مشاوره و ارزیابی رایگان!

چند نکته درباره دوره های تحصیلی در آلمان📚 + ویزای تحصیلی آلمان👩‍🎓در سال 2023

تحصیل در آلمان از بهترین فرصت ها برای دانشجویان بین المللی است. امروزه ویزای تحصیلی آلمان با شرایط و زمان های متفاوتی برای دانشجویان صادر می شود. از مزایای تحصیل در آلمان پرداخت کمترین هزینه تحصیلی، دریافت معتبرترین مدارک بین‌المللی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی،…


1 -ره پویان عدالت

تحصیل در آلمان از بهترین فرصت ها برای دانشجویان بین المللی است. امروزه ویزای تحصیلی آلمان با شرایط و زمان های متفاوتی برای دانشجویان صادر می شود. از مزایای تحصیل در آلمان پرداخت کمترین هزینه تحصیلی، دریافت معتبرترین مدارک بین‌المللی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، و امکان کار و دریافت اقامت آلمان پس از فارغ‌التحصیلی می باشد. دقایقی با ما باشید تا با دوره های تحصیلی و ویزای تحصیلی آلمان بیشتر آشنا شوید🥰.

 

انواع ویزای تحصیلی آلمان

انواع ویزای تحصیلی آلمان

برای مهاجرت تحصیلی به آلمان بسته به طول زمان تحصیل ویزاهای متفاوتی نیاز خواهد بود که عبارتند از:

 • ویزای شینگن برای مطالعات و تحصیل کمتر از 3 ماه
 • ویزای ملی آلمان برای مطالعات و تحصیل بیش از 3 ماه

باید اشاره کنیم که برای تحصیل در این کشور گذراندن یک دوره دانشگاهی یا غیر آکادميک زبان آلمانی ضروری است.

در حالت کلی برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند سه نوع ویزا بسته به دوره آموزشی موردنظرشان وجود دارد که عبارتند از:

 • ویزای دانشجویی آلمان (German Student Visa): این ویزا برای دانشجویان بین‌المللی است که از دانشگاه‌ آلمانی پذیرش گرفته و دانشجوی تمام وقت در مقاطع تحصیلی دانشگاهی هستند.
 • ویزای اپلای دانشجویی آلمان (German Student Applicant): ویزای اپلای دانشجویی فقط برای پیگیری فرایند اخذ پذیرش تحصیلی آلمان است و امکان تحصیل در آنجا را به شما نمی دهد.
 • ویزای دوره‌های زبان آلمانی (German Language Course Visa): این نوع ویزا برای گذراندن دوره های آموزش زبان آلمانی در این کشور است.

 

ویزای تحصیلی آلمان برای مقاطع مختلف

ویزای تحصیلی آلمان برای مقاطع مختلف

 

ویزای تحصیلی آلمان برای دوره های تحصیلی مختلف شرایط متفاوتی دارد. بنابراین برای دادن اطلاعات بیشتر به شما این موضوع را یه طور جداگانه بررسی می کنیم🙂.

ویزای تحصیلی آلمان برای دانش آموزان

اولین دوره تحصیلی در آلمان که ویزای تحصیلی شامل آن می شود، مقطع ابتدایی است که از 6 سالگی تا 10 سالگی طول میکشد و بعد از آن، دوران دبیرستان شروع می شود. مدارس کشور آلمان به صورت دولتی و یا خصوصی اداره می‌شوند. اگر شما به عنوان دانش آموز در مدارس دولتی آلمان تحصیل کنید تمام هزینه های تحصیلتان رایگان خواهد بود.

احتمال پذیرش درخواست ویزای تحصیلی آلمان از طرف سفارت این کشور، برای بعد از 12 سالگی بیشتر است. پس قبل از اقدام برای ویزای تحصیلی به موضوع سن توجه داشته باشید. نکته مهم دیگر این است که برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان برای دانش آموزان، مدرک زبان لازم نیست.

ویزای دانش آموزی آلمان از ویزاهای ملی و طولانی مدت این کشور به حساب می آید و اجازه اقامت بیشتر از 90 روز و به طول مدت تحصیلتان در کشور آلمان را به شما می دهد.

ویزای تحصیلی آلمان در مقطع لیسانس

توجه کنید که برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان در دوره لیسانس داشتن مدرک دیپلم الزامی است. دیپلم در آلمان ۱۳ ساله است پس برای پذیرش تحصیلی در آلمان دیپلم ۱۳ ساله لازم است!

اگر قصد تحصیل کارشناسی در آلمان را دارید برای معادل سازی مدرک دیپلم خود، یک سال باید در یکی از کالج های آلمان تحصیل کنید😉.

با اینکه هزینه تحصیل در کالج های آلمانی و همین طور تحصیل کارشناسی در آلمان رایگان است، به طور کلی بهتر است حدود 700 تا 800 یورو برای تحصیل در آنجا در نظر داشته باشید.

در صورتی که برای تحصیل در آلمان به زبان آلمانی مسلط نیستید، به راحتی می توانید تحصیلات خود را به زبان انگلیسی ادامه دهید. توجه کنید که مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 برای تحصیل کارشناسی در آلمان الزامی است.

 

تحصیل در کالج های آلمان👩‍🎓👨‍🎓 (۲۰۲۳)

 

ویزای تحصیلی آلمان در مقطع فوق لیسانس

با تحصیل در دوره فوق لیسانس و مهاجرت تحصیلی به آلمان می توانید بعد از تمام شدن تحصیلاتتان در این کشور فعالیت شغلی داشته و زندگی کنید. در دست داشتن مدرک کارشناسی شرط اصلی برای اخذ پذیرش فوق لیسانس در آلمان است. شما باید مدرک تافل یا آیلتس با نمره مورد قبول دانشگاه برای دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان، و برای دانشگاه‌های آلمانی‌زبان، مدرک TestDaF یا DSH را داشته باشید. دوره های فوق لیسانس دانشگاه های آلمان معمولا دو سال طول می‌کشند.

برای تحصیل کارشناسی ارشد در این کشور نخست باید ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کنید. با دریافت این ویزا امکان سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را خواهید داشت. شما باید سه ماه قبل از شروع دوره‌های تحصیلی در آلمان برای دریافت ویزای این کشور اقدام کنید.

 

ویزای تحصیلی آلمان در مقطع دکتری

دوره دکترای سنتی در آلمان معمولاً 4 ساله است و دوره دکترای ساختاریافته حدود 3 سال طول می کشد. دکتری در آلمان بیشتر جنبه تحقیق و بررسی دارد و شما باید مدرک زبان هم داشته باشید تا با مشکلی مواجه نشوید.

هزینه تحصیل دکتری در آلمان تقریبا رایگان است و شما بابت شهریه دکتری آلمان مبلغی نخواهید پرداخت. دانشگاه های فراوانی برای تحصیل دکتری در آلمان وجود دارد به عنوان مثال دانشگاه هایدلبرگ، توبینگن، آخن و… گزینه های مناسبی برای آن هستند.

 

تحصیل دکتری در آلمان👩‍⚕️👩‍🎓

 

برای تحصیل دکتری در آلمان، می توانید ابتدا ویزای اپلای دانشجویی دریافت و در این مدت برای اخذ ویزای دانشجویی کامل‌ اقدام کنید. ویزای دانشجویی آلمان معمولاً برای دوره‌های بیش از ۳ ماه داده می شود. اگر قصد دارید زمان بیشتری در آنجا باشید نیاز به دریافت مجوز اقامت دانشجویی آلمان از اداره ثبت‌نام بیگانگان خواهید داشت.

 

مدرک زبان برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

3 2 -ره پویان عدالت

برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان به مدرک زبان نیاز خواهید داشت. نمره موردنیاز زبان در دانشگا های آلمان، برای مدرک آیلتس حداقل 6 و برای مدرک تافل نمره 80 یا 120 می باشد. البته استانداردهای دانشگاه نمره دقیق را مشخص می کند.

 

مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان

مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان

برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان داشتن مدارک زیر الزامی است:

 • فرم های تکمیل شده ویزای ملی آلمان
 • پاسپورت معتبر
 • فتوکپی پاسپورت متقاضی
 • شناسنامه
 • سند ازدواج (برای افراد متاهل)
 • گواهی کودک (در صورت داشتن فرزند)
 • 2 عدد عکس
 • فتوکپی مدارک قبلی اقامت آلمان (در صورتی اقامت قبلی در این کشور)
 • ویزای شینگن آلمان مربوط به گذشته
 • مجوز قبلی اقامت
 • نامه پذیرش دانشگاه/ نامه پذیرش دوره آموزشی به زبان آلمانی یا انگلیسی
 • گواهی تحصیل دوره های قبلی
 • رزومه یا CV
 • انگیزه نامه
 • بیمه سلامت شخصی (دانشجویان کمتر از 30 سال می توانند تا موقع صدور بیمه دانشجویی برای آنها از بیمه درمانی مسافرتی رایگان استفاده کنند. اما دانشجویان بالای 30 سال باید از یک شرکت بیمه معتبر آن را دریافت کنند)
 • مدارکی دال بر پرداخت هزینه ویزا
 • مدرک معتبر زبان به زبان آلمانی و یا انگلیسی
 • اثبات توانایی مالی

از مهم‌ترین مدارک برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان مدارک مرتبط به دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی است. اگر نامه‌ی کمک هزینه‌ی تحصیلی ندارید باید گواهی توانایی مالی خود از جمله گواهی دارا بودن حساب بانکی بلوکه در این کشور را ارائه کنید.

پروسه اقدام برای ویزای تحصیلی آلمان

پروسه اقدام برای ویزای تحصیلی آلمان

پروسه اقدام برای ویزای تحصیلی آلمان برای هر کشور متفاوت می باشد. مراحل کلی ارسال درخواست ویزای تحصیلی آلمان به این صورت است:

 • دریافت اطلاعات از سایت سفارت آلمان
 • بررسی مدارک لازم و نحوه کار
 • مشخص کردن زمان ملاقات
 • جمع آوری همه مدارک لازم
 • پرداخت هزینه درخواست ویزای تحصیلی آلمان، که این هزینه قابل بازگشت نیست. ارائه تائیدیه پرداخت در روز مصاحبه الزامی است.
 • مهیا شدن برای مصاحبه

همچنین امکان دارد بعد از انجام مصاحبه، مدارک بیشتری نیز از متقاضی خواسته شود.

نکاتی مهمی که در مورد پروسه درخواست ویزای تحصیلی آلمان باید در نظر بگیرید:

 • اعتبار پاسپورت کافی باشد.
 • عکس بر طبق استاندارد کشور باشد و به فرم درخواست الصاق نشده باشد.
 • برای مصاحبه فرد دومی را همراه خود نبرید.
 • حدود 4 ماه را باید برای بررسی درخواست در نظر بگیرید. توجه کنید که با توجه به شرایط شما، این مدت متفاوت خواهد بود.
 • برای دریافت فرم درخواست ویزای تحصیلی آلمان باید به سایت سفارت آلمان در ایران مراجعه کنید.
 • این نکته را در نظر داشته باشید که پاسپورت شما در طی مدت بررسی درخواست، در سفارتخانه آلمان خواهد بود.
 • هزینه بررسی درخواست شما حتی زمانی که درخواست تان مورد پذیرش قرار نگیرد غیر قابل بازگشت خواهد بود.

در صورتی که سفارت آلمان درخواست تان را مورد پذیرش قرار ندهد، علت رد درخواست به شما اطلاع داده می شود.

 

هزینه ویزای تحصیلی آلمان

هزینه ویزای تحصیلی آلمان

باید اشاره کنیم که هزینه تحصیل در آلمان برای همه دوره ها (کارشناسی تا دکتری) رایگان است. ولی هزینه لازم برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان حدود 75 یورو است. شما برای اخذ ویزا باید این هزینه را با حواله بانکی پرداخت کنید.

زمان صدور ویزای تحصیلی آلمان

زمان صدور ویزای تحصیلی آلمان

برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان بهتر است بلافاصله بعد از دریافت نامه‌ی قبولی از دانشگاه و کمک هزینه‌ تحصیل و زندگی در این کشور اقدام کنید. زمان صدور ویزای تحصیلی آلمان تقریبا تا ۲۵ روز خواهد بود. البته باید اشاره کنیم که با توجه به کشوری که متقاضی در آن اقدام به اخذ ویزای تحصیلی آلمان می‌کند، مدت زمان صدور ویزا کمی ‌متفاوت بوده و ویزا در مدت کمتر یا بیشتر از ۲۵ روز صادر می شود. می توان گفت مراحل صدور ویزای تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی حدود 90 روز طول می کشد.

 

ویزای تحصیلی آلمان و موقعیت شغلی

ویزای تحصیلی آلمان و موقعیت شغلی

کشور آلمان از بهترین کشورهای صنعتی جهان به حساب می آید به همین دلیل وضعیت بازار کار مناسب و فرصت های شغلی عالی برای اشخاصی که مهارت های بالایی دارند (مخصوصا برای فارغ‌التحصیلان رشته های مهندسی) در این کشور وجود دارد.

در صورتی که ویزای تحصیلی آلمان داشته باشید می توانید بعد از اتمام تحصیلتان برای زمان حداکثر 18 ماه ویزایتان را تمدید کرده و در طول این مدت به دنبال شغل متناسب با رشته تحصیلی خود باشید. پس از اینکه شغل مناسب را پیدا کردید، می توانید اقامت خود را به اقامت کاری آلمان تبدیل کنید.

در آلمان شما به عنوان دانشجو اجازه کار تمام وقت را ندارید، یعنی فقط اجازه کارهای پاره وقت به شما داده می شود. در صورت رعایت نکردن این مساله با مشکل مواجه شده و حتی ممکن است اجازه تحصیل شما نیز گرفته شود. در طول دوره تحصیل در آلمان بین دو ترم تعطیلی خواهید داشت و می توانید در این زمان تعطیلی به صورت تمام وقت کار کنید.

 

 شرایط کار پس از تحصیل در آلمان

 

ویزای تحصیلی آلمان برای افراد متاهل

ویزای تحصیلی آلمان برای افراد متاهل

در صورتی که می خواهید به عنوان یک فرد متاهل غیر آلمانی در این کشور تحصیل کنید، این امکان برای شما وجود دارد که افراد خانواده تان را در مدت تحصیل با خود همراه کنید. از مزایای ویزای دانشجویی آلمان این است که شما امکان دریافت ویزای همراه آلمان برای همسر و فرزندان زیر سن قانونی خود دارید. در صورتی که متقاضی ویزای دانشجویی باشید می توانید پس از ورود به این کشور و سپری شدن مدت زمانی برای همراهان تان درخواست ویزا کنید که ممکن است بین 90 روز تا ۱ سال زمان ببرد.

از شروط اصلی دریافت ویزای همراه این است که نامه تمکن مالی آلمان را داشته باشید. از دیگر شرایط دریافت ویزای همراه آلمان، داشتن مکان مناسب برای زندگی، ازدواج قبل از دریافت ویزای تحصیلی آلمان، و داشتن مهارت های زبانی (همسر شما باید حداقل سطح A1 CEFR و فرزند  16 الی 18 ساله تان سطح  C1 CEFR را داشته باشد) است. شما باید حتماً مدرک زبان a۱ داشته و سند ازدواج تان را به سفارت آلمان ارائه کنید.

 

نتیجه گیری

کشور رویایی آلمان شرایط رفاهی عالی و بازار کاری پررونق برای دانشجویان دارد و موسسات و دانشگاه های این کشور نیز اعتبار بسیار بالایی در جهان دارند. شما با دریافت ویزای تحصیلی آلمان می توانید در کنار تحصیل به کار هم مشغول شوید. بعد از اتمام ویزای تحصیلی‌تان می توانید شغل موردنظر را در این کشور پیدا کرده و با اخذ ویزای کاری‌ آلمان در این کشور بمانید.

 

اگر شما هم علاقه مند به دریافت ویزای تحصیلی آلمان هستید می توانید با مشاوران مجرب ما در ره پویان عدالت تماس بگیرید و اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کنید😉.

مشاوره رایگان: 02122892823

آیا شما نکات دیگری در مورد ویزای تحصیلی آلمان میدانید؟ می‌توانید دیدگاه خود را در انتهای همین نوشته با ما و دیگر متقاضیان به اشتراک بگذارید🥰.

5/5 - (31 امتیاز)
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823