مشاوره و ارزیابی رایگان!

تحصیل رشته مامایی در فرانسه👩‍⚕️از پذیرش💛 تا اقامت💙2023

تحصیل رشته مامایی در فرانسه ۳ ساله می باشد . برای‌ دریافت‌ مدرک‌ کارشناسی مامایی ، دانشجو پس از سه سال باید‌ در یک آزمون‌ جامع‌ شفاهی‌ و کتبی شرکت‌ نماید .


تحصیل رشته مامایی در فرانسه

 

 
 
صوت مقاله🔊🎶
 
 

رنکینگ ۲۰۲۳ دانشگاه‌های رشته مامایی‌ در فرانسه

تحصیل رشته مامایی در فرانسه
یک ماما‌ تمام امور مربوط‌ به تشخیص‌ بارداری ، مراقبت‌‌های‌ دوران‌ بارداری‌ ، ایجاد‌ آمادگی‌ برای زایمان ، نظارت‌ و مراقبت‌ بر فرایند زایمان و مراقبت‌‌های‌ بعد از زایمان‌ از مادر و نوزاد‌ را بر عهده دارد‌ . همچنین یک ماما‌ در فرانسه امکان‌ تجویز‌ دارو‌ و درخواست آزمایش‌ و سونوگرافی برای‌ بیمار را خواهد داشت . ماما‌ به طور معمول در بیمارستان‌ها ، کلینیک‌ها و مطب‌‌های‌ خصوصی‌ مشغول‌ به کار می‌شود‌ .
 
یکی از برجسته‌ترین دانشکده‌های مامایی‌ در فرانسه دانشکده‌ سنت‌ آنتونی وابسته‌ به دانشکده‌ پزشکی دانشگاه سوربن می باشد . این دانشکده در محل بیمارستان سنت‌ آنتونی می باشد و حدوداً ۸۰ دانشجو در ۴ کلاس‌ ۴۰ تا ۵۰ نفرِ دارد‌ .
 
نام دانشکده رتبه QS ۲۰۲۳ رتبه‌بندی تایمز رتبه شانگهای
دانشکده مامایی سنت آنتونی (Saint-Antoine) دانشگاه سوربن فرانسه ۶۰ ۸۸ ۵۱-۷۵
دانشکده مامایی دانشگاه آکس مارسلی فرانسه Aix-Marseille ۴۹۰ ۳۰۱-۳۵۰ ۱۰۱-۱۵۰
دانشکده مامایی دانشگاه پاریس Université Paris Cité ۲۴۸ ۱۵۵ ۵۱-۷۵
دانشکده مامایی دانشگاه مونتپولیر (University of Montpellier) ۵۰۱-۵۱۰ ۳۰۱-۳۵۰ ۱۰۱-۱۵۰
دانشکده مامایی دانشگاه لورن (Universite de Lorraine) ۸۰۱-۱۰۰۰ ۶۰۱-۸۰۰ ۲۰۱-۳۰۰
 

مقاطع‌ تحصیلی‌ رشته‌ مامایی‌ در کشور فرانسه

تحصیل رشته مامایی در فرانسه
تحصیل‌ برای‌ اخذ مدرک‌ مامایی در فرانسه از دو دوره‌ یا مرحله تشکیل‌ شده است .
 

مقطع کارشناسی رشته مامایی‌ در فرانسه

 
مقطع‌ کارشناسی مامایی‌ در فرانسه شامل سه سال اول‌ تحصیلات می باشد . سه سال اول‌ شامل‌ شش‌ترم تحصیلی‌ است و شامل‌ PACES (سال اول‌ مشترک بین‌ رشته‌‌های‌ پزشکی‌ و پیراپزشکی) نیز می باشد . این سه سال معادل ۱۸۰ واحد‌ خواهد بود . این مدرک‌ شامل‌ تحصیلات عمومی در رشته‌ مامایی‌ بوده‌ و معادل‌ مدرک کارشناسی می باشد.
 
واحدهای درسی رشته مامایی شامل‌ واحد‌های‌ مشترک با رشته پزشکی‌ (جنین‌شناسی ، آسیب‌شناسی ، آناتومی ، فیزیولوژی ، هورمون شناسی و …) می باشد . سایر واحد‌های‌ درسی شامل‌ دروس تخصصی مامایی‌ ازجمله زنان ، زایمان ، مامایی‌ ، نوزادان و اطفال‌ خواهد بود . همچنین دانشجو می‌تواند واحد‌های‌ بالینی‌ و تئوری‌ دیگری را به انتخاب خود‌ با واحدهای ارائه‌شده جایگزین‌ کند‌ .
 
بیشتر بخوانید : بررسی کامل مزایای تحصیل رشته‌ مامایی در کانادا 👼👩‍⚕️ + آینده کاری 2023
 

مقطع کارشناسی ارشد‌ رشته مامایی در فرانسه

 
مقطع‌ کارشناسی ارشد‌ مامایی‌ در فرانسه شامل‌ چهار ترم و ۱۲۰ واحد می باشد . واحد‌های‌ درسی مقطع‌ کارشناسی ارشد‌ شامل‌ مامایی ، رویکردهای بالینی‌ ، تشخیص‌ زایمان‌ پزشکی‌ ، سلامت باروری‌ ، کمک به باروری زنان ، فارماکولوژی ، بهداشت عمومی ، تحقیق‌ ، پایان‌نامه‌ نویسی و … می باشد . این مقطع تحصیلی واحدهای بالینی فراوانی برای‌ گسترش مهارت‌های مامایی‌ برای‌ دانشجو دارد‌ .
 
مهارت‌های بالینی مامایی شامل‌ ۴۸ تا ۶۰ واحد‌ درسی می باشد . یک آزمون‌ جامع‌ تئوری‌ و بالینی به زبان فرانسوی (CSCT) نیز‌ در پایان‌ تحصیلات به منظور مرور کلی‌ و اعتبار‌ دادن‌ به مدرک‌ تحصیلی‌ برگزار خواهد شد .
 
CPD نیز‌ یکی از دوره‌های دانشگاهی‌ برای توسعه‌ مستمر‌ مهارت‌های مامایی‌ می باشد . در شماری از دانشگاه‌های فرانسه این دوره بخشی از تحصیلات مامایی می باشد.
 
در فرانسه مقطع دکترای رشته مامایی‌ وجود ندارد‌ . افرادی که مدرک کارشناسی ارشد‌ مامایی دارند می‌توانند برای‌ مقطع‌ دکترا در رشته‌های بهداشت‌ عمومی‌ ، علوم اجتماعی‌ یا علوم‌ تربیتی تحصیل‌ خود را ادامه‌ دهند.
 

شرایط‌ تحصیل‌ رشته مامایی‌ در دانشگاه‌های فرانسه

تحصیل رشته مامایی در فرانسه
برای ورود‌ به رشته مامایی‌ در فرانسه دیپلم دبیرستان‌ به‌علاوه قبولی در آزمون‌ پایان سال اول‌ (PACES) رشته‌‌های‌ پزشکی و پیراپزشکی ضروری می باشد . رشته موردقبول دیپلم‌ دبیرستان‌ ، دیپلم علوم‌ تجربی‌ بوده و طول مدت‌ تحصیل مامایی تا کارشناسی ارشد ۵ سال یا ۱۰ ترم می باشد . برای‌ ورود‌ به رشته مامایی‌ در سال دوم دانشگاه ، دانشجو حتماً باید نمره موردنیاز این رشته را مطابق‌ با نظر وزارت بهداشت‌ و وزارت علوم فرانسه کسب نماید .
 
numerus clausus یا نمره لازم‌ برای‌ رشته‌های پزشکی‌ و پیراپزشکی هرساله توسط وزارت‌ علوم‌ و وزارت‌ آموزش عالی‌ مطابق‌ با تغییرات PACES مشخص می‌شود . شهریه ثبت‌نام در دانشکده‌ مامایی‌ همانند دانشکده‌ پزشکی‌ در فرانسه می باشد و دانشجو بایستی هزینه‌های مربوط‌ به CVEC یا مشارکت‌ زندگی دانشجویی با دانشگاه و بیمه مسئولیت را پرداخت نماید .
 
تعداد پذیرش دانشجوی خارجی‌ خارج از اتحادیه اروپا در رشته‌‌های‌ پزشکی‌ ، دندانپزشکی و مامایی‌ بسیار‌ محدود‌ و حدوداً ۸ درصد پذیرفته‌شدگان می باشد . برای‌ قبولی ، دانشجوی خارجی باید نمره‌ای مساوی‌ یا بیشتر از‌ دانشجوی فرانسوی در سال اول‌ را کسب نماید .
 

زبان تحصیل‌ رشته‌ مامایی‌ در فرانسه

تحصیل رشته مامایی در فرانسه
تحصیل در رشته‌ مامایی‌ و سایر رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های دولتی فرانسه به زبان فرانسوی ممکن‌ می باشد . از این‌ جهت یکی از شرایط‌ اصلی‌ دانشجویان خارجی‌ برای‌ تحصیل در رشته‌ مامایی تسلط‌ به زبان فرانسه می باشد . تعدادی از کالج‌ها و دانشگاه‌های خصوصی‌ به منظور جذب‌ دانشجویان خارجی در رشته‌ پزشکی‌ و مامایی اقدام‌ به برگزاری دوره‌هایی به زبان انگلیسی می‌کنند .
 
به طور معمول دانشکده‌‌های‌ پزشکی‌ و مامایی‌ مدرک‌ DELF یا DALF را از دانشجویان می‌خواهند . داشتن سطح‌ C1 یا مکالمه‌ پیشرفته‌ برای‌ دانشجویان خارجی‌ ضروری می باشد . حداقل‌ نمره آیلتس برای تحصیل‌ رشته مامایی در فرانسه نمره‌ ۶٫۵ به بالا‌ می باشد .
 

شرایط‌ کار رشته مامایی‌ در فرانسه

تحصیل رشته مامایی در فرانسه
سیاست‌‌های‌ زاد و ولد در کشور فرانسه جایگاه مناسبی به شغل‌ مامایی‌ داده‌ است . یک ماما در فرانسه در مؤسسات بهداشت مادر و کودک‌ و یا به‌صورت خوداشتغالی مشغول‌ به کار‌ خواهد بود . مامایی در فرانسه منشور‌ اخلاقی و حرفه‌ای داشته و یکی از سه رشته علوم پزشکی‌ بااهمیت در این کشور‌ به حساب‌ می آید .
 
حوزه‌ تخصصی ماما‌ در فرانسه خیلی وسیع شده است‌ و حوزه‌های مربوط به ‌سلامت باروری‌ ، پیشگیری‌ از بارداری و امور مرتبط با زایمان‌ را بر عهده‌ دارد . هرچند این در شرایطی است‌ که مادر در شرایط‌ عادی‌ بوده و از سلامت‌ کامل برخوردار‌ باشد . یک ماما‌ کاملاً‌ مستقل از متخصص زنان عمل‌ کرده و کلیه امور مربوط‌ به تجویز‌ دارو‌ ، نوشتن نسخه و تجویز‌ سونوگرافی و واکسیناسیون و … را بر عهده‌ دارد‌ .
 
میزان‌ حقوق یک ماما‌ در فرانسه به محل اشتغال‌ ، مدرک‌ تحصیلی ، میزان مهارت و تجربه‌ بستگی‌ خواهد داشت .
 
جدول‌ ذیل میزان درآمد‌ یک ماما در فرانسه را نشان‌ می‌دهد :
 
درآمد مبلغ
درآمد ناخالص یک مامای بیمارستانی در ابتدای کار ۲۰۰۰ یورو  در ماه
حقوق یک مامای باتجربه ۳۷۰۰ یورو در ماه
میانگین حقوق یک ماما ۴۶۵۰۰ یورو در سال
میانگین حقوق ماما ۳۸۸۰ یورو در ماه
کمترین میزان حقوق یک ماما ۲۳۷۰۰ یورو در ماه
حداکثر حقوق یک ماما ۷۱۷۰۰ یورو در ماه
 

نتیجه‌گیری‌ 

تحصیل رشته مامایی در فرانسه
مامایی‌ یکی از رشته‌های تحصیلی‌ زیرشاخه علوم‌ پزشکی در فرانسه می باشد . دانشگاه‌های پزشکی کشور‌ فرانسه در هر سال ۸ درصد ظرفیت‌ خود‌ را به جذب‌ دانشجویان خارجی اختصاص‌ می‌دهند . کشور فرانسه اکنون ۳۳ مرکز‌ دانشگاهی مامایی‌ دارد‌ که همه‌ آن‌ها با یک بیمارستان‌ دانشگاهی‌ در ارتباط‌ می باشند . تحصیل‌ مامایی در فرانسه ۳ ساله می باشد . برای‌ دریافت‌ مدرک‌ کارشناسی مامایی ، دانشجو پس از سه سال باید‌ در یک آزمون‌ جامع‌ شفاهی‌ و کتبی شرکت‌ نماید . علاوه‌ بر این دانشجو حتماً باید در ۴۰ زایمان‌ حضور‌ داشته باشد‌ . مقطع کارشناسی ارشد مامایی‌ در فرانسه ۲ ساله می باشد . یک ماما‌ در فرانسه به‌ صورت متوسط در هر سال ۴۶۵۰۰ یورو دریافت‌ می‌کند .
 
 
 
🟡🔵
 
 

   در صورتی که سوالاتی در رابطه چگونگی مهاجرت تحصیلی دارید با مشاورین موسسه حقوقی ره پویان عدالت در تماس باشید.

 

   آیا شما نکات دیگری در مورد تحصیل رشته مامایی در فرانسه میدانید، می‌توانید دیدگاه خود را در انتهای همین نوشته با ما و دیگر متقاضیان به اشتراک بگذارید. 💛

 

برای مشاوره رایگان با مشاوران ارشد موسسه ی حقوقی ره پویان در ارتباط باشید

آیا تحصیل رشته مامایی در فرانسه امکان پذیر است؟

برای تحصیل در رشته مامایی در دانشگاه‌های فرانسه حتماً باید در آزمون سال اول دانشکده‌های پزشکی نمره لازم برای رشته مامایی را کسب نمائید.

چه مقاطعی از رشته مامایی در دانشگاه‌های فرانسه ارائه می‌شود؟

رشته مامایی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های فرانسه ارائه می گردد.

آیا تحصیل به زبان انگلیسی در رشته مامایی در فرانسه امکان پذیر است؟

تحصیل در رشته مامایی در دانشگاه‌های دولتی به زبان فرانسه می باشد . فقط برخی از دانشگاه دوره‌هایی را به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می دهند.

5/5 - (22 امتیاز)
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823

2 دیدگاه برای “تحصیل رشته مامایی در فرانسه👩‍⚕️از پذیرش💛 تا اقامت💙2023”

  • سجاد

    سلام وقت بخیر . از نظر هزینه ای دانشگاه های دولتی و خصوصی فرانسه تفاوتی دارد؟ و در دانشگاه های فرانسه امکان بورسیه وجود دارد؟؟؟

    • لیلا طلیمی

      سلام دوست عزیز بله و اینکه اگر به زبان فرانسوی تو کشور فرانسه تحصیل کنید هزینه های تحصیلتون رایگان میشه

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823