هزینه اقلام یا خدمات متوسط هزینه

یک لیتر شیر 0.69 دلار 1 لیتر بنزین 1.43 دلار

یک کیلو گرم برنج 1.08 دلار 1 ماه فیتنس کلاب 30 دلار

یک بطری آب کوچک 1.19 دلار مک دونالد 5.84 دلار

12 عدد تخم مرغ 2.31 دلار 1 کیلو گرم فیله مرغ 4.30 دلار

1 کیلوگرم گوشت 8.40 دلار 500 گرم نان سفید 0.86 دلار

میانگین حقوق ماهیانه افراد شاغل در ورشو، پس از کسر مالیات حدود 1.218 دلار است. همچنین نرخ بهره ی وام مسکن در لهستان به مدت 20 سال است که ثابت باقی مانده است.

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر 4.645 و در خارج از شهر 3.013 دلار است. همچنین اجاره ی ماهانه برای یک خانه ی یک خوابه در مرکز شهر، 618 دلار و در خارج از شهر 556 دلار است. این مقدار اجاره برای یک خانه ی سه خوابه در مرکز شهر 1.066 دلار و در خارج از شهر 888 دلار است.

 

اخذ اقامت لهستان از طریق ازدواج

ازدواج و عقد می تواند منجر به دریافت اقامت دائم لهستان شود.گرچه نرخ ازدواج در میان لهستانی ها روند کاهشی را طی می کند اما میزان ازدواج لهستانی ها با افراد خارجی افزایش یافته است. ازدواج در لهستان با یک شهروند لهستانی در نهایت می تواند منجر به دریافت اقامت دائم این کشور اروپایی شود.

 

قوانین ازدواج در کشور لهستان

• طبق ماده ی 23 قوانین ازدواج در لهستان، همسران دارای حقوق و تعهدات برابر هستند.

• طبق ماده ی 31 قوانین ازدواج در لهستان، مالکیت مشترک قانونی نسبت به اموال، پس از عقد بین زن و شوهر بوجود می آید.

• طبق ماده ی 25 قوانین ازدواج در لهستان، پس از عقد و ازدواج قانونی زن و شوهر می توانند، نام خانوادگی یکدیگر را به فامیلی خود اضافه کنند.

• به عنوان یک فرد که تابعیتی غیر لهستانی دارد، برای ازدواج در این کشور باید گواهی تایید صلاحیت خود را به دادگاه لهستان ارائه دهید.

در لهستان سن قانونی برای ازدواج 18 سال است، اما مواردی وجود دارد که فقط با تایید قضایی افراد 16 ساله می توانند ازدواج کنند. در لهستان مراسم ازدواج را که طبق سنت و مذهب انجام می شود به رسمیت می شناسد.

 

اگر یک فرد خارجی بخواهد در لهستان ازدواج کند، باید مدارک زیر را به اداره ثبت احوال تحویل دهد:

• مدرک شناسایی (گذرنامه، گواهی هویت خارجی موقت، کارت اقامت)

• کپی شناسنامه

• اگر فرد خارجی قبلاً ازدواج کرده است باید مدرک فسخ، بطلان یا عدم وجود ازدواج را ارائه دهد

اگر یک خارجی به زبان لهستانی صحبت نمی کند، در روند عقد ازدواج با حضور مترجم اظهارات خود را بیان می کند. زوج جوان مسئولیت انتخاب مترجم و تامین هزینه های مراجعه خود به اداره ثبت را بر عهده دارند.

حضور مترجم در مراسم عروسی نیز در مواقعی که شاهدان از زبان لهستانی استفاده نمی کنند الزامی است.

اگر مترجم یک مترجم قسم خورده نباشد، بیانیه ای مبنی بر انجام دقیق و بی طرفانه کار و تعهد به عدم افشای یک راز محافظت شده قانونی به اداره ثبت ارائه می کند.

 

آیا می توان از طریق ازدواج تابعیت لهستان را دریافت کرد؟

برای دریافت تابعیت لهستان، یک فرد خارجی باید حداقل به مدت 3 سال با یک شهروند لهستانی ازدواج کند. همچنین حداقل 2 سال به طور قانونی و بدون وقفه تحت مجوز اقامت دائم در لهستان اقامت داشته باشد. دانش آنها به زبان لهستانی باید مستند باشد.

آدرس سفارت لهستان در تهران در کوچه پیروز واقع در بلوار آفریقا می باشد.

شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت لهستان ره پویان عدالت مراجعه کنید.

 

 

 

چنانچه در مورد شرایط مهاجرت به لهستان و مدارک مورد نیاز آن سوالی دارید، میتوانید با کارشناسان رهپویان عدالت در تماس باشید.

مشاوره رایگان  |  ۰۲۱۲۲۸۹۲۸۲۳

 

آیا شما نکات دیگری در مورد مهاجرت به لهستان میدانید. می‌توانید دیدگاه خود را در انتهای همین نوشته با ما و دیگر متقاضیان به اشتراک بگذارید. 💚

 

 

بهترین روش برای مهاجرت به کشور لهستان کدام است؟

بهترین روش مهاجرت به کشور لهستان با شرایط شما به عنوان متقاضی بستگی دارد. اینکه از چه روشی می‌توانید ویزای این کشور را دریافت نمایید. اما در شرایطی که سرمایه اولیه لازم را داشته باشید، بهترین روش برای مهاجرت به لهستان، ثبت شرکت خواهد بود.

از چه طریقی می‌توان اقامت دائم کشور لهستان را دریافت کرد؟

شما به عنوان یک سرمایه گذار خارجی یا به عنوان یک نیروی متخصص می‌توانید پس از گذشت 5 سال برای اقامت دائم کشور لهستان اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز مهاجرت به کشورلهستان چیست؟

بسته به شیوه های مهاجرتی، مدارک مورد نیاز شاید مختلف باشد ولی به طور جامع مدارکی از جمله فرم درخواست اقامت، عکس پرسنلی، اسناد مربوط به تمکن مورد نیاز خواهد بود.

4.8/5 - (9 امتیاز)
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823
  • تاریخ انتشار : 1401/01/14
  • نویسنده : rpergasمشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823