مشاوره و ارزیابی رایگان!

یاس برنی مجارستان-قوم‌ مجارستانی با اجداد‌ ایرانی !

شهر یاس‌ برنی مجارستان Jászberény به تازگی در فضای مجازی و خیلی از رسانه ها این خبر منتشر شده است که  یاس برنی مجارستان شهری است که مردم آن خودشان را ایرانی الاصل می دانند ! شهر یاس‌برنی مجارستان که مردمش چنین‌ ادعایی درباره ی…شهر یاس‌ برنی مجارستان Jászberény

به تازگی در فضای مجازی و خیلی از رسانه ها این خبر منتشر شده است که  یاس برنی مجارستان شهری است که مردم آن خودشان را ایرانی الاصل می دانند ! شهر یاس‌برنی مجارستان که مردمش چنین‌ ادعایی درباره ی اصالت خودشان دارند ، در محدوده ی یاس ناتکون سُلنُک قرار گرفته است و  شگفت آور این مسئله است که این منطقه در مجارستان ، نماد تیزهوشی در این کشور است ! در حقیقت به هر نحوی که انسان ها در یاس برنی قدم بگذارند ، کلاً آسوده‌ خاطر اند که آنها مردمانی بی‌اندازه باهوش و نکته بین هستند . در ادامه با ما در موسسه‌ رهپویان عدالت‌ پرگاس همراه باشید تا با یکدیگر ، ادعای ساکنین شهر یاس‌برنی در مجارستان را درباره ی ایرانی الاصل بودنشان مورد بررسی قرار دهیم .

 یاس‌ برنی

از هوشمندی مردم یاس برنی که بگذریم ، به سمبل این منطقه می رسیم . این سمبل، یک برداشت آزاد از شیپور لهل که قهرمان معروف لهستانی است؛ درست شده است . در واقع از نظر یاس برنیها این فرد هم ارتباطی بدون واسطه با نسل ایرانی و بخصوص یزدی آنها دارد. درباره ی شیپور‌ لهل جالب است که بدانید؛ این شیپور‌ در سراسر مجارستان به عنوان نمادی از آزادی و استقلال است و در بسیاری از مناطق این سرزمین و یا حتی در آثار هنرمندان استفاده می شود.

شیپور لهل-نماد شهر یاس برنی مجارستان

به همین خاطر هم شورای شهر یاس برنی در مجارستان هم تمبری به این مناسبت نه تنها در این کشور بلکه در تمام مجارستان چاپ نمود .
ساکنین یاس برنی درباره ی اصلیت خود چنین می گویند که؛ ما اعتقادمان بر این شد که ایرانی الاصل هستیم و این را در تاریخمان همواره می آوریم و با افتخار به فرزندانمان هم آموزش می دهیم .
مرم یاس برنی مجارستان سمبل تیزهوشی و انجام امور مالی و سرمایه گذاری در مجارستان می باشند .

این حکایت از آن جایی شروع شد که به پیشنهاد اعضای شورای منطقه یاس برنی در مجارستان و خصوصاً مدیر شورای شهر‌ ، قرار شد تا در سال ۱۳۸۶ و در جریان دیدار از یزد این شهر به عنوان خواهر خوانده ی این منطقه مجارستانی انتخاب شود . البته این خواهرخواندگی با دیگر خواهر خواندگیها متفاوت است ! هر چند که در ایران خودمان مناطق بسیاری وجود دارند که خواهر خوانده ی نواحی بسیار زیاد دیگری در کل جهان هستند اما با این همه ، هر کدامشان داستان ویژه خود را دارند و از الگویی خاص پیروی نمی کنند .

شهر یاس برنی در مجارستان که در سال ۱۳۸۶ خواهرخواندگی خودش را با شهرستان یزد اعلام نمود در حقیقت به دلیل اعتقاد استوار آنها به این می باشد که فکر می کنند که آنها ایرانی الاصل می باشند! از لحاظ تاریخی شهر یاس‌ برنی در مجارستان در حدود ۸۰۰ سال پیش یا بیشتر بود که با حمله ی مغولها و نیروهای مهاجم به ایران و مناطق تحت‌ حکومتش ، یکی از اقوام ایرانی در اثر همین تهاجمات از سرزمین قفقازها و ایرانیها مهاجرت کرده و برای این که از آتش مجادله دور بمانند ، به ناحیه ای پناه بردند که امروزه به آن یاس‌ برنی در مجارستان می گویند.

یاس برنی مجارستان
یاس برنی مجارستان

 شهر‌ یاس‌ ‌برنی مجارستان

قوم آلانان که همان اجداد مردم یاس برنی هستند، واقعا وجود داشته اند و در زمره ی قوم ایرانی بوده اند. در اثبات این مدعا حتی می توان به اشعار ابوالقاسم فردوسی هم اشاره کرد که در شاهنامه به نام این قوم رجوع شده است . بی‌تردید این قصه به همین جا ختم نمی شود. نام نیاکان مردم‌ یاس‌ برنی در مجارستان حتی در اسناد کهن مجارستانی ها و روسی ها هم آورده ذکر شده است. نام این اقوام در کتب قدیمی با عنوان قوم یاس‌ و آس آورده شده است که با نام شهر یزد هم از یک ریشه هستند . 

اگر شما هم جزو متقاضیان کار، سرمایه گذاری یا حتی تحصیل در مجارستان هستید شاید این مطلب برای شما جالب به نظر برسد؛ که بدانید مردم شهر یاس برنی مجارستان هم نژاد ما ما ایرانیان هستند.

بیایید تا داستان مهاجرت قوم یاس برنی را بیشتر توضیح دهیم. مردم این طایفه پس از مهاجرت به مجارستان در ساحل رودی به نام زاجوا یک ولیعهد شدند و تشکیل اجتماع دادند. در کتب باستانی گفته می شود که ساکنین قوم یاس برنی تا سده ۱۵ میلادی بر حفظ زبان و فرهنگ ایرانی خود بسیار اصرار داشته اند و آن را خیلی خوب حفظ کرده بودند اما با این همه به مرور زمان و گذشت ایام، مردم این تیره تحت‌ تاثیر زبان مجارستانی قرار گرفته و رفته‌رفته زبان مادری خود را فراموش کردند . با این که زبان فارسی در میان مردم و نسل‌ جدید دلشکستگی برنی فراموش شده است منتها با این حال ، ریشه ی بسیاری از نام ها در این شهر هنوز هم ایرانی است . برای نمونه همین نام شهر‌ یا به عبارتی دیگر یاس‌ برنی را با دقت بررسی کنید . این عنوان از لحاظ آوایی ساده شده ی اسم یاز ، یازد و در نهایت شهر‌ یزد خودمان و یا خواهرخوانده ی این شهر ایرانی است .

پیشنهاد می کنم این مطلب را بخوانید: کار در مجارستان

 

تحصیل در مجارستان

داستان ملیت اصلی این قوم هر چه که هست، نکته قابل توجه اینکه مردم ناحیه یاس برنی در یزد خودشان بیشتر بر ایرانی الاصل بودن خود اصرار می ورزند و خیلی آشکار و واضح عنوان می شود که آنها بیشتر ایرانی می باشند تا مجارستانی ! قوم یاس برنی در مجارستان بسیار زیرک می باشند و از این نظر در بین دیگر مردم‌ شهرهای مجاری کاملا سرشناس هستند . هرچند این معروفیت از سطح مجارستان بالاتر رفته و دیگر عالم گیر شده است . برطبق ادعای مردم‌ یاس‌ برنی این تیز هوشی آنان تنها به این خاطر خواهد بود که این خصیصه ی خودشان را از اسلاف ایرانی خود به میراث برده اند ! در واقع آنها ژن ایرانی خود را مهم ترین عامل تاثیرگذار در این زمینه دانسته اند و به این خاطر به ایرانی الاصل بودن‌ خودشان بسیار می بالند.

پیشنهاد می کنم این مطلب را بخوانید: ویزای مجارستان

 

 یاس‌برنی در یزد

ایرانی الاصل بودن مردم یاس برنی اولین بار، موقعی مطرح شد که شهردار این شهردر سال 1995 میلادی مطابق با 1375 در روز رسمی مردم‌ این شهر، از سفیر وقت ایران دعوت به عمل آورد تا به عنوان یک ایرانی و نماینده ای از سرزمین مادری مردم‌ یاس‌ برنی در این مراسم حضور پیدا نماید .

در همین مراسم بود که برای اولین بار ، از طرف شهردار یاس برنی پیشنهاد خواهرخواندگی این شهر‌ را با یزد را مطرح کرد . در این زمینه جالب ترین مطلبی که وجود دارد این است که این دو شهر در آسیا و اروپا هیچ پیشینه ی مشترکی به جز مردمشان با یکدیگر ندارند ! در ادامه ی پیشنهاد شهرداری نامرادی برنی در مجارستان آنها چند سال بعد یعنی در آذر ماه سال ۱۳۸۶ به همراه هئیتی شامل اعضای شورای ناحیه یاس‌ برنی و رئیس هیات بود، به ایران آمدند . آنها در اثنای بازدیدشان از مجتمع علوم دانشگاه یزد ملاقات کردند و طی گفتگو درباره ی هم ریشگی نام این دو شهر ، درخواست خواهرخواندگی آن دو را دادند.

اگر سوالی در زمینه مهاجرت به مجارستان از طریق، کار، سرمایه گذاری یا تحصیل دارید؛ با مشاورین موسسه رهپویان عدالت تماس بگیرید تا به صورت رایگان به شما عزیزان مشاوره دهند.

آیا مطلب برای شما جالب بود؟ دیدگاه خود را در انتهای مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (5 امتیاز)
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823
  • تاریخ انتشار : 1401/03/18
  • نویسنده : rpergas
  • دسته بندی : اخبار

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823