مشاوره و ارزیابی رایگان!
دوست داشتم
5/5 - (2 امتیاز)

تحصیل در آلمان


تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان، آلمان کشور مناسبی برای ادامه تحصیل است، چرا که اعتبار بین‌المللی دانشگاه‌های این کشور بسیار بالاست. گرفتن مدرک از این دانشگاه‌ها می‌تواند مسیر شما را برای ورود به بازار کار بین‌المللی هموار کند. می‌توانید هم زمان با تحصیل در آلمان، به کسب تجربه کاری بپردازید و این از مزایای ادامه تحصیل در آلمان است. بعد از فارغ‌التحصیل از کالج در آلمان، دانشجویان فرصت دارند که در آلمان درخواست اقامت بدهند. برای یافتن شغل به فارغ‌التحصیلان مهلت ۱۸ ماهه داده می‌شود و در صورت یافتن شغل، سه سال بعد از آن می‌توانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.


کشور آلمان با داشتن قوی‌ترین اقتصاد حوزه اروپا و پایین‌ترین نرخ بیکاری در تمام کشورهای جهان، کشوری امن برای کار و زندگی به شمار می‌رود. به‌طور کلی مزایای تحصیل در آلمان به شرح زیر است:
• تحصیل رایگان دوره مدرسه در آلمان
• امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی تا مقطع ارشد و دکتری
• امکان اقامت ۱۸ ماهه بعد از پایان تحصیل برای یافتن کار
• امکان گرفتن اقامت دائم بعد از فارغ‌التحصیلی
• امکان تحصیل در هر رشته دلخواه (مهندسی، پزشکی، هنر، دندانپزشکی، داروسازی و…)
• امکان کار پاره وقت در کنار تحصیل برای تأمین مخارج زندگی
• امکان رفت و آمد به کشورهای حوزه شینگن با ویزای دانشجویی
ترم‌های تحصیلی دانشگاه‌های کشور آلمان، مانند اکثر دانشگاه‌های اروپایی، از سپتامبر تا مارس (ترم زمستان) و آوریل تا آگوست (ترم تابستان) است. طول مقاطع تحصیلی مختلف در آلمان به شرح زیر است:
• دوره دیپلم در آلمان (Abitur) : 12 سال
• دوره کارشناسی (Bachelor) : بین ۶ تا ۸ ترم (۵/۳ تا ۴ سال)
• دوره ارشد (Master) : بین ۳ تا ۴ ترم (۵/۱ تا ۲ سال)
• دوره دکتری (PhD) : بین ۳ الی ۶ سال
• دوره آسبیلدینگ (Ausbildung) : بین ۳ تا ۴ سال
برای پذیرفته شدن و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان دارا بودن شرایط زیر لازم است:
آزمون: Test AS آزمونی استاندارد برای سنجش استعداد تحصیلی متقاضیان تحصیل در کشور آلمان است که به زبان‌های آلمانی و انگلیسی برگزار می‌شود. در واقع، با این آزمون، استعداد شما برای تحصیل موفقیت‌آمیز در دانشگاه‌های آلمان سنجیده می‌شود.
زبان آلمانی: بدیهی است آشنایی با زبان آلمانی لازمه پذیرش در دانشگاه‌های کشور آلمان است. (به‌جز دانشگاه‌های انگلیسی زبان) با شرکت در آزمون‌های زبان آلمانی مانند Test DaF یا DSH می‌توانید این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارید.
ویزا: برای ادامه تحصیل در آلمان، لازم است که برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.
تمکن مالی: باید به طریقی به دولت آلمان ثابت کنید که توانایی تأمین هزینه زندگی خود در مدت تحصیل در این کشور را دارید. سرمایه لازم تمکن مالی آلمان سالانه، ۱۰۳۳۲ یورو است.
بیمه درمانی: برای تحصیل در آلمان، داشتن بیمه درمانی الزامی است و باید بیمه نامه خود را هنگام ثبت‌نام در دانشگاه و برای درخواست مجوز اقامت، ارائه دهید.

 

تحصیل در آلمان

 

ویزای تحصیلی

علت پرطرفدار بودن دانشگاه‌های آلمان، اعتبار بین‌المللی بالا و کم‌هزینه بودن این دانشگاه‌هاست و این‌که امکان تحصیل در هر رشته دلخواه در این دانشگاه‌ها فراهم است، از جمله: رشته‌های علوم پزشکی، مهندسی، هنر و… .
شرایط تحصیل در آلمان در هر مقطع تحصیلی، به تفصیل در ادامه آمده است:

 تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

پیش نیاز مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان، گواهی ۱۲ ساله پایان تحصیلات در مقطع دیپلم است که باید با ریزنمرات به دانشگاه ارائه شود. همچنین به‌دلیل اینکه دروس کارشناسی به زبان آلمانی تدریس می‌شوند، لازم است متقاضی برای ثبت نام، حداقل مدرک سطح B1 زبان آلمانی را به دانشگاه ارائه دهد.
شرط سنی ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمان، کمتر از ۲۱ سال است. برای متقاضیان کمتر از ۱۸ سال، سکونت سرپرستشان در آلمان الزامی است؛ بنابراین لازم است ویزای آلمان هم برای متقاضی و هم برای سرپرست او گرفته شود.
مقطع کارشناسی در آلمان بورسیه تحصیلی ندارد و نیاز است که متقاضی از پس تأمین هزینه‌های دانشگاه و زندگی به‌مدت چهار سال یا هشت ترم بر بیاید. البته امکان گرفتن کار دانشجویی وجود دارد.

 تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان لازم است مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره ۵/۶ به بالا و یا مدرک آزمون تافل با نمره ۹۰ به بالا داشته باشید. البته به زبان آلمانی هم می‌توانید در این مقطع ادامه تحصیل دهید که در این صورت ارائه مدرک B1 یا B2 به دانشگاه مورد نظرتان الزامی است.
همچنین ارائه گواهی تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های زندگی، از شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان است، چرا که این مقطع هم شامل بورسیه یا کمک‌هزینه تحصیلی نیست.
معمولاً در عمل، دانشگاه‌های آلمان افراد زیر ۳۰ سال را برای دوره کارشناسی ارشد پذیرش می‌کنند. طول این دوره، دو سال یا چهار ترم است.

 تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

تحصیل در مقطع دکتری در آلمان، به‌علت بورسیه شدن، نسبت به مقاطع قبلی محبوب‌تر است و البته لازم است که دوره فوق‌لیسانس را با رزومه قابل قبولی به پایان رسانده باشید. داشتن توصیه‌نامه‌های اساتید و نامه انگیزه تحصیلی می‌تواند برای پذیرفته شدن و بورسیه شدن در این مقطع مفید باشد.
دوره دکتری معمولاً سه تا پنج‌سال طول می‌کشد. و داشتن مدرک آیلتس با نمره بالای ۷ یا مدرک زبان آلمانی B2 به بالا برای پذیرفته شدن در این مقطع الزامی است. این دوره شرط سنی خاصی ندارد.

 

پیشنهاد میکنم بیشتر بخوانید: راهنمای کامل تحصیل در ایتالیا

 

 هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان چقدر است؟

برای دانشجویان بین المللی، هزینه تحصیل در آلمان بسیار ارزان و حدود ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو می باشد.

آیا تحصیل در کارشناسی ارشد در آلمان رایگان است؟

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویانی که کارشناسی خود را در آلمان اخذ کرده اند رایگان می باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان چقدر است؟

هزینه زندگی برای یک دانشجو در آلمان حدودا ۸۵۰ یورو در ماه است.

امکان کار در حین تحصیل در آلمان وجود دارد؟

طبق قوانین کشور آلمان دانشجویان بین المللی می توانند ۱۲۰ روز در سال کار پاره وقت دانشجویی انجام دهند.

شرط معدل برای تحصیل در آلمان وجود دارد؟

هر دانشگاه آلمان برای تحصیل در این کشور معدلی را مد نظر دارند و فرد در صورتی که معدلش بیشتر از آن مقدار باشد می تواند در آلمان تحصیل کند.

آیا تحصیل رایگان در آلمان با معدل پایین ممکن است؟

برای تحصیل در آلمان با معدل پایین باید دانشگاه هایی را پیدا کنید که معدل شما را قبول کنند و به شما پذیرش دهند. اگر معدل شما بسیار پایین باشد، شانستان نیز کم است.

5/5 - (2 امتیاز)
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823
  • تاریخ انتشار : 1401/01/14
  • نویسنده : rpergasمشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823