مشاوره و ارزیابی رایگان!
دوست داشتم
5/5 - (22 امتیاز)

تحصیل کارشناسی در آلمان


 

تحصیل کارشناسی در آلمان به شما این امکان‌ را می‌دهد در حالی‌که در بعضی از عالی ترین دانشگاه‌های جهان از یک آموزش عالی باکیفیت بهره‌مند می‌شوید ، وارد یک فرهنگ‌ جدید‌ شوید . علاوه‌بر این ، تعداد‌ دانشگاه‌های خوب آلمان ، بیشتر از هر کشور‌ دیگری بوده و بیشتر مقاطع‌ برای تحصیل در آلمان ، اصلاً شهریه‌ای از دانشجویان بین‌المللی دریافت‌ نمی‌کنند .

لازمه ورود‌ به مقطع کارشناسی در آلمان ، ارائه‌ گواهی‌ Abitur آلمان می باشد ، در صورتی که نتوانید این مدرک را ارائه دهید بایستی قبل از ورود‌ به کارشناسی ، در دوره‌ یکساله کالج های‌ آلمان شرکت‌ نمائید و در آزمون پایان‌ دوره آن با عنوان آزمون‌ FSP نمره قبولی بگیرید .

 

تحصیل کارشناسی در آلمان

 

تحصیل کارشناسی در آلمان

برای تحصیل‌ در آلمان ، باید اثبات کنید که واجد شرایط ورود‌ به سیستم آموزش‌ عالی‌ در آلمان هستید‌ و مدارک شما معادل‌ مدارک تحصیلی‌ آلمان می باشد . دلایلی که می‌تواند شما را برای تحصیل در آلمان ترغیب‌ نماید :

دانشگاه‌های آلمان بدون شهریه هستند : تقریباً همه دانشگاه‌های دولتی آلمان صرف‌نظر از ملیت‌ آن‌ها هیچگونه شهریه‌ای از دانشجویان بین‌المللی دریافت نمی‌کنند .

آلمان در زمینه‌ مهندسی پیشرو است : مهندسی و تکنولوژی به‌طورکلی برای آلمانی‌ها بسیار ارزشمند است‌ و در این زمینه‌ پیشرو هستند .

آموزش‌ عالی‌ باکیفیت بالا : باوجوداینکه دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان می باشند ، ولی تحصیل رایگان‌ در آلمان به معنای کیفیت پایین‌ نیست ، بلکه دقیقاً برعکس‌ می باشد . بیشتر از ۶۰ دانشگاه آلمان در لیست‌ دانشگاه‌های برتر‌ جهان قرار دارند .

آموزش‌ زبان آلمانی : حتی اگر در مقطع‌ آموزشی‌ خود به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنید ، فرصت‌ بهبود‌ یا شروع‌ یادگیری‌ زبان آلمانی را از دست ندهید .

 

پیشنهاد میکنم بخوانید: شغل مهندسی کامپیوتر در آلمان

 

فرآیند پذیرش‌ دوره‌ کارشناسی در آلمان

 

تحصیل کارشناسی در آلمان

 

برای پذیرش‌ در دوره‌ کارشناسی ،معمولاً دانشجویان مستقیماً به دانشگاه درخواست می‌دهند . بااین‌حال ، بعضی از مؤسسات برای مدیریت برنامه‌‌های‌ بین‌المللی از سرویسی به نام Uni -Assist استفاده می‌کنند . بعضی از دانشگاه های آلمان برای پردازش درخواست مقطع کارشناسی ، معمولاً هزینه‌ای در حدود ۵۰ یورو دریافت می‌کنند .

 

پیشنهاد میکنم بخوانید: راهنمای جستجوی کار در آلمان

 

شرایط‌ پذیرش‌ برای تحصیل‌ در دانشگاه‌های آلمان

شرایط‌ پذیرش در دانشگاه‌های آلمان شامل موارد زیر می باشد :

آزمون‌ TestAS : این آزمون‌ ، یک روش‌ استاندارد برای مقایسه‌ استعداد‌ تحصیلی‌ متقاضیان تحصیل در دانشگاه های آلمان می باشد که به دو زبان آلمانی و انگلیسی برگزار می گردد . با استفاده‌ از این آزمون ، قادر خواهید بود به طور واقعی شانس خودتان را برای اتمام موفقیت‌آمیز دوره تحصیلات خود در یک دانشگاه در آلمان ، ارزیابی کنید .

ویزا‌ : به‌عنوان یک دانشجوی بین‌‌المللی برای تحصیل‌ در آلمان به ویزای آلمان نیاز خواهید داشت . پیش از ورود به آلمان حتما باید ، برای ویزای تحصیلی‌ آلمان درخواست کنید .

اثبات تمکن‌ مالی : بایستی ثابت‌ کنید‌ که پول‌ کافی‌ برای تأمین هزینه زندگی خودتان دارید . مقدار‌ تمکن‌ مالی آلمان به‌ازای یک سال ، ۱۰۳۳۲ یورو است .

بیمه درمانی : اگر تصمیم به تحصیل در آلمان را دارید ، باید بیمه درمانی داشته باشید . هنگام‌ ثبت‌نام‌ در دانشگاه و درخواست مجوز‌ اقامت‌ ، باید‌ مدارک‌ بیمه درمانی را ارائه‌ بدهید .

مهارت زبان آلمانی : برای بیشتر رشته‌‌های‌ تحصیلی ، دانش زبان آلمانی پیش‌شرط پذیرش‌ در دانشگاه‌های آلمان است . با شرکت‌ در یک آزمون زبان مثل TestDaF یا DSH می‌توانید مهارت زبان آلمانی خودتان را ثابت نمائید .

 

کارهای لازم برای پذیرش در دوره کارشناسی آلمان

 

تحصیل کارشناسی در آلمان

 

برای اخذ پذیرش‌ از دانشگاه‌های آلمانی ، کارهای زیر‌ را انجام دهید :

۱. مدارک‌ فارغ‌التحصیلی دبیرستان‌ را آماده‌ نمایید: بایستی مدرک‌ شما توسط‌ دانشگاه های آلمان به رسمیت شناخته‌ شود و معادل مدرک‌های تحصیلی‌ آلمان باشد . در غیر اینصورت نیاز‌ به معادل‌سازی مدارک‌ تحصیلی‌ قبلی خودتان دارید .

۲. مدرک‌ زبان موردنیاز را آماده نمائید : اطمینان حاصل نمائید که شرایط‌ موردنیاز زبان چیست و قبل از ثبت‌نام‌ در یک برنامه آموزشی ، مهارت‌‎های خود را به زبان آلمانی یا انگلیسی اثبات کنید .

۳. نحوه عملکرد‌ خود را در دوران دانش‌آموزی نشان‌ بدهید : مطمئن‌ بشوید که میانگین‌ نمره‌ (GPA) شما در طول تحصیل‌ بالا‌ بوده است .

۴. برای کمک به شانس‌ خود‌ برای رفتن‌ به آلمان ، حتماً به بیشتر از یک دانشگاه درخواست دهید !

۵. چنانچه مدرک تحصیلی‌ شما ، معادل مدارک تحصیلی آلمان نباشد ، حتما باید دوره‌ یکساله کالج را سپری‌ کنید .

 

پیشنهاد میکنم بخوانید: آشنایی کامل با شرایط کار در آلمان

 

کالج‌‌های‌ پیش‌نیاز برای تحصیل‌ کارشناسی در آلمان

دانشجویان مقطع کارشناسی ملزم‌ به ارائه‌ مدارک‌ تحصیلی‌ معادل مدارک‌ آلمانی (HZB) می باشند . درصورتی‌که گواهینامه فارغ‌التحصیلی شما با این استاندارد تطابق نداشته باشد‌ ، ممکن‌ است مجبور شوید قبل از شروع‌ آموزش‌ در دانشگاه ، دوره مقدماتی‌ یک‌ساله کالج (“Studienkolleg”) را بگذرانید .

برای شرکت در دوره‌ کالج های‌ آلمان ، مهارت زبان آلمانی سطح‌ B1 پیش‌نیاز است . بعد از پایان دوره ، باید در آزمون‌ ارزیابی ورودی‌ دانشگاه با عنوان Feststellungsprüfung (FSP) شرکت‌ نمائید و با موفقیت آن را پشت‌ سر بگذارید .

 

دریافت ویزا‌ برای تحصیل کارشناسی در آلمان

 

کارشناسی در ارشد

 

ویزای دانشجویی آلمان ، معمولاً برای دوره‌های بیشتر از ۳ ماه صادر می گردد . چنانچه مجبور به اقامت‌ طولانی تر هستید‌ ، باید به اداره‌ ثبت‌نام‌ در آلمان مراجعه کنید و مجوز اقامت‌ دانشجویی آلمان را دریافت‌ نمائید .

 

پیشنهاد میکنم بخوانید: دریافت ویزای کاری‌ آلمان بی چون و چرا

 

مدارک‌ ضروری برای درخواست ویزای دانشجویی آلمان

گذرنامه معتبر

نامه‌ پذیرش از دانشگاه

فرم‌ تکمیل‌شده درخواست ویزای دانشجویی آلمان

گواهینامه‌های مقاطع‌ پیشیین

اثبات‌ وضعیت‌ مدنی‌

دو قطعه‌ عکس‌ باکیفیت

کپی ویزا‌های‌ قبلی (در صورت‌ وجود)

اثبات‌ محل اقامت در آلمان (شما باید‌ ثابت کنید که در طول تحصیل‌ در آلمان جایی برای اقامت دارید) .

اثبات‌ بیمه درمانی تحت پوشش دانشجویان برای مدت اقامت در آلمان

CV یا رزومه

انگیزه‌نامه : توسط انگیزه‌نامه علت انتخاب دانشگاه ، برنامه تحصیلی‌ و هدف خود را توضیح بدهید .

اثبات‌ مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی : برای دوره‌های زبان آلمانی ، دانشجویان بین‌المللی حتما باید نمره TestDaf یا DSH ارائه‌ بدهند . درحالی‌که برای دوره‌‌های‌ به زبان انگلیسی ، دانشجویان باید نمره TOEFL یا IELTS را ارائه‌ دهند .

اثبات‌ تمکن‌ مالی : میزان‌ تمکن مالی آلمان برای دانشجویان ، حداقل‌ ۱۰۳۳۲ یورو در سال یا ۸۶۱ یورو در ماه می باشد .

 

مخارج زندگی دانشجویان کارشناسی در آلمان

 

کارشناسی در آلمان

 

باوجود‌ اینکه خیلی از دانشجویان می‌توانند در آلمان به‌صورت رایگان‌ تحصیل‌ کنند ، مخارج مهاجرت به آلمان و زندگی در آلمان اجتناب‌ناپذیر است . دانشجویان در آلمان ، اکثر در پیدا کردن مسکن‌ ارزان‌قیمت مشکل‌ دارند . ولی خوابگاه‌‌هاي‌ دانشجویی معمولاً ارزان‌ترین محل‌ اقامت‌ برای دانشجویان است. در خوابگاه‌‌های‌ دانشجویی ، خرج یک اتاق به طور میانگین ​​۲۴۶ یورو در ماه است .

چنانچه نمی‌خواهید در خوابگاه‌ دانشجویی ساکن‌ شويد ، می‌توانید‌ به‌همراه چند دانشجو ، در آپارتمان‌های اشتراکی‌ زندگی کنید‌ . به‌طور متوسط‌ ، دانشجویان هر ماه ۳۶۳ یورو برای یک اتاق در یک خانه مشترک پرداخت می‌کنند .

چنانچه ترجیح‌ می‌دهید تنها زندگی کنید‌ ، می‌توانید خودتان يک آپارتمان اجاره‌ کنید‌ . اجاره آپارتمان‌ راحت‌ترین ولی گران‌ترین شکل‌ اقامت در آلمان است . دانشجویان به‌طور متوسط‌ ​​ماهانه ۳۸۹ یورو برای اجاره‌ خانه پرداخت می‌کنند . به‌طورکلی ، متوسط‌ ​​هزینه‌های زندگی ماهانه یک دانشجو در آلمان حدود ۸۵۰ یورو می باشد .

 

پیشنهاد میکنم بخوانید: بورسیه های تحصیلی آلمان + شرایط ویژه آن

 

کار بعد از تحصیل‌ کارشناسی در آلمان

قوانین کار‌ در آلمان بعد از کارشناسی به ملیت شما بستگی دارد‌ . دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی‌ اروپا احتیاجی به مجوز‌ کار‌ ندارند . دانشجویان خارج‌ از اتحادیه‌ اروپا و EEA ممکن‌ است‌ اجازه‌ اقامت خودشان را تا ۱۸ ماه تمدید‌ نمایند تا به‌دنبال‌ کار‌ مرتبط‌ با تحصیل‌ خود باشند .

پس از یافتن کار ، باید برای اجازه‌ اقامت‌ آلمان یا بلوکارت آلمان اقدام‌ نمائید . ولی برای گرفتن بلوکارت حتما باید شغلی را پیدا کنید‌ که حداقل ۵۶۸۰۰ یورو در سال (برای مشاغل موردنیاز آلمان حداقل ۴۴۳۰۴ یورو در سال) حقوق بگیرید .

 

پیشنهاد میکنم بخوانید: شرایط و چگونگی کار پس از تحصیل در آلمان

 

اجازه اقامت‌ دائم با بلوکارت آلمان

 

کارشناسی در آلمان

 

دارنده کارت‌ آبی می‌تواند اجازه‌ اقامت دائم آلمان را به‌دست بیاورد ، به شرط اینکه یکی از شرایط‌ زیر را دارا باشد :

حداقل‌ ۳۳ ماه در شغل مرتبط با تحصیلات خود ، کار‌کرده‌ باشد و بیمه تامین‌ اجتماعی‌ را پرداخت کرده باشد .

حداقل با ۲۱ ماه کار در شغل‌ مرتبط‌ با تحصیلات خود‌ و پرداخت بیمه تامین‌ اجتماعی‌ و دارای تسلط‌ به زبان آلمانی سطح B1 باشد .

 

 

چنانچه در مورد تحصیل کارشناسی در آلمان و مدارک مورد نیاز آن سوالی دارید، میتوانید با کارشناسان رهپویان عدالت در تماس باشید.

مشاوره رایگان  |  02122892823

 

آیا شما نکات دیگری در مورد تحصیل کارشناسی در آلمان میدانید، می‌توانید دیدگاه خود را در انتهای همین نوشته با ما و دیگر متقاضیان به اشتراک بگذارید. 🤍

5/5 - (22 امتیاز)
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823
  • تاریخ انتشار : 1401/01/17
  • نویسنده : rpergasمشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823