مشاوره و ارزیابی رایگان!
دوست داشتم
5/5 - (4 امتیاز)

تحصیل دکترا در آلمان


 

شما عزیزان میتوانید بجای خواندن مقاله به صوت آن گوش دهید.🎧

 

صوت مقاله🎶

 

توضیحاتی درباره‌ تحصیل‌ دکترا در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان

   هرساله افراد‌ بسیاری از تمام جهان ، رویای تحصیل‌ در مقطع دکترا در آلمان را در سر می‌پرورانند که دلایل‌ بسیاری برای‌ این منظور‌ وجود دارد . ازجمله دلایلی که می‌توانند شما را برای‌ تحصیل‌ در مقطع دکترا در آلمان ترغیب کنند ، شامل :

 

✔دانشگاه‌های دارای رتبه‌ جهانی : آلمان محل‌ استقرار‌ دانشگاه‌های دارای رتبه جهانی بیشتر‌از‌هر کشور‌ دیگری می باشد .
✔موسسات تحقیقاتی اختصاصی : آلمان علاوه‌بر دانشگاه‌های خود‌ ، میزبان شبکه‌هایی از مراکز تحقیقاتی ، همکاری‌‌های‌ خاص بین‌ دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی مانند‌ ماکس پلانک (Max Planck) می باشد .
✔مقرون‌به‌صرفه‌ بودن : اغلب دانشگاه‌های آلمان بدون‌ در نظر گرفتن‌ ملیت ، هیچ شهریه‌ای از دانشجویان دکترا دریافت نخواهد کرد.

 

انواع‌ دکترا در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان

به‌ صورت کلی ، دو نوع‌ دوره دکترا در آلمان وجود دارد‌ . دکترای سنتی و دکترای ساختاریافته .

 

دکترای سنتی در آلمان

در دوره‌ دکترای سنتی‌ ، شما یک پروژه‌ تحقیقاتی انتخاب می کنید و آن را به‌ صورت مستقل با راهنمایی یک ناظر متخصص‌ (Doktorvater/ Doktomutter) یا استاد‌ راهنما‌ ، انجام خواهید داد . برای تحصیل‌ در دوره دکترای سنتی ، می‌توانید‌ تحقیقات خود را در یک دانشگاه یا سازمان غیردانشگاهی یا در یک شرکت‌ آلمانی انجام‌ نمائید.

 

دکترای ساختاریافته در آلمان

برنامه‌‌های‌ دکترای ساختاریافته عمدتاً به زبان انگلیسی ارائه‌ خواهند شد و بین‌المللی گرا می باشند. شما در کنار‌ پایان‌نامه خود ، باید دوره‌‌های‌ اضافی را هم بگذرانید که گاهی اوقات‌ شامل‌ همکاری‌ با موسسات تحقیقاتی‌ خارجی‌ خواهدشد.

 

طول دوره دکترا در آلمان ، بستگی‌ به این خواهد داشت که شما دوره‌ دکترای سنتی‌ (معمولاً ۴ ساله) یا دکترای ساختاریافته (معمولاً ۳ سال) را سپری نمائید.

 

 

فرآیند پذیرش دوره دکترا در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان

   سبک درخواست در آلمان کمی متفاوت از سایر‌ کشور‌ها‌ می باشد . اگر برای دکترای سنتی درخواست‌ می‌دهید ، حتماً باید یک استاد‌ راهنما پیدا کنید و با او مکاتبه نمائید و بخواهید که بر پایان‌نامه‌ شما نظارت‌ نماید . درخواست‌ برای‌ دکتراهای ساختاریافته ، مستقیماً‌ به موسسه‌ یا دانشگاه تحصیلات تکمیلی ارائه خواهد شد .

 

شرایط‌ پذیرش‌ در دوره دکترا در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان

   برای‌ تحصیل در مقطع دکترا در آلمان ، حداقل باید‌ هشت ترم تحصیلی دانشگاهی‌ را پیش از دکترا گذرانده باشید و مدرک پایانی شما معادل‌ مدرک‌ کارشناسی ارشد‌ آلمان باشد‌ . دانشجویان بین‌المللی واجد‌ شرایط ، ممکن‌ می باشد در مقطع دکترا با مدرک کارشناسی (برنامه سریع) پذیرفته شوند . در این‌صورت ، معمولاً بایستی یک آزمون ورودی‌ را پشت‌ سر بگذارند .

 

بیشتر بخوانید : تحصیل دکترا در مجارستان🤩👌

 

اسناد موردنیاز برای پذیرش ، بسته‌ به رشته‌ و موسسه‌ شما متفاوت می باشد ، ولی بیشتر آن‌ها در موارد‌ زیر‌ مشترک می باشند :

✔بیانیه‌ای از استاد‌ راهنمای دکترای شما : چنانچه متقاضی‌ تحصیل در دوره دکترای سنتی‌ می باشید ، حتماً باید بیانیه‌ای از استاد راهنمای انتخابی خود‌ ارائه‌ نمائید که نشان دهنده هدف او برای‌ نظارت بر پایان‌نامه‌ شما می باشد.
✔اسناد دانشگاهی‌ : ارائه‌ کپی‌‌ از گواهینامه‌های معتبر خویش
✔سوابق‌ تحصیلی : ارائه‌ ریزنمرات دانشگاهی‌ و مدارک‌ فارغ‌التحصیلی مقاطع‌ سابق
✔توصیه‌نامه : ارائه حداقل‌ دو توصیه‌نامه (این توصیه‌نامه‌ها حتماً باید از سمت اعضای هیئت‌ علمی باشد‌ که قبلاً‌ با آن‌ها کارکرده‌اید)

 

رتبه‌بندی بین‌المللی QS دانشگاه‌های آلمان

تحصیل دکترا در آلمان

    خیلی از دانشگاه‌های آلمان ، در لیست دانشگاه‌های برتر دنیا قرار دارند که ازجمله آن‌ها میتوان به دانشگاه های زیر اشاره نمود:

 

نام دانشگاه نام رسمی دانشگاه QS 2023
دانشگاه فنی مونیخ Technical University of Munich ۵۰
دانشگاه هایدلبرگ Heidelberg University ۶۳
دانشگاه مونیخ University of Munich ۶۴
دانشگاه آزاد برلین Free University of Berlin ۱۲۷
دانشگاه هومبولت برلین Humboldt-Universität zu Berlin ۱۲۸
دانشگاه آخن RWTH Aachen University ۱۶۵
دانشگاه فرایبورگ University of Freiburg ۱۷۲
دانشگاه ابرهارد کارلز، توبینگن Eberhard Karls University, Tübingen ۱۷۷
دانشگاه گوتینگن University of Göttingen ۲۰۴
دانشگاه هامبورگ University of Hamburg ۲۱۴
دانشگاه بن University of Bonn ۲۲۶
دانشگاه گوته فرانکفورت آم ماین Johann Wolfgang Goethe University Frankfurt am Main ۳۴۰
دانشگاه ارلانگن نورنبرگ University of Erlangen Nuremberg ۳۲۲
دانشگاه اولم University of Ulm ۳۶۵
دانشگاه وورتسبورگ University of Würzburg ۳۷۸
دانشگاه مونستر University of Münster ۴۱۱
دانشگاه یوهانس گوتنبرگ ماینتس Johannes Gutenberg University of Mainz ۴۲۷
دانشگاه لایپزیگ University of Leipzig ۴۴۷
دانشگاه کیل University of Kiel ۴۹۴

رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های آلمان

 

شرایط بورسیه تحصیلی‌ دکترا در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان

   آلمان بیشتر از هر کشور دیگری در اروپا ، در تحقیق‌ و توسعه سرمایه‌گذاری می‌کند‌ . بخش عمده‌ای از این هزینه‌ها صرف حمایت‌ از دانشجویان دکترا خواهد شد . در این بخش به سه مورد بورسیه تحصیلی آلمان مخصوص دانشجویان دکترا اشاره‌ خواهیم کرد:

 

بورسیه بنیاد‌ تحقیقات آلمان (DFG)

 

  DFG مرکز‌ مالی آلمان برای تحقیقات می باشد. بورسیه دکترای DFG برای‌ تمام دانشجویان مقطع‌ دکترای واجد‌ شرایط‌ ، صرف‌نظر‌ از ملیت ، آزاد می باشد . این بورسیه عمولاً به‌صورت قرارداد‌ کار یا بورسیه دکترا حدوداً ۱۳۶۵ یورو در ماه ارائه‌ خواهد شد .

 

بورسیه تحصیلی‌ StipendiumPlus

 

   StipendiumPlus شبکه‌ای از سازمان‌‌ها‌ می باشد که برای حمایت از دانشجویان در آلمان قرار دارد . آن‌ها بودجه‌ ارائه‌شده توسط‌ وزارت‌ آموزش‌ و تحقیقات فدرال آلمان (BMFBF) را توزیع‌ می کنند و معمولاً سالانه‌ از حدود ۴۰۰۰ دانشجوی دکترا حمایت‌ خواهند کرد . ۱۳ شبکه مالی گوناگون در شبکه StipendiumPlus وجود دارد . اغلب آن‌ها به دنبال‌ حمایت از دانشجویان در زمینه‌های اجتماعی ، فرهنگی و یا سیاسی خاص‌ خواهند بود .

 

بورسیه خدمات‌ تبادل‌ دانشگاهی‌ آلمان (DAAD)

 

   خدمات تبادل‌ دانشگاهی آلمان (DAAD) برای‌ ترویج همکاری‌ بین‌المللی بین‌ آلمان و دیگر کشور‌ها‌ می باشد . طرح‌های فعلی تأمین مالی دکتری‌ DAAD شامل‌ موارد‌ زیر‌ می باشد :

   کمک‌های تحقیقاتی برای‌ برنامه‌‌های‌ دکترا در آلمان برای‌ دانشجویان بین‌المللی می باشد که بتوانند دکترا را در یک موسسه‌ آلمانی به انتها برسانند . بورسیه تحصیلی‌ حداکثر تا چهار سال می باشد و ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه ارائه‌ می‌دهد ، به‌علاوه پشتیبانی‌ اضافی برای سفر ، بیمه درمانی و هزینه‌‌ها‌ی دیگر را در بردارد .
   کمک‌‌های‌ تحقیقاتی‌ برای‌ مدارک‌ دکترا تحت نظارت‌ دو کشور‌ برای‌ دانشجویانی می باشد که با مشارکت دانشگاه‌های آلمان، تحصیلات دکترا را در کشور‌ خود ادامه‌ دهند ، برای‌ این منظور‌ بودجه‌ای تا سقف ۱۲۰۰ یورو در ماه تا دو سال ارائه خواهد شد .

 

 

نتیجه‌گیری‌

تحصیل دکترا در آلمان

   تحصیل دکترا در آلمان ، به‌ویژه‌ در دانشگاه‌های برتر‌ آلمان انتخابی عالی برای‌ تحصیل‌ در اروپا می باشد . سیستم‌ آموزش‌ عالی آلمان بالاتر‌ از‌ استانداردهای جهانی می باشد و کیفیت آموزش در این کشور خیلی بالا‌ می باشد . امکان‌ تحصیل‌ رایگان در آلمان و اخذ بورسیه‌های تحصیلی آلمان ، هرساله افراد بسیاری را برای‌ تحصیل‌ در آلمان جذب‌ می‌کند‌ . تحصیل دکترا در آلمان تقریباً ۳ تا ۴ طول می‌کشد .

 

اخذ‌ پذیرش و اقامت‌ در کمترین‌ زمان‌ ، با تضمین‌ کیفیت‌ خدمات‌ قبل‌ و بعد از مهاجرت به کشور‌ آلمان توسط تیم‌ رهپویان عدالت پرگاس فقط‌ با یک تماس تلفنی . در صورت‌ هرگونه سؤال می‌توانید‌ از کارشناسان ما در موسسه‌ حقوقی مهاجرتی رهپویان عدالت پرگاس راهنمایی‌ دریافت نمائید و یا وقت مشاوره مهاجرتی رزرو‌ نمائید .

 

🟡🔵

   در صورتی که سوالاتی در رابطه چگونگی مهاجرت تحصیلی دارید با مشاورین موسسه حقوقی ره پویان عدالت در تماس باشید.

 

   آیا شما نکات دیگری در مورد تحصیل دکترا در مجارستان میدانید، می‌توانید دیدگاه خود را در انتهای همین نوشته با ما و دیگر متقاضیان به اشتراک بگذارید. 💛

 

برای مشاوره رایگان با مشاوران ارشد موسسه ی حقوقی ره پویان در ارتباط باشید

5/5 - (4 امتیاز)
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823
  • تاریخ انتشار : 1401/01/17
  • نویسنده : rpergasمشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823