مشاوره و ارزیابی رایگان!
دوست داشتم
5/5 - (5 امتیاز)

تحصیل در ایتالیا


تحصیل در ایتالیا

یکی از روش های دریافت اقامت ایتالیا استفاده از ویزای تحصیلی است. در واقع اگر شرایط سنی و تمکن مالی شخص متناسب با شرایط تحصیل در ایتالیا باشد، می توان اذعان داشت که مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل یکی از بهترین روش های مهاجرت است. نکته مهم در مورد تحصیل در ایتالیا این است که برآورد مناسبی از هزینه های سالانه تحصیل در این کشور داشته باشید.

در مورد تحصیل در ایتالیا باید بگوییم که امکان تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی در ایتالیا برای مهاجرین وجود دارد. نظام آموزشی در مدارس ایتالیا، همانند سایر کشورهای اروپایی به سه بخش ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم تقسیم می شود. برای انتخاب مدرسه در ایتالیا چند راه در پیش پای شما وجود دارد. مدارس دولتی، غیردولتی و مدارسی که با زبان انگلیسی تدریس می کنند.

بنابراین برای اخذ دیپلم در ایتالیا بدون نیاز به تسلط به زبان ایتالیایی و تنها با تکیه بر زبان انگلیسی نیز می توانید اقدام به ثبت نام در مدارس نمایید.

برای ثبت نام کالج در ایتالیا شروطی وجود دارد که بایستی از قبل نسبت به آنها اطلاعات کافی داشته باشید.. اولین شرط برای ثبت نام در مقطع کارشناسی در ایتالیا این است که مدرک دیپلم یا گواهی گذراندن مقطع متوسطه دوم را در اختیار داشته باشید.

در بسیاری از رشته های دانشگاهی کارشناسی در ایتالیا لازم است که زبان ایتالیایی را فرا گرفته باشید. برای راه یابی به دانشگاه نیز لازم است که از آزمون های معتبری که برگزار می شود سربلند بیرون بیایید. به عنوان مثال برای تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا لازم است در آزمون IMAT نمره قبولی کسب نمایید.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در ایتالیا، رشته های گسترده تری به زبان انگلیسی وجود دارد. در صورتی که در مقاطع قبلی تحصیل، زبان انتخابی شما به زبان انگلیسی بوده است، برای ثبت نام در مقطع جدید مشکلی پیش نخواهد آمد. در غیر این صورت لازم است که نمره قبولی در یکی از آزمون های معتبر نظیر آیلتس و تافل را کسب نمایید.

ثبت نام در مقاطع مختلف تحصیلی در صورتی که از مقاطع پایین در این کشور تحصیل کرده باشید کار سختی نخواهد بود. به این منظور تنها لازم است که شرایط لازم برای تامین هزینه های تحصیل در کشور را داشته باشید.
اما در صورتی که اعزام دانشجو به ایتالیا از مقطع کالج صورت گیرد، نیاز به ارائه یک سری مدارک ضروری خواهید داشت. مدارک زیر اصلی ترین مدارکی هستند که برای ثبت نام در دانشگاه به آن ها نیاز خواهید داشت.


 فرم درخواست تکمیل شده جهت پذیرش
 آخرین مدرک تحصیلی به صورت ترجمه شده به همراه ریز نمرات
 اسکن از گذرنامه متقاضی
 رسیدی که در قبال پرداخت هزینه ادمیشن فی به شما داده می شود
 مدرک معتبر زبان بین المللی
 انگیزه نامه
 برنامه رزرو تحصیلی
 توصیه نامه هایی که اساتید برای مقاطع تکمیلی صادر می کنند
 سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی

 

بورسیه تحصیلی در ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از محبوب ترین کشورها، برای علاقه مندان تحصیل در اروپا محسوب می شود. زیرا این کشور به دانشجویان بومی، دانشجویان عضو پیمان شینگن و دانشجویان خارج از حوزه شینگن، دو نوع بورسیه تحصیلی اعطا می کند. یکی از انواع بورسیه های تحصیلی ایتالیا، بورسیه استانی ایتالیا است. این بورسیه به صورت سالانه توسط دولت ایتالیا تعیین شده، سپس به دانشگاه های مختلف در این کشور تخصیص داده می شود.

مبلغی که به عنوان بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا پرداخت می شود، به حدود پنج هزار یورو می رسد. این مبلغ به میزانی است که علاوه بر شهریه دانشگاه، می تواند سایر هزینه های دانشجویان را نیز پوشش دهد.

البته توجه داشته باشید که بورسیه تحصیلی ایتالیا در بدو ورود به دانشگاه، به فرد تعلق نمی گیرد. بلکه این تسهیلات پس از این که دانشجو دومین سال تحصیل خود را با پاس کردن تعداد معینی از دروس گذرانده باشد، به فرد تعلق می گیرد.

نوع دیگری از بورسیه تحصیلی که روش مناسبی برای مهاجرت به ایتالیا محسوب می شود، بورسیه مختص رشته های اقتصاد، حقوق و رشته های فنی مهندسی در ایتالیا است. این موارد رشته هایی هستند که به زبان انگلیسی نیز در ایتالیا تدریس می شوند. کشور ایتالیا هدف خود را از اعطای این بورسیه ها، کمک و حمایت از دانشجویان مستعد بیان نموده است.

 

پیشنهاد میکنم بخوانید: راهنمای کامل تحصیل در فرانسه

 

آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی در کشور ایتالیا در مقطع کارشناسی وجود دارد؟

بله، دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا را دارند می‌توانند پس از ورود به این کشور جهت دریافت بورسیه اقدام نمایند.

آیا دانشجویان در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا اجازه کار دارند؟

بله، دانشجویان می‌توانند ٢٠ ساعت در هفته کار کنند.

نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل در دوره لیسانس در کشور ایتالیا چقدر است؟

متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا، باید حداقل نمره ۶ در آیلتس و حداقل نمره ۸۰ در تافل را کسب کنند.

5/5 - (5 امتیاز)
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823
  • تاریخ انتشار : 1401/01/14
  • نویسنده : rpergasمشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823