مشاوره و ارزیابی رایگان!
دوست داشتم
5/5 - (1 امتیاز)

مهاجرت به ایتالیا


 

بررسی روش های مهاجرت به ایتالیا

روش‌های مهاجرت به ایتالیا به صورت کلی ممکن است متنوع باشد و بسته به هدف و شرایط شما تغییر کند. در ادامه، برخی از روش‌های مهاجرت معمول به ایتالیا را بررسی می‌کنیم:

 مهاجرت به ایتالیا از راه تحصیل

 مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

 مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی

 مهاجرت به ایتالیا از طریق پیوستن به خانواده

 مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

 اقامت در ایتالیا از طریق تحقیقات و پژوهش های طولانی مدت

اقامت در ایتالیا از طریق ازدواج

ازدواج با یک شهروند ایتالیایی می‌تواند به شما امکان اقامت در ایتالیا را بدهد. برای اقدام به ازدواج و درخواست اقامت،باید این مراحل را دنبال کنید:
1-ازدواج در کشور شما یا ایتالیا. 2-درخواست ویزای ازدواج. 3-ثبت ازدواج. 4- اقدام به دریافت اقامت.

تحصیل در ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

تحصیل در ایتالیا می‌تواند یک فرصت عالی برای افزایش دانش و تجربه شما باشد. در زیر، توضیح مراحل و الزامات تحصیل در ایتالیا را بررسی می‌کنیم:
1. انتخاب دوره و دانشگاه:
ابتدا باید دوره و دانشگاه مورد علاقه خود را در ایتالیا انتخاب کنید. مطمئن شوید که دوره و دانشگاه انتخابی با علاقه و هدف شما هماهنگی داشته باشد.
2. پیشنهاد پذیرش:
باید از دانشگاه ایتالیایی پذیرش رسمی را دریافت کنید. برای این کار، به دانشگاه مورد نظر خود درخواست دهید و مدارک و شایستگی‌های لازم را ارائه کنید.
3. ویزای تحصیلی (طبقه D):
پس از دریافت پذیرش، برای ورود به ایتالیا برای تحصیل، باید ویزای تحصیلی (طبقه D) را دریافت کنید. برای این کار باید از سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشورتان ویزای تحصیلی را درخواست کنید. الزامات و مدارک لازم را براساس دستورالعمل‌های رسمی ارائه دهید.
4. تمکن مالی:
شما باید مطمئن شوید که بودجه و مالیات‌های لازم برای تحصیل در ایتالیا را تأمین کرده‌اید. به طور معمول، دانشگاه‌های ایتالیایی نیاز به تأیید مالی دارند تا اطمینان حاصل کنند که شما قادر به پرداخت هزینه‌های تحصیلی و زندگی خود هستید.
5. درخواست اقامت:
هنگامی که وارد ایتالیا می‌شوید، باید به دفترچه اقامت محلی مراجعه کرده و برای اخذ اقامت مورد نیاز درخواست دهید. معمولاً برای این کار باید مدارک شناسایی، بیمه سلامت، تأیید مالی و دیگر مدارکی را ارائه کنید.
6. شروع تحصیلات:
پس از تأیید اقامت، می‌توانید شروع به تحصیل در دانشگاه ایتالیا کنید. به دانشگاه مراجعه کرده و راهنمایی‌های لازم برای شروع کلاس‌ها و برنامه تحصیلی خود را دریافت کنید.
شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا👩‍🎓🟡+هزینه‌ها
مدارک موردنیاز جهت اقدام برای تحصیل در کشور ایتالیا:

📌 فرم درخواست تکمیل شده جهت پذیرش

📌 آخرین مدرک تحصیلی به صورت ترجمه شده به همراه ریز نمرات

📌 اسکن از گذرنامه متقاضی

📌 رسیدی که در قبال پرداخت هزینه ادمیشن فی به شما داده می شود

📌 مدرک معتبر زبان بین المللی

📌 انگیزه نامه

📌 برنامه رزرو تحصیلی

📌 توصیه نامه هایی که اساتید برای مقاطع تکمیلی صادر می کنند

📌 سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی

بورسیه تحصیلی در ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از محبوب ترین کشورها، برای علاقه مندان تحصیل در اروپا محسوب می شود. زیرا این کشور به دانشجویان بومی، دانشجویان عضو پیمان شینگن و دانشجویان خارج از حوزه شینگن، دو نوع بورسیه تحصیلی اعطا می کند. یکی از انواع بورسیه های تحصیلی ایتالیا، بورسیه استانی ایتالیا است. این بورسیه به صورت سالانه توسط دولت ایتالیا تعیین شده، سپس به دانشگاه های مختلف در این کشور تخصیص داده می شود.

مبلغی که به عنوان بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا پرداخت می شود، به حدود پنج هزار یورو می‌رسد. این مبلغ به میزانی است که علاوه بر شهریه دانشگاه، می‌تواند سایر هزینه های دانشجویان را نیز پوشش دهد. البته توجه داشته باشید که بورسیه تحصیلی ایتالیا در بدو ورود به دانشگاه، به فرد تعلق نمی گیرد. بلکه این تسهیلات پس از این که دانشجو دومین سال تحصیل خود را با پاس کردن تعداد معینی از دروس گذرانده باشد، به فرد تعلق می گیرد.

نوع دیگری از بورسیه تحصیلی که روش مناسبی برای مهاجرت به ایتالیا محسوب می شود، بورسیه مختص رشته های اقتصاد، حقوق و رشته های فنی مهندسی در ایتالیا است. کشور ایتالیا هدف خود را از اعطای این بورسیه ها، کمک و حمایت از دانشجویان مستعد بیان نموده است.

✅📚مزایا و فرایند تحصیل دکترا در ایتالیا

کار در ایتالیا

یکی از روش های معمول برای مهاجرت به ایتالیا، مهاجرت از طریق کار در ایتالیا است. مهاجران می توانند برای انجام کارهای طولانی مدت یا کوتاه مدت ویزای کار ایتالیایی را بگیرند. البته در مورد ویزای کاری باید این نکته را در نظر داشته باشید که کشور ایتالیا اولویت جذب نیروی کار را برای شهروندان حوزه شینگن در نظر می گیرد. مگر این که از طرف اداره کار برای برخی از مشاغل کمبود نیرو اعلام شود. به این ترتیب کارفرما ها می توانند برای جذب نیروی متخصص، از خارج کشور دعوت نامه کاری ارسال کند.
کشور ایتالیا یکی از کشورهای پیشرفته و با ساختار قوی اقتصادی در دنیا محسوب می شود. این کشور همچنان در حال توسعه روز افزون می باشد. به همین جهت در صورتی که فردی دارای مدرک معتبر از رشته های تحصیلی پر متقاضی در بازار کار باشد، می تواند جاب آفر یا دعوت نامه خوبی از کشور ایتالیا را دریافت کند. البته در کنار مدرک تحصیلی دانش و مهارت کافی، تجربیات و سابقه کار مناسب و سازگاری با فرهنگ بازار کار ایتالیا نیز لازمه دریافت ویزای کار ایتالیا می باشد.
برای کار در ایتالیا داشتن جاب آفر یا دعوت نامه از طرف کارفرما لازم و ضروری می باشد. نحوه دریافت جاب آفر به این صورت است که شما بایستی درخواست شغل خود را برای کارفرمایان مختلف ارسال نمایید. در صورتی که کارفرما درخواست شما را تایید نموده و بپذیرد، برای شما دعوت نامه جاب آفر را صادر می نماید که از طریق آن می توانید برای اخذ ویزای کاری اقدام نمایید. لازم به ذکر است که ویزای کار در ایتالیا حداکثر دو سال اعتبار دارد. اما امکان تمدید آن تا پنج سال نیز وجود دارد. میانگین حقوقی که برای کارکنان در ایتالیا پرداخت می شود، برای مشاغل و مقاطع تحصیلی مختلف بین 1420 تا 2400 یورو در ماه می باشد. این مبلغ به صورت سالانه مبلغی معادل هفده هزار تا بیست و نه هزار یورو خواهد بود. با وجود شرایط عالی برای کار در ایتالیا بسیاری از متقاضیان، روند کار و روش های درست تعامل با کارفرمایان را نمی دانند.
در واقع پیش از هر کاری باید ابتدا متوجه شوید که چه موقعیت های شغلی بین المللی مناسبی، در این کشور وجود دارد تا بتوانید از آن ها استفاده نمایید. با توجه به شیوع کرونا و افزایش نرخ بیکاری در تمام دنیا از جمله کشور ایتالیا، جذب نیروی کار خارجی در این کشور کمی سخت و زمان بر گردیده است. اما اگر بتوانید به صورت فردی یا از طریق مؤسسات اعزام نیروی کار به ایتالیا، موفق به دریافت جاب آفر شوید، مزایای زیادی از طریق ویزای شینگن نصیب شما خواهد شد. در صورتی که بتوانید ویزای کاری خود را تا پنج سال تمدید کنید، امکان درخواست اقامت دائم اروپا را نیز خواهید داشت. به این ترتیب اعضای خانواده (همسر و فرزندان شما) نیز اقامت ایتالیا را دریافت خواهند کرد.

سرمایه گذاری در ایتالیا

از دیگر روش های مهاجرت به ایتالیا و کسب اقامت ایتالیا، سرمایه‌گذاری می‌باشد. ایتالیا به عنوان یکی از اقتصادهای توسعه یافته و برتر جهان، در سال‌های اخیر در تلاش بوده است که کشور خود را به عنوان محلی جذاب و مطمئن برای سرمایه گذاری معرفی کند. سرمایه گذاری در ایتالیا از سال 2017 به عنوان روشی برای دریافت اقامت در ایتالیا معرفی گردیده است. این کشور برای سرمایه گذاران خارجی راه های مختلفی معرفی نموده است.
افرادی که از شهروندان اتحادیه اروپا نیستند، می توانند از طریق چهار روش سرمایه گذاری در ایتالیا، نسبت به دریافت ویزای سرمایه گذاری اقدام نمایند. این چهار روش عبارتند از:
 سرمایه گذاری در یک استارت آپ یا برنامه کار آفرینی فعال که بودجه ای در حدود 500 هزار یورو نیاز دارد.
 سرمایه گذاری در یک شرکت ایتالیایی که مورد تأیید دولت باشد، که حداقل مبلغ سرمایه گذاری در این شرکت ها باید به میزان یک میلیون یورو باشد.
 سرمایه گذاری در یک برنامه کمک های خیرخواهانه که حداقل مبلغ سرمایه گذاری بایستی 100 هزار یورو باشد.
 سرمایه گذاری در پروژه هایی که در اقتصاد ایتالیا تاثیر مثبت داشته باشد و یا خرید اوراق قرضه و سهام های دولتی، که حداقل ارزش آن دو میلیون یورو عنوان گردیده است.
مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در اکثر کشورها با نام ویزای طلایی یا گلدن ویزا شناخته می شود. با داشتن تمکن مالی و در صورتی که سرمایه گذاری تا پنج سال ادامه داشته باشد، اقامت دائم ایتالیا به فرد اعطا می شود. البته لازم است بدانید که طی کردن پروسه اقامت از طریق سرمایه گذاری فرآیندی نسبتاً سخت و پیچیده می باشد.

 

مهاجرت به آلمان

خرید ملک در ایتالیا

به دلیل جاذبه های توریستی و شرایط آب و هوایی مدیترانه ای در کشور ایتالیا، این منطقه جذابیت فراوانی برای افراد خارجی دارد. اما در صورتی که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارید، باید به این نکته توجه داشته باشید که خرید ملک در ایتالیا نمی تواند منجر به اخذ اقامت در این کشور شود. البته معدود کشورهایی نظیر پرتغال و اسپانیا وجود دارند، که با خرید ملک اجازه اقامت در کشورشان را صادر می کنند. اما کشور ایتالیا در مورد خرید ملک چنین امتیازاتی را ارائه نمی دهد.
نکته دیگری که در مورد خرید ملک در ایتالیا وجود دارد، این است که امکان خرید ملک برای تمام افراد خارجی فراهم نیست. بنابراین تنها کسانی که اقامت و تابعیت کشورهای عضو پیمان شینگن را داشته باشند و یا اقامت بلند مدت ایتالیا را کسب کرده باشند، امکان خرید ملک در این کشور را دارند. اقامت بلند مدت افراد ممکن است از طریق کار یا تحصیل به فرد اعطا شده باشد، که از این طریق امکان خرید ملک در ایتالیا امکان پذیر می شود.
توصیه می شود که پیش از خرید ملک در کشور ایتالیا حتما استاندارد های سرمایه گذاری در این کشور را مورد بررسی و مطالعه قرار دهید. زیرا یکی از مهم ترین استاندارد های سرمایه گذاری در کشور ایتالیا، شاخص مصادره اموال و کنترل فساد در این کشور می باشد. در ادامه به معرفی این شاخص ها خواهیم پرداخت.
شاخص مصادره اموال در ایتالیا: مصادره اموال به این معنی است که دولت کشور ایتالیا این حق را دارد که بر اساس دلایل مختلف مانند تحریم جهانی و… اموال فرد را مصادره کند.

شاخص کنترل فساد در ایتالیا:

یکی از استاندارد های مهمی که در خرید ملک باید مورد توجه قرار گیرد، شاخص کنترل فساد در ایتالیا می باشد. این شاخص نشان می دهد که سوءاستفاده از قدرت در جهت رسیدن به اهداف شخصی و میزان مبارزه با این پدیده در کشور ایتالیا چقدر می باشد. هر چقدر عدد این شاخص بالاتر باشد، نشان دهنده کنترل بهتر فساد در کشور است. بر اساس بررسی انجام شده توسط بانک جهانی اقتصاد از سال 1996 تا سال 2017 میلادی، میانگین این پارامتر 0/29 بوده است.

مراحل خرید ملک در ایتالیا

خرید ملک در ایتالیا مستلزم طی نمودن مراحل قانونی متعددی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. پیش از هر چیز لازم به یادآوری است که فرایند خرید ملک در واقع یک پروسه حقوقی می باشد. بنابراین برای انجام این کار بهتر است که با وکیلی که با روند کار آشنایی کامل داشته باشد مشورت نمایید.
1- دریافت کد مالی: کد مالی کدی است که لازمه تایید ملک بوده و اگر فرایند خرید ملک در ایتالیا با مشکل مواجه شود، این کد لازم می شود. کد مالی بر اساس نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد و محل تولد صادر می گردد.
2- افتتاح حساب بانکی: بازکردن حساب بانکی مانند دریافت کد مالی از ضروریات اقدام برای خرید ملک می باشد. این حساب برای انتقال پول لازم است.
3- نامه رسمی پیشنهاد خرید: در صورتی که ملکی را برای خرید پسندیده باشید، بایستی به صورت کتبی برای خرید آن درخواست دهید. اگر فروشنده این درخواست را بپذیرد متعهد گشته است که تا مدت زمان معینی ملک خود را به فرد دیگری عرضه نکند.
4- کنترل مالکیت: قبل از خرید ملک باید کنترل مالکیت صورت گیرد تا مالک قانونی زمین و ملک مشخص شود.
5- توافق پیشنهاد فروش: توافق نامه پیشنهاد فروش، یک سند قانونی است که در آن بر سر قیمت فروش توافق شده و تاریخ تکمیل فرآیند خرید تعیین می شود.
6- تقاضا برای خرید: دفتر اسناد رسمی پس از امضای توافق پیشنهادی، تقاضای خرید و قرارداد نهایی را صادر می نماید. این سند به امضای دو طرف معامله می رسد و پرداخت نهایی انجام می گردد.

ثبت شرکت در ایتالیا

همان طور که پیش تر نیز عنوان شد یکی از راه های قانونی برای مهاجرت به ایتالیا سرمایه گذاری است. ثبت شرکت در ایتالیا نیز یکی از انواع سرمایه گذاری هایی است که به فرد امکان اقامت در ایتالیا را می دهد. به طور کلی در ایتالیا امکان ثبت چند نوع شرکت برای سرمایه گذاران خارجی وجود دارد که عبارت اند از:

• شرکت هایی با مسئولیت محدود

• شرکت سهامی عام

• شرکت شعبه

• شرکت مشارکت های عمومی

• شرکت مشارکت محدود

معرفی انواع شرکت ها در ایتالیا

به منظور سرمایه گذاری در ایتالیا ابتدا باید اطلاعات دقیقی از انواع شرکت ها داشته باشید. سپس تصمیم بگیرید که قصد تاسیس کدام نوع شرکت را دارید. در ادامه هر یک از این شرکت ها و تفاوت های آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 ثبت شرکت با مسئولیت محدود: یکی از محبوب ترین گزینه های ثبت شرکت در میان سرمایه گذاران خارجی، ثبت شرکت به صورت مسئولیت محدود می باشد. شرایط شرکت مسئولیت محدود به نحوی است که در تعداد سهام داران آن هیچ محدودیتی وجود ندارد. بنابراین هر تعداد سهام دار را می توان برای ثبت شرکت با مسئولیت جذب نمود.

برای ثبت چنین شرکتی به مبلغی معادل حداقل ده هزار یورو احتیاج خواهید داشت. لازم به ذکر است که این شرکت ها جزء شرکت های کوچک محسوب می شوند و حسابرسی آن ها به صورت سالانه انجام می شود. شرکت با مسئولیت محدود بایستی یک مدیر داشته باشد و مسئولیت سهام داران بر اساس میزان سهم آن ها در شرکت، تقسیم می شود.

 شرکت سهامی عام: در صورتی که قصد دارید شرکت بزرگی را ثبت کنید، باید شرکت را به صورت سهامی عام به ثبت برسانید. حداقل تعداد سهام داران در این نوع شرکت باید دو نفر باشند. سهم حداقلی هر یک از شرکا به ارزش دوازده هزار یورو می باشد.

اما در افزایش تعداد سهام داران محدودیتی وجود ندارد و می توان به هر تعداد سهام دار به این شرکت اضافه نمود. پس از ثبت شرکت فرآیند حسابرسی آن به صورت ماهانه صورت می گیرد.

 شرکت شعبه: در صورتی که سرمایه گذار در کشور دیگری صاحب شرکت باشد، می تواند شعبه ای از شرکت خود را در ایتالیا تاسیس نماید.

 شرکت مشارکت عمومی: در این شرکت دو فرد حقوقی با یکدیگر مشارکت نموده و قراردادی را با نام یک شرکت امضا می کنند. برای این گونه از شرکت ها سرمایه اولیه ای لازم نیست. اما ضرر ها و بدهی های شرکت به عهده تمام شرکا بوده و همه اعضا باید در پرداخت آن ها سهیم باشند.

 شرکت مشارکت محدود: در این نوع شرکت لازم است که یک نفر با مسئولیت محدود و فرد دیگری با مسئولیت کامل، تعهدات شرکت را به عهده بگیرند. شریکی که مسئولیت محدود دارد، حق تصمیم گیری در امور شرکت را نداشته و تنها به اندازه سهمش در شرکت مسئولیت خواهد داشت.

قوانین اقامت و مهاجرت از طریق ثبت شرکت

مهاجرت به کشور ایتالیا از طریق ثبت شرکت، قوانین خاصی دارد که لازم است از آن ها آگاهی داشته باشید.

• براساس قوانینی که در ایتالیا حاکم است هر فرد حقیقی یا حقوقی که قصد تاسیس شرکت را داشته باشد، بایستی یا سهام های شرکت تأسیس شده در گذشته را خریداری نماید، یا مالکیت صد درصد سهام یک شرکت ایتالیایی را داشته باشد.

• قوانین ثبت شرکت بر اساس مدل سازمانی شرکت، اهداف تجاری، میزان سرمایه و الزامات مالی و مالیاتی برای شرکت های مختلف متفاوت می باشد.

• بر اساس قانون مدنی ایتالیا در یک توافق نامه قید می شود که دو یا چند تن از شرکا با هدف فعالیت اقتصادی شرکت، سود و خدمات را در میان خود تقسیم می کنند.

اقامت تمکن مالی در ایتالیا

اقامت تمکن مالی در ایتالیا که اقامت خود حمایتی نیز نامیده می شود، یکی از بهترین روش های مهاجرت به ایتالیا محسوب می شود. این روش از مهاجرت شرایط خاصی دارد که در آن فرد نیاز به کار و فعالیت در این کشور ندارد. در اقامت تمکن مالی، فرد درآمد و مخارج خود را از کشور مبدا و از طریق حقوق بازنشستگی یا سایر منابع، تأمین می کند.

در روش اقامت تمکن مالی اولین شرط لازم این است که فرد توانایی پرداخت اجاره یک ساله ملک در ایتالیا را داشته باشد.

سرمایه اولیه ای که فرد متقاضی نیاز دارد، تا برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تمکن مالی اقدام نماید، حدود 32 هزار یورو برای یک سال می باشد. این سرمایه از طریق حساب بانکی، اجاره نامه یا روش های مشابه آن قابل اثبات می باشد. در صورتی که متقاضی تمایل داشته باشد به همراه خانواده در ایتالیا اقامت داشته باشد، بایستی مبلغی به این سرمایه اضافه کند.

در واقع به میزان بیست درصد از این سرمایه برای همسر و پنج درصد از سرمایه برای هر یک از فرزندان، به مبلغ اولیه اضافه می شود. علاوه بر سرمایه اولیه ای که ذکر شد، فرد متقاضی باید توانایی خرید یا اجاره ملک در ایتالیا را نیز داشته باشد. البته هزینه لازم برای اجاره ملک در ایتالیا به موقعیت و متراژ خانه بستگی دارد.

شرایط لازم برای اقدام برای مهاجرت از طریق تمکن مالی

در اولین گام فرد متقاضی بایستی با مراجعه به سفارت ایتالیا نسبت به اخذ ویزای ایتالیا اقدام نماید. مدارک لازم برای انجام این کار پرینت حساب بانکی و مدارک شناسی و کاری است که باید به سفارت تحویل داده شود. برای اقامت در ایتالیا نیاز به ویزای نوع D خواهید داشت. پس از سفر به کشور ایتالیا فرد متقاضی از طریق اداره پلیس و اداره پست درخواست خود را برای اخذ کارت اقامت اعلام می نماید.

این درخواست مورد بررسی قرار می گیرد و پس از چند ماه جواب آن صادر می گردد. پس از دریافت جواب تقاضا، فرد باید به اداره پلیس مراجعه کرده و فرآیند انگشت نگاری و مصاحبه را به انجام برساند. پس از پایان این مراحل اقامت یک ساله یا دو ساله برای متقاضی صادر می گردد.

نکته مهم در مورد مهاجرت به ایتالیا از طریق تمکن مالی این است که فرد متقاضی باید ثابت کند که قصد او از اقامت در ایتالیا، اخذ اقامت طولانی مدت می باشد و به این منظور نیز درخواست خود را ارائه نماید. در صورتی که بتواند این شرایط را احراز و اجرا نماید، پس از گذشت پنج سال، اقامت دائم اروپا را کسب می کند. در غیر این صورت اقامت وی باطل می گردد.

چه مدارکی برای اخذ اقامت تمکن مالی مورد نیاز است؟

برای اخذ اقامت تمکن مالی در ایتالیا لازم است که مدارک زیر را تهیه نموده و به زبان ایتالیایی ترجمه نمایید. پس از ترجمه، تمام مدارک بایستی توسط دادگستری نیز مهر شده باشند.

✔ فرم تکمیل شده مبنی این که فرد، متقاضی اقامت بلند مدت در کشور ایتالیا می باشد.

✔ پرداخت هزینه اولیه ای که مربوط به تکمیل فرم می گردد.

✔ ارائه سندی که نشان می دهد تمکن مالی متقاضی به ارزش 32 هزار یورو می باشد.

✔ ارائه تمکن مالی برای همسر و فرزندان

✔ ارائه مدرک درآمد حداقل 3200 یورو در ماه، برای فرد متقاضی

✔ بیمه درمانی ایتالیا

✔ ارائه مدرک ملک اجاره ای در ایتالیا

✔ ارائه پاسپورت متقاضی که حداقل یک سال و سه ماه اعتبار داشته باشد.

✔ ارائه مدارک ازدواج در صورت تاهل

✔ ارائه مدارک عدم سوء سابقه کیفری

هزینه های زندگی در ایتالیا

یکی از دغدغه های مهم افراد قبل از مهاجرت به ایتالیا این است که هزینه های زندگی در این کشور به چه صورت می باشند. البته در ایتالیا نیز مانند سایر کشورهای دنیا هزینه های زندگی مردم ارتباط مستقیمی با سبک زندگی آن ها دارد. به عنوان مثال برای دانشجویان مهاجر که اکثراً فاقد درآمد در این کشور می باشند، هزینه های زندگی بسیار کمتر می باشد.

زیرا آن ها از اکثر امکانات رفاهی، تفریحات و خرید های مازاد چشم پوشی می کنند. اما به طور کلی اگر بخواهیم به صورت میانگین جهانی، هزینه زندگی در ایتالیا را مورد بررسی قرار دهیم، می توان گفت ایتالیا کشوری با هزینه های زندگی متوسط می باشد. در رده بندی مربوط به گران ترین کشورهای دنیا، کشور ایتالیا در رتبه بیست و ششم قرار دارد.

در واقع هزینه های زندگی این کشور بر اساس این رتبه بندی پس از کشورهای اتریش، مالتا، آمریکا و انگلیس قرار گرفته است.

اگر بخواهیم تخمینی از مخارج و هزینه های زندگی برای یک خانواده چهار نفره در ایتالیا را داشته باشیم، می توان گفت که برای یک ماه زندگی در ایتالیا، 2650 یورو باید در نظر بگیرید. البته این مبلغ بدون در نظر گرفتن اجاره خانه در این کشور می باشد. برای زندگی یک نفر به تنهایی نیز هزینه ای معادل 750 یورو بدون احتساب اجاره خانه باید در نظر گرفته شود.

چند مورد از هزینه های زندگی در ایتالیا را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد، تا با چگونگی این هزینه ها در کشور ایتالیا بیشتر آشنا شوید.

👈 برای صرف یک وعده غذا در یک رستوران ارزان قیمت، باید هزینه ای معادل 15 یورو بپردازید. در یک رستوران متوسط این هزینه ها به 27 یورو نیز می رسند.

👈 بلیط یک طرفه متر و در این کشور یک و نیم یورو می باشد و ورودی تاکسی برای هر نفر 5 یورو است.

👈 هر یک لیتر بنزین در ایتالیا حدود یک و نیم یورو ارزش دارد.

👈 هزینه ماهیانه باشگاه بدنسازی 46 یورو می باشد.

👈 بلیت سینما در ایتالیا معادل هشت و نیم یورو قیمت دارد.

👈 اجاره ماهیانه یک اتاق یک خوابه در مرکز شهر حدود 580 یورو است که برای منزل سه خوابه به هزار یورو نیز می رسد.

👈 اگر قصد خرید آپارتمان داشته باشید، برای هر یک متر آپارتمان در مرکز شهر باید 3060 یورو هزینه کنید.

انواع ویزاهای ایتالیا

کشور تاریخی و زیبای ایتالیا همه ساله مقصد گردشگران و مهاجران زیادی است که بخشی از این افراد را ایرانیان تشکیل می دهند. برای سفر به ایتالیا قبل از هر چیز باید ویزای ایتالیا را دریافت نمایید. ویزای سفر به ایتالیا انواع مختلفی دارد که به فرد اجازه می دهد، برای اقامت کوتاه مدت یا بلند مدت به این کشور سفر کند.

با توجه به این که ایتالیا جزء کشورهای اتحادیه اروپا می باشد، باید برای ورود به این کشور ویزای شینگن دریافت کنید. ویزای شینگن ویزایی است که به فرد اجازه می دهد در مدت زمان معین به کشورهای حوزه شینگن قدم بگذارد و در آن ها اقامت داشته باشد.

لازم به ذکر است که برخی از انواع ویزای شینگن، محدودیت بیشتری داشته و برخی نیز از امتیازات و مزایای بیشتری برخوردار می باشند. در ادامه انواع ویزای ایتالیا را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

📍 ویزای ترانزیت ایتالیا: این ویزا شامل ویزای نوع A و نوع B شینگن می باشد. در صورتی که مقصد شما کشور ایتالیا نیست و تنها از این کشور عبور می کنید، نیاز به ویزای ترانزیت خواهید داشت. در مورد ویزای شینگن نوع A شما فقط می توانید برای تعویض هواپیمای خود و تنها در یکی از فرودگاه های ایتالیا توقف موقتی داشته باشید.

با داشتن این نوع ویزا به شما اجازه خروج از فرودگاه داده نخواهد شد. ویزای شینگن نوع B، نیز نوعی ویزای ترانزیت می باشد که به منظور عبور از ایتالیا و رفتن و به کشور مقصد صادر می گردد. این ویزا به شما اجاز می دهد که طی مدت زمان پنج روز وارد خاک ایتالیا شده و از آن عبور کنید. با داشتن این ویزا می توانید از طریق راه زمینی از ایتالیا عبور کنید و در صورت توقف در فرودگاه نیز امکان خارج شدن از فرودگاه را نیز خواهید داشت.

📍 ویزای توریستی: ویزای توریستی ایتالیا همان طور که از نامش پیداست نوعی ویزای گردشگری است که برای اقامت کوتاه مدت حداکثر نود روزه صادر می گردد. این ویزا دارای دو نوع ویزای یک بار ورود و چندبار ورود می باشد. ویزای یک بار ورود ویزایی است که تنها یک بار به شما اجازه ورود به خاک ایتالیا را می دهد و در صورتی که قصد داشته باشید مجدداً به ایتالیا سفر کنید، باید بار دیگر برای اخذ ویزا اقدام نمایید.

اما ویزای چندبار ورود دارای اعتبار یک تا پنج ساله می باشد. با داشتن این ویزا می توانید، با استفاده از تور ایتالیا یا به صورت شخصی، در طول مدت اعتبار ویزای خود چندین بار وارد خاک ایتالیا شوید. البته حداکثر مدت اقامت در هر بار ورود همان نود روز خواهد بود. این نوع ویزا با نام ویزای نوع C شینگن نیز شناخته می شود.

📍 ویزای اقامت طولانی مدت در ایتالیا: در صورتی که قصد اقامت طولانی مدت، بیش از نود روزه در ایتالیا را داشته باشید، بایستی ویزای نوع D شینگن را اخذ نمایید. این ویزا برای دریافت انواع اقامت طولانی مدت نظیر ویزای کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و… ضروری می باشد.

دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا با قیمت مناسب✅😍

تور ایتالیا

برای دریافت ویزای ایتالیا قبل از هر چیز باید برای اخذ وقت سفارت ایتالیا اقدام نمایید. بعد از تعیین وقت سفارت، لازم است که در موعد مقرر به آدرس سفارت ایتالیا مراجعه نمایید. توجه داشته باشید که تمامی مدارک مورد نیاز را از قبل آماده نموده و در روز مصاحبه به همراه خود داشته باشید. همچنین دقت داشته باشید که در صورتی که تمامی شرایط و مدارک شما تکمیل باشد، قادر خواهید بود ویزای تضمینی ایتالیا را کسب نمایید.

در غیر این صورت احتمال ریجکت شدن ویزای شما وجود دارد. نکته آخر این است که با توجه به این که تقاضا برای دریافت ویزای ایتالیا زیاد است، معمولاً وقت های سفارت به سرعت پر می شوند. بنابراین باید زمان مناسبی را برای درخواست نوبت از سفارت در نظر بگیرید.

 

 

 

چنانچه در مورد شرایط مهاجرت به ایتالیا و مدارک مورد نیاز آن سوالی دارید، میتوانید با کارشناسان رهپویان عدالت در تماس باشید.

مشاوره رایگان  |  ۰۲۱۲۲۸۹۲۸۲۳

 

آیا شما نکات دیگری در مورد مهاجرت به ایتالیا میدانید. می‌توانید دیدگاه خود را در انتهای همین نوشته با ما و دیگر متقاضیان به اشتراک بگذارید. 💚🤍

سوالات متداول

آیا تحصیل درکشور ایتالیا رایگان است؟

تحصیل کردن در دانشگاه‌های دولتی این کشور برای خود مردم کشور ایتالیا رایگان بوده و برای محصلان بین‌المللی عموما ارزان است اما بسته به انتخاب کدام دانشگاه دولتی یا انتخاب دانشگاه غیر دولتی هزینه‌های تحصیل می‌تواند بالا هم باشد.

مهم ترین راه های مهاجرت به کشور ایتالیا کدامند؟

از مهاجرت تحصیلی و سرمایه گذاری درکشور ایتالیا می توان به عنوان بهترین راه های مهاجرت به ایتالیا یاد کرد.

چگونه اقامت دائم کشور ایتالیا را بگیریم؟

برای گرفتن اقامت دائم کشور ایتالیا متقاضیان باید به مدت 5 سال در این کشور زندگی کنند. در برخی از روش ها مثل ازدواج تنها گذشت 3 سال زندگی در این کشور موجب دریافت اقامت دائم آن می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823
  • تاریخ انتشار : 1401/01/14
  • نویسنده : rpergasمشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823