مشاوره و ارزیابی رایگان!
دوست داشتم
5/5 - (2 امتیاز)

مهاجرت به فرانسه


 

آنچه در این مقاله خواهید خواند...

مهاجرت به فرانسه

فرانسه سالیان زیادیست که به علت تعادل خوب کار و زندگی، زندگی مقرون به صرفه، مراقبت‌های بهداشتی ، غذاهای خوشمزه و مناظر متنوع، به یکی از مقصدهای مهاجرتی تبدیل شده است. از آنجایی که در این کشور موقعیت‌های کاری و تحصیلی مناسبی برای مهاجران وجود دارد، مهاجرت به فرانسه گزینه‌ی ایده‌آلی برای پیشرفت در کار و زندگی به حساب می‌آید.

اگر شما نیز خواهان مهاجرت به فرانسه هستید، بهتر است در این زمینه، تحقیق و بررسی‌های لازم را انجام دهید. زیرا که امر مهاجرت، مسئله‌ای مهم و اساسی است و به علت پیچیدگی‌هایی که در قوانین مهاجرتی وجود دارد، نمی‌توانید بدون داشتن اطلاعات کافی، اقدام به مهاجرت کنید.

شما می‌بایست از انواع روش‌های مهاجرت به فرانسه، قوانین مربوط به هر یک از روش‌ها و بسیاری مسائل دیگر آگاهی کامل داشته باشید تا بتوانید به راحتی به کشور فرانسه مهاجرت کنید.

مهاجرت به یک کشور جدید، بسیار دلهره آور است و نگرانی‌های فراوانی را به دنبال دارد. به همین علت شما می‌بایست از یک وکیل مجرب در امر مهاجرت مشاوره بگیرید. وکیلی که با دانش کافی، صداقت، تجربه‌ی فراوان و سابقه‌ی درخشان در امر مهاجرت، راهگشای شما باشد.

به همین علت فرانسه ره پویان عدالت با کادری مجرب از بهترین وکلا، و تجربه‌ای چندین ساله در امر مهاجرت، آماده‌ی یاری به شما عزیزان است! تا مهاجرت به فرانسه برای شما عزیزان بدون هیچ مشکلی، به بهترین خاطره‌ی زندگی‌تان تبدیل شود.

 

مهاجرت به فرانسه

برای مهاجرت به فرانسه، شما باید شرایطی که مورد تایید اداره مهاجرت و سفارت فرانسه است را برآورده سازید. به همین علت، تنها می‌توانید از طریق راه‌هایی که فرانسه برای مهاجرت در نظر گرفته است به این کشور مهاجرت نمایید.

در حالت کلی، راه‌هایی که برای مهاجرت به این کشور زیبا وجود دارد عبارتند از تحصیل، کار، سرمایه گذاری، خود حمایتی (نوعی ویزای سرمایه‌ گذاری)، ازدواج، تولد و پناهندگی؛ که در ادامه آنها را شرح خواهیم داد. البته توجه داشته باشید که پناهندگی به علت خطراتی که دارد، به هیچ عنوان گزینه‌ی مهاجرتی مناسبی نخواهد بود. از این رو توصیه ما این است که از این طریق وارد کشور فرانسه نشوید.


انواع روش‌های مهاجرتی که در بالا به آنها اشاره کردیم، بسته به نوع ویزایی که برای آن اقدام می‌کنید، با پرداخت هزینه‌هایی همراه هستند. زیرا که با توجه به نوع ویزا، می‌بایست سندی ارائه دهید تا کنسولگری فرانسه متقاعد شود که از پس هزینه‌های زندگی خود در فرانسه بر می‌آیید.

این مدرک که به آن اثبات تمکن مالی می‌گویند، با هزینه‌های مربوط به ویزا، هزینه‌ی وکیل مهاجرت به فرانسه و سایر هزینه‌های جانبی متفاوت است. از آنجایی که این ارقام تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند، در اینجا به بیان هزینه‌های مربوط به برخی ویزاهای فرانسه خواهیم پرداخت:


1. ویزای ترانزیت فرودگاهی، 80 یورو.

2. ویزای اقامت کوتاه مدت، 80 یورو.

3. ویزای اقامت کوتاه مدت برای بخش یا منطقه خارج از کشور فرانسه، 80 یورو.

4. ویزای اقامت کوتاه مدت برای سرزمین‌های خارج از کشور فرانسه، 15 یورو.

5. ویزای دانشجویی، 50 یورو.

6. سایر ویزاهای اقامت طولانی مدت، 99 یورو.

7. کودکان متقاضی ویزای اقامت کوتاه مدت، 40 یورو.

شما عزیزان می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با قوانین جدید مهاجرت به فرانسه، به صورت حضوری یا از طریق سایت رسمی این سفارتخانه اقدام نمایید. آدرس سفارت فرانسه در تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک 64-66 می‌باشد! که شما عزیزان می‌توانید برای انجام کارهای مهاجرتی خود به آن مراجعه فرمایید.

 

بهره‌مندی از حقوق شهروندی فرانسه

راه‌های اخذ اقامت فرانسه

فرانسه یکی از بزرگترین کشورهای عضو شنگن است. راه‌هایی که منجر به اخذ اقامت دائم فرانسه می‌شود، با توجه به شرایط افراد متفاوت است. در پی مهاجرت به فرانسه بر طبق روش‌هایی که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت، شما در ابتدا می‌توانید اقامت موقت فرانسه را بدست آورید. بسته به روش مهاجرتی که انتخاب می‌کنید، بعد از چند سال، اقامت دائم فرانسه و در نهایت پاسپورت این کشور به شما تعلق می‌گیرد. روش‌های مهاجرت به فرانسه عبارتند از:

 

● کار در فرانسه:

فرانسه از جمله کشورهایی است که برای دریافت ویزای کاری آن، باید یک جاب آفر(پیشنهاد کاری) از کارفرمایی معتبر داشته باشید. موقعیت شغلی که از این طریق بدست می‌آورید، می‌بایست به مدت 3 ماه در فرانسه و مجددا در اتحادیه اروپا مورد آگهی قرار گرفته باشد. در این زمان، اگر فرد مناسبی برای این موقعیت شغلی پیدا نشود، افراد خارج از اتحادیه اروپا می‌توانند برای آن کار تقاضا بدهند. بنابراین، این روش می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد.

 

● تحصیل در فرانسه:

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور، یکی از ساده‌ترین راه‌های اخذ اقامت می‌باشد. پس از اینکه دوره‌ی تحصیلی خود را به اتمام رساندید، می‌توانید برای دریافت اقامت فرانسه اقدام نمایید. برای گرفتن پذیرش از این دانشگاه‌ها، می‌بایست اطلاعات شخصی و ریز نمرات مدارک تحصیلی قبلی خود را به دانشگاه ارائه دهید. حتی برخی از این دانشگاه‌ها به مدارک استاندارد بین المللی از جمله GRE، GMAT، LSAT، IELTS، DELF، DALF نیز نیاز دارند. بسته به هدف تحصیلی، می‌توانید از انواعی از ویزای تحصیلی مانند ویزای تحصیلی کوتاه مدت(شنگن)، ویزا برای شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه، ویزای بلند مدت موقتی و ویزای بلند مدت استفاده نمایید.

 

● سرمایه گذاری در فرانسه:

برای اخذ تابعیت فرانسه از طریق سرمایه گذاری(CBI)، شما به حداقل مبلغ 10 میلیون یورو جهت سرمایه گذاری در فرانسه نیاز دارید. همچنین، حداقل 10 سال نیز زمان لازم است تا از این طریق بتوانید اقامت فرانسه را بدست آورید. البته افراد هنرمند، ورزشکار و یا مشاغل اینچنینی، می‌توانند از طریق Talent Passport با زمان کمتری اقامت فرانسه را بدست آورند. شما می‌توانید از طریق ثبت شرکت در فرانسه با شراکت در حداقل 30 درصد سهام و یا خرید ملک در فرانسه نیز در این کشور سرمایه گذاری کنید.

 

لذت زندگی در فرانسه

 

● اقامت تمکن مالی یا ویزای خود حمایتی فرانسه:

در این روش، نیازی نیست سرمایه خود را در حین مهاجرت به فرانسه به این کشور منتقل کنید. تنها باید با نشان دادن 40,000 یورو سپرده‌ی بانکی به ازای فرد اصلی، 20 هزار یورو به ازای همسر و 10 هزار یورو برای هر فرزند، تمکن مالی خود را ثابت کنید.

● ازدواج در فرانسه با فردی که تابعیت این کشور را دارد.

● تولد از پدر یا مادری با تابعیت فرانسه، و یا تولد در خاک این کشور. البته برای مورد دوم، تحت شرایط خاصی به کودک، تابعیت فرانسه تعلق خواهد گرفت.

● پناهندگی.

 

مدارکی که برای اخذ اقامت فرانسه به آنها نیاز دارید، بسته به روش مهاجرت به فرانسه متفاوت است. اما در این میان مدارکی وجود دارد که در تمامی روش‌های مهاجرت یکسان می‌باشند و عبارتند از:

1. پاسپورت معتبر با حداقل 3 ماه اعتبار.

2. ارائه فرم درخواست ویزا.

3. مدارک شناسایی مانند کارت ملی، شناسنامه و…

4. گواهی تمکن مالی.

5. بیمه سلامت مورد قبول فرانسه.

6. فیش پرداخت هزینه‌های مربوط به اخذ اقامت.

 

پیشنهاد میکنم بخوانید: راهنمای کامل مهاجرت به آلمان

 

تحصیل در فرانسه

کشور فرانسه، یکی از کشورهایی است که دارای استانداردهای بالایی در سیستم آموزشی نظام‌مند خود می‌باشد. به همین علت تحصیل در فرانسه این امکان را برای شما فراهم خواهد کرد تا علاوه بر تحصیل در یک محیط امن بین المللی، از امکانات و مزایای تحصیل در این کشور خوش آب و هوا نیز بهره‌مند شوید.

ترتیب مراحل تحصیلی در موسسات آموزشی فرانسه به این شکل است که کودکان ابتدا در پیش دبستانی، مهد کودک، مدارس ابتدایی، متوسطه و در نهایت در دانشگاه‌ها به تحصیل می‌پردازند.


تحصیل در فرانسه برای رده‌ی سنی 6 تا 16 سال اجباری است. هزینه‌ی مدرسه در فرانسه بسته به دولتی یا خصوصی بودن موسسه، متفاوت می‌باشد. مدارس دولتی رایگان هستند و تمام دروس به زبان فرانسه تدریس می‌شوند. اما مدارس خصوصی بسته به اینکه با دولت قرارداد داشته باشند و یا مستقل باشند، شهریه‌های متفاوتی به صورت سالانه‌ از دانش‌آموزان دریافت می‌کنند!

و بسیاری از دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. لازم به ذکر است که این شهریه‌ها از 500 یورو در سال تا 10,000 یورو در سال متغیر خواهند بود. همچنین سال تحصیلی در مدارس فرانسه از ابتدای شهریور ماه آغاز می‌شود.

کودکان در فرانسه از سن 6 تا 11 سالگی در پنج سطح، در دبستان شرکت می‌کنند. از سن 11 تا 15 سال، دانش‌آموزان می‌توانند در مدرسه راهنمایی یا کالج در فرانسه شرکت کنند. از 15 تا 18 سال نیز مربوط به تحصیل در مقاطع دبیرستان است.

در پایان دوره‌ی دبیرستان پس از قبولی در امتحانات نهایی، به دانش‌آموزان دیپلمی اعطا می‌شود که می‌توانند با این دیپلم در فرانسه وارد بازار کار شوند و یا خود را برای تحصیل در دانشگاه آماده کنند. البته بسیاری از دانش‌آموزان در فرانسه گزینه‌ی دوم را انتخاب می‌کنند.

 

تحصیل در مدارس فرانسه

برای تحصیل کارشناسی در فرانسه می‌بایست درخواست خود را حداقل 3 ماه پیش از شروع ترم ارائه دهید(در صورت زندگی در فرانسه! در غیر این صورت پروسه ثبت نام از ایران 1 سال طول می‌کشد.). شرایط زبان مربوط به دانشگاه‌های فرانسه نیز مانند مدارس است. شهریه‌های دانشگاه‌های دولتی 170 تا 450 یورو در سال است که صرف کارهای اداریِ ثبت نام می‌شود.

در دانشگاه‌های خصوصی، این شهریه‌ها از 1,500 تا 20,000 یورو در سال متغیر هستند! با این تفاوت که میزان شهریه به رشته‌ی تحصیلی شما بستگی دارد. همچنین برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در فرانسه می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی استفاده نمایید و هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهید.

تحصیل در مقطع کارشناسی 4 سال و کارشناسی ارشد 2 سال طول می‌کشد. برای گذراندن دوره‌ی دکتری در فرانسه نیز شما می‌بایست در جلسات تدریس و سمینارهای مرتبط با پروژه‌ی‌ خود که مجموعا 150 ساعت خواهند بود، شرکت نمایید.

بر طبق قانون کل اتحادیه اروپا، اگر بتوانید 5 سال در فرانسه کار کنید و مالیات بپردازید، می‌توانید اقامت دائم فرانسه را بدست آورید. در صورت اثبات عدم سوء پیشینه، پرداخت مالیات، یادگیری زبان فرانسه و انطباق با فرهنگ این کشور نیز می‌توانید برای دریافت پاسپورت فرانسه اقدام نمایید. با دریافت پاسپورت فرانسه، شما از بسیاری از امکانات شهروندی این کشور بهره‌مند خواهید شد.

حق اقامت نامحدود، بازنشستگی، تحصیل رایگان برای فرزندان، اخذ اقامت دائم برای افراد خانواده و بسیاری حقوق شهروندی که با دریافت این پاسپورت شامل حال شما خواهد شد. موسسه فرانسه ره پویان عدالت از معدود موسسات اعزام دانشجو به فرانسه است که شما را در تمامی این مراحل یاری می‌کند.

 

کار در فرانسه

کار در فرانسه به علت نرخ بالای بیکاری در این کشور، گزینه‌ی مهاجرتی مناسبی نیست. نرخ بیکاری در فرانسه 7.8 درصد می‌باشد. برای کار در کشور فرانسه و همچنین اخذ اقامت از این طریق، شما به ویزای کار و مجوز کاری احتیاج دارید. بنابراین اولین گام برای دریافت ویزای کار فرانسه، داشتن یک پیشنهاد شغلی از کارفرمایی با تابعیت فرانسه و مقیم این کشور است.

شما می‌توانید کارفرمای خود را از طریق سایت‌های کاریابی پیدا کنید. برخی وب سایت‌های کاریابی در فرانسه عبارتند از:

1. https://www.fusac.fr/

2. http://job-in-france.babylangues.comhttps

3. www.thelocal.fr/jobs/

4. http://www.jobsinparis.fr/

5. ABG

6. Indeed

7. Recrut

8. The Local

9. Monster

10. IAPA

11. Keljob

12. Les Jeudis

13. Cadremploi

14. L’Etudiant


برای درخواست کار در فرانسه شما باید رزومه خود را برای کارفرمای مورد نظر ارسال فرمایید. برای سهولت کار، می‌بایست از آگهی به زبان فرانسه استفاده نمایید و مدارک خود را نیز به این زبان ترجمه کنید. سپس مدارک شما با مدارک فرانسوی معادلسازی می‌شود.

در طول پروسه‌ی مهاجرت نیز شاید نیاز به مصاحبه کاری وجود داشته باشد که معمولا از طریق تلفن یا تماس تصویری انجام می‌گردد. توجه داشته باشید که مهمترین نکته در امر مهاجرت، پیگیری و ارسال رزومه به کارفرماهای مختلف است.

 

پزشکی در فرانسه

در رابطه با برخی مشاغل، شما می‌توانید با گذراندن برخی دوره‌های فنی حرفه‌ای در یک شرکت، شغل مورد نظر خود را بدست آورید. اما برخی مشاغل مانند پزشکی، مهندسی و … قبل از دریافت پذیرش از یک شرکت، نیازمند شرایط ایده آلی هستند. اگر تحصیلات خود را در فرانسه تکمیل کرده‌اید، می‌توانید با درخواست اعطای مجوز 6 ماهه، برای پیدا کردن کار ایده‌آل خود اقدام نمایید.

جالب است بدانید نوع جدیدی از اقامت بلند مدت در کشور فرانسه وجود دارد که به گذرنامه استعداد(passport talent ) معروف است. این گذرنامه مختص هنرمندان، ورزشکاران، کارآفرینان، متخصصان، افراد مشهور، نخبگان و برخی اقشار خاص دیگر است و نوعی ویزای خود حمایتی به شمار می‌آید. اقامتی که در ابتدا به این ویزا اعطا می‌شود، یک ساله است. البته پس از مهاجرت به فرانسه می‌توانید این اقامت را تا چهار سال تمدید کنید.


از دیگر شرایط پذیرفته شدن برای ویزای کار، این است که کار مورد نظر می‌بایست ابتدا 3 ماه در داخل کشور فرانسه و سپس 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی شود. در صورتی که نیروی کار بومی یافت نشد، شما می‌توانید برای آن شغل درخواست دهید. سپس برای اینکه بتوانید خانواده خود را نیز به فرانسه ببرید، باید ثابت کنید که از تمکن مالی کافی برخوردار هستید.

پس از موافقت با درخواست شما، حداقل باید 18 ماه در فرانسه اقامت داشته باشید تا بتواند خانواده‌ی خود را به فرانسه ببرید. البته ویزای استعداد و ویزای استارت آپ از این قانون مستثنی هستند.

در رابطه با میانگین حقوق در فرانسه نیز می‌توان اظهار داشت که حقوق در فرانسه از 12,500 یورو در سال تا 221,000 یورو در سال متغیر است. در این میان برخی مشاغل نیز وجود دارند که بیشترین درآمد را به خود اختصاص می دهند.

پزشکی در فرانسه و همچنین مهندسی در فرانسه و برخی مشاغل مربوط به اطلاعات پویا دارای بیشترین درآمد سالانه می‌باشند. البته شرایط زبان، رزومه علمی و توانایی‌های شما می‌تواند این میانگین حقوق را تا حد چشمگیری تغییر دهد. شما پس از گذشت 5 سال کار در فرانسه و پرداخت مالیات، می‌توانید اقامت دائم و پس از آن پاسپورت این کشور را اخذ نمایید.

 

سرمایه گذاری در فرانسه

فرانسه به عنوان یکی از کشورهای توسعه یافته، یکی از سکان داران اقتصاد جهانی به حساب می‌آید. زیرا که از لحاظ ذخایر هسته ای و همچنین قدرت خرید، در جایگاه مناسبی در دنیا قرار دارد. به همین علت راه‌های فراوانی برای سرمایه گذاری در فرانسه وجود دارد که در ادامه به بیان آنها خواهیم پرداخت و این راه‌ها عبارتند از:


1. یکی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری، خرید ملک در فرانسه است. شما می‌بایست به ازای هر فرد از خانواده، مساحتی مابین 17 تا 34 متر مربع خریداری نمایید. قیمت هر متر ملک در شهری مانند پاریس، چیزی بین 5,300 تا 13,000 یورو می‌باشد. همچنین شما می‌بایست مالیات ملکی که خریداری کرده‌اید را نیز بپردازید.

توجه نمایید که با خرید ملک در فرانسه، تنها اقامت موقت این کشور به شما تعلق می‌گیرد و نمی‌توانید به طور مستقیم، تابعیت و پاسپورت فرانسه را دریافت نمایید.

2. سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در فرانسه یکی دیگر از روش‌های مرسوم مهاجرت می‌باشد. در این حالت شما باید خود را کارمند یک شرکت با پایه حقوق 2,000 یورو در ماه معرفی نمایید. همچنین باید دارای یک سمت مهم در شرکت مذکور باشید. سپس با افتتاح حسابی متعلق به شرکت، مراحل مورد نیاز کنسولگری فرانسه را پشت سر گذارید.

ویزایی که در ابتدا به شما تعلق می‌گیرد، یکساله است و تا 5 سال قابل تمدید می‌باشد. پس از آن می‌توانید برای ویزای 10 ساله و نهایتا برای اقامت دائم فرانسه اقدام کنید! که در ادامه در مبحثی جداگانه به آن می‌پردازیم.

3. در روشی دیگر برای مهاجرت به فرانسه، شما می‌توانید در قالب ویزای کارآفرینی و بدون داشتن دعوت نامه، مهاجرت کنید. البته باید با یک طرح تجاری جالب و سودآور، کنسولگری فرانسه را متقاعد نمایید که طرح شما سبب رشد اقتصادی در فرانسه خواهد شد.

4. نوع دیگری از سرمایه گذاری در فرانسه از طریق ویزای خود حمایتی میسر خواهد بود. برای اخذ این ویزا می‌بایست تمکن مالی خود را به دولت فرانسه ثابت کنید. اثبات تمکن مالی با ارائه مدارک مربوط به درآمد، اموال منقول و غیرمنقول به افسر مهاجرت است. البته نیازی نیست که اموال و سرمایه خود را به فرانسه وارد کنید. در ادامه در مبحثی جداگانه به این موضوع نیز خواهیم پرداخت.

 

سرمایه گذاری در فرانسه

برخی استانداردهای مهم در دنیای سرمایه گذاری وجود دارد که برای بسیاری از افراد متخصص در این زمینه حائز اهمیت است. از این استانداردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. اولین شاخص، نرخ مصادره اموال است که این بازه‌ی 7 درجه‌ای، نشان دهنده‌ی مصادره‌ی اموال افراد توسط دولت در زمان تغییر رژیم، جنگ، قحطی و … است. هرچه این عدد به یک نزدیک‌تر باشد، شرایط مطلوب‌تر است و این عدد در رابطه با فرانسه، تقریبا 1 می‌باشد.

2. دومین شاخص، نرخ فساد است. این عدد که نشان دهنده‌ی نرخ کنترل فساد و نظارت دولت بر سازمان‌ها و نهادهای وابسته است، در فرانسه 1.26 برآورد شده است. هرچه این عدد بزرگتر باشد، فساد دولتی بیشتر است.

3. شاخص بعدی، نرخ مالیات بر درآمد است. هر چه مالیات کمتر باشد، سرمایه‌ گذاری در آن کشور بهتر است؛ که در فرانسه میزان این شاخص، 25.91 برآورد شده است.

4. آخرین شاخص سرمایه گذاری نیز تولید ناخالص داخلی یا GDP است. هرچه میزان GDP بیشتر باشد، رشد اقتصادی در آن کشور بهتر است. تولید ناخالص داخلی در سال 2018 در فرانسه، 43663.6 تخمین زده شده است.

 

روش‌های سرمایه گذاری مطمئن در فرانسه

خرید ملک در فرانسه

اگر به دنبال کسب اقامت در فرانسه هستید، به یاد داشته باشید که خرید ملک در فرانسه منجر به کسب اقامت دائم می‌شود. شما می‌توانید ابتدا از طریق ویزای خود حمایتی فرانسه اقدام کنید و در نهایت به اقامت فرانسه دست پیدا کنید. سپس می‌توانید با خرید ملک در این کشور از مزایای آن بهره‌مند شوید. اما اگر تنها در فکر خرید ملک هستید، مطالبی که در ادامه بیان خواهیم کرد را با دقت مطالعه نمایید.

برای اینکه بتوانید در فرانسه ملکی خریداری کنید، بهتر است توسط تور فرانسه وارد این کشور شده و پروسه‌ی خرید را انجام دهید. برای دریافت ویزای توریستی باید اجاره نامه منزل یا نامه‌ی رزرو هتل را ارائه دهید. اما اگر ملک شما به ازای خودِ شما و هر یک از اعضای خانواده‌تان دارای 14 متر مربع متراژ باشد، نیازی به ارائه این مدارک نمی‌باشد.

در اولین قدم برای خرید ملک، باید ثابت شود که از نظر قانونی و شهرداری هیچ مانعی برای معامله‌ی ملک وجود ندارد. سپس قرارداد خرید بین دو طرفِ معامله، منعقد می‌شود.

حتما در انجام این امور از یک وکیل آشنا به قوانین دولت فرانسه کمک بگیرید. این وکیل علاوه بر مراحل خرید ملک و دریافت وام مسکن، می‌تواند در فروش ملک نیز به شما کمک کند. در هنگام عقد قرارداد حتما توجه نمایید که ویژگی‌های ملک ثبت شده در قرارداد، با استعلامی که از نهاد‌های دولتی گرفته‌اید، مطابقت داشته باشد.

حداقل ارزش ملک شما برای دریافت اقامت فرانسه، ارزشی در حدود 70,000 یورو است. با خرید این ملک، اقامت 6 ماهه به شما اعطا می‌شود که می‌توان آن را برای یک سال دیگر تمدید کرد. پس از آن نیز با پرداخت مالیات، می‌توانید این درخواست را تمدید کنید.

 

سرمایه گذاری با خرید ملک

قیمت خرید برای هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر تقریبا 10,375.63 یورو، و در خارج از شهر 7,349.21 یورو می‌باشد. شما می‌توانید برای یافتن ملک مورد نظر، به املاک موجود در فرانسه، به صورت آنلاین، در روزنامه¬‌های شهری و یا در قسمت مستغلات مشاوره املاک (un agent immobilier) و حتی از طریق حراج‌های عمومی (vente aux enchères) اقدام نمایید.

برای اینکه بفهمید مشاور املاک مورد نظر، به یک سازمان ثبت شده‌ی ‌مورد اطمینان تعلق دارد و دارای ضمانت مالی و بیمه‌ی مسئولیت و همچنین برگه‌ی مجوز صنفی از سوی پلیس استانی فرانسه هست یا نه! می‌توانید به دنبال کلیدواژه‌هایی مانند FNAIM ، SNPI ، UNIS یا CNAB باشید. این کلیدواژه‌ها نشان می‌دهند که آیا افراد آن بنگاه معاملاتی کار غیر اخلاقی و خلاف قانونی انجام داده‌اند یا خیر.

علاوه بر مبلغی که باید بابت هزینه‌ی خرید ملک و مالیات بپردازید، برخی هزینه‌های دیگر نیز وجود دارد که در هنگام انعقاد قرارداد از شما دریافت می‌شود. این هزینه‌ها که شامل هزینه¬‌های دفتر اسناد رسمی و کارهای انتقال سند است، از 10% ارزش ملک بیشتر نخواهند بود.

در پایان نیز برای تسویه‌ی مبلغ خرید و امضای سند ملک باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید. قرارداد(promesse unilatérale de vente) یک ¬طرفه‌ی فروش یا(compromis de vente) ، یک قولنامه‌ی خرید و فروش ملک است.

در حالی که (promesse) یا پیش¬ فروش، توسط کارگزارانِ املاکی استفاده می‌شود که این زمین یا ملک در طرح‌های سازمانِ برنامه ¬ریزی شهری قرار دارد. از آنجایی که قوانین مربوط به خرید ملک دارای پیچیدگی‌های فراوانی است، پیشنهاد می‌کنیم در هنگام خرید ملک، حتما تمامی مراحل را با یک وکیل کاردان دنبال کنید.

 

ثبت شرکت در فرانسه

ثبت شرکت یکی از زیر مجموعه‌های ویزای سرمایه گذاری می‌باشد که پیش‌تر نیز ذکر کردیم. این روش به خودی خود منجر به اخذ اقامت فرانسه نمی‌شود. برای اخذ اقامت فرانسه از این طریق، می‌بایست بیزینس پلن شما مورد تایید نهادهای ذیربط، مطابق با نیازهای بازار سرمایه گذاری و همچنین دارای سودآوری برای اقتصاد فرانسه باشد.

همچنین شما باید در زمینه شرکت مورد نظر خود، دارای سابقه در کشور مبدا بوده و در فرانسه نیز مالک کل و یا بخشی از سهام شرکت باشید. شرکت مورد نظر شما در فرانسه باید بتواند حداقل حقوقی به میزان 2,000 یورو در ماه درآمد داشته باشد. حداقل سرمایه اولیه مورد نیاز برای تاسیس این شرکت نیز تقریبا 4,000 یورو می‌باشد. پس از تایید مدارک و ثبت شرکت، اقامت 3 ساله‌ای به شما اعطا می‌شود.

هزینه کلی جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود (EURL) ، حدود 2,000 یورو و برای سایر شرکت‌ها حدود 550 یورو می‌باشد. این هزینه‌ها شامل هزینه ثبت شرکت ، راه اندازی حساب بانکی برای شرکت، دفتر ثبت قانونی و همچنین تمام هزینه‌های ثبت نام دولتی می‌باشد که توسط وکیل یا حسابدار انجام می‌گیرد.

هزینه سالانه حسابداری شرکت، چیزی مابین 2,000 تا 3,000 یورو خواهد بود. برای هر فیش حقوقی نیز معمولا حدود 25 یورو دریافت می‌شود. مالیات بر درآمد شرکت (CIT) به گردش مالی و ساختار شرکت شما بستگی دارد. اما به طور کلی برای شرکت‌هایی با کمترین گردش مالی، 15% و با بالاترین گردش مالی تقریبا 33% می‌باشد.

 

ثبت شرکت در بازار جهانی

مراحل ثبت شرکت در فرانسه از این قرار است:

1. ایجاد یک طرح تجاری.

2. انتخاب نوع شرکت و تعیین آیین نامه های لازم.

3. ایجاد حساب بانکی تجاری.

4. افتتاح حساب بانکی تجاری در فرانسه به ارزش 4,000 یورو.

5. ثبت آگهی قانونی در یک روزنامه‌ی معتبر در فرانسه مانند Le Parisien یا Les Echos .

6. ادغام(دریافت تمامی تاییدیه‌های رسمی از ادارات دولتی فرانسه مانند اداره امور مالیاتی و مرکز خدمات رسمی).

7. ثبت نام.

8. استخدام حسابدار.


طرح تجاری برای ثبت شرکت در فرانسه دارای ویژگی‌های زیر است:

1. نمای کلی از شغل شما.

2. توضیحات مربوط به اشخاصی که در این شرکت کار می‌کنند مانند مدارک تحصیلی، مهارت‌های شغلی، تجربه و اهداف.

3. شرح محصولات یا خدمات.

4. نحوه ارائه‌ی این محصولات به بازار.

5. بررسی تقاضای واقعی یا بالقوه.

6. رقابت‌های موجود و بالقوه.

7. استراتژی تجاری شما برای موقعیت‌یابی در بازار فرانسه و برنامه بازاریابی.

8. سیاست قیمت گذاری و روش‌های ارتباط شما با هم ردیفان و رقبا.

9. سرمایه اولیه.

10. منابع تأمین اعتبار اضافی.

11. حاشیه سود احتمالی.

12. پیش بینی نقطه شکست و گردش پول در سه سال آینده.

13. ضمیمه‌ای حاوی اسناد و مدارک مربوطه( تأیید کتبی حمایت مالی، نظرات کارشناسان، توصیه نامه‌ و مجوزهای مورد نیاز).


برای ثبت شرکت در فرانسه شما می‌بایست مدارکی مورد نیاز دولت فرانسه را تهیه و در اختیار وکیل متخصص قرار دهید. قبل از هر اقدامی، شرایط کشور فرانسه را کاملا بررسی نمایید. توجه داشته باشید که در برخی موارد، به علت اختلافات بین المللی و دیپلماسی، میان کشورها اختلاف ایجاد می‌شود.

این امر ممکن است سرمایه گذاری در یک کشور را تحت تاثیر قرار دهد و در این میان ضرر زیادی به شما وارد سازد. به همین علت قبل از اقدام به دریافت این ویزا با متخصصان در عرصه حقوق بین الملل مشورت نمایید تا درصد شکست و خطا را کاهش دهید.

 

انواع ویزاهای فرانسه

در این بخش می‌خواهیم به بررسی ویزای فرانسه و شرایط اخذ انواع ویزاهای این کشور بپردازیم. اخذ ویزای کشور فرانسه به تابعیت کنونی شما بستگی دارد. زیرا که شهروندان اتحادیه اروپا، EEA یا سوئیس نیازی به درخواست این ویزا و یا اجازه اقامت ندارند.

به طور کلی دلایلی که سبب مهاجرت به فرانسه و دریافت ویزای این کشور می‌شوند، عبارتند از ترانزیت و حمل و نقل فرودگاهی، مسافرت توریستی، دیدار با خانواده و دوستان، تجارت، دیدار رسمی یا کاری، دلایل پزشکی، اهداف تحصیلی، فرهنگی، ورزشی و … . به همین علت کشور فرانسه دارای انواع مختلفی از ویزا برای متقاضیانِ ورود به این کشور با اهداف مختلف تجاری می‌باشد.

این ویزاها شامل:

2 ویزای نوع A : این ویزا برای حمل و نقل هوایی در منطقه شنگن صادر می‌شود.

3 ویزای نوع B : این ویزای 5 روزه، اجازه‌ی حمل و نقل از طریق منطقه بین المللی فرودگاه فرانسه، بدون ورود به منطقه شنگن و تنها برای ترانزیت را به شما می‌دهد.

4 ویزای نوع C : این ویزای کوتاه مدت به شما اجازه می‌دهد، بسته به اعتبار آن، بتوانید مدت زمان مشخصی را در منطقه شنگن اقامت داشته باشید. این ویزا برای یک، دو و یا چند بار ورود صادر می‌شود. با داشتن این ویزا، شما اجازه کار، تحصیل و سرمایه گذاری در فرانسه را ندارید.

5 ویزای نوع D : نمونه‌هایی از این نوع ویزا برای تحصیل، کار، درمان، اقامت دائم و … صادر می‌شود. با داشتن این ویزا شما می‌توانید برای مدت معینی در کشورهای حوضه‌ی شنگن سفر و یا اقامت داشته باشید.

 

انواع ویزاهای فرانسه

ویزاهای نوع A،B و C ، ویزاهای موقت و کوتاه مدت هستند. این ویزاها به دلایل توریستی یا ترانزیت و همچنین برای مدت محدودی صادر می‌شوند. اما ویزای نوع D به علت نیاز متقاضی به اقامت طولانی مدت برای انجام اهداف مهاجرتی خود، به صورت بلند مدت عمل می‌کند.

از جمله مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا و مهاجرت به فرانسه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. تکمیل فرم درخواست ویزا به صورت الکترونیکی.

2. دو قطعه عکس پاسپورتی.

3. گذرنامه‌ی معتبر و کپی ویزاهای قبلی.

4. کپی از رزرو بلیط برگشت.

5. بیمه مورد قبول فرانسه با حداقل پوشش 30,000 یورو در فرانسه و کل منطقه‌ی شنگن.

6. نامه‌ای با بیان هدف مهاجرت به فرانسه و برنامه شما در این سفر.

7. اثبات محل اقامت در فرانسه.

8. اثبات وضعیت تاهل، شناسنامه فرزندان، گواهی فوت همسر(در صورت فوت)، کارت سهمیه و …

9. اثبات تمکن مالی.


توجه داشته باشید که برای دریافت بسیاری از انواع ویزاهای مذکور و مهاجرت به فرانسه، حداقل 15 روز قبل از تاریخ سفر، پرونده‌ی خود را به سفارت فرانسه ارسال کنید. در رابطه با ویزای بلند مدت، شما می‌بایست حداقل یک ماه قبل از تاریخ سفر، ویزای خود را دریافت نمایید. به همین علت بسته به نوع ویزا، برای ارسال مدارک خود اقدام نمایید.

تاریخ دقیق پروسه‌ی بررسی هر یک از انواع ویزاها در سایت سفارت موجود است و شما می‌توانید با توجه به این زمان‌ها برای کار خود برنامه ریزی کنید. سایت France-Visas ، وب سایت رسمی سفارت فرانسه است. همچنین شما عزیزان می‌توانید با کمک موسسه فرانسه ره پویان عدالت کارهای حقوقی خود را انجام دهید.

با دریافت ویزای تضمینی فرانسه، پلی به سوی ناشناخته‌ها بسازید و با اطمینان خاطر رویاهای خویش را با رنگ و لعابی از جنس واقعیت، محقق سازید.

 

اقامت تمکن مالی فرانسه

اقامت تمکن مالی روشی است که در آن با اثبات قدرت مالی برای زندگی بلند مدت خود و خانواده‌تان در کشور مقصد، می‌توانید به آن دست یابید. در این روش می‌بایست به کنسولگری فرانسه ثابت کنید که دارای یک منبع درآمد ثابت خارجی هستید و بدون انجام کار در بازارهای جهانی، می‌توانید از پس مخارج زندگی خود برآیید.

این روش‌ محبوب مهاجرت به فرانسه، مناسب افرادی است که از تمکن مالی خوبی برخوردار هستند. شما با دریافت اقامت تمکن مالی می‎توانید از بسیاری از امکانات مانند اقامت بلندمدت و دائم، دریافت وام از بانک‌های فرانسه، حق رانندگی و اخذ گواهینامه و همچنین سفر به کشورهای عضو شنگن بهره‌مند شوید.

اقامتی که در پی اخذ این ویزا به شما داده می‌شود، در ابتدا یک ساله است. البته این مدت اعتبار برای فرزندان زیر 18 سال به صورت 5 ساله صادر می‌شود. شما می‌توانید این اقامت را سال به سال تمدید کنید. پس از 5 سال تمدید متوالی، می‌توانید برای اخذ اقامت 10 ساله یا اقامت دائم فرانسه اقدام نمایید.

البته برای اثبات ادعای تمکن مالی خود، می‌بایست یک حساب سپرده بین‌المللی، با مبلغی که دولت فرانسه تعیین کرده است، افتتاح کنید. همچنین در تمام مدت حضور شما و اعضای خانواده‌تان در فرانسه، نمی‌توانید تراکنش مالی با این حساب انجام دهید.

 

اثبات تمکن مالی

برای مهاجرت به فرانسه، میزان تمکن مالی مورد نیاز به ازای متقاضی اصلی 40,000 یورو، همسر 20,000 یورو و هر یک از فرزندان 10,000 یورو می‌باشد. شما باید این مبلغ را در حسابی در ایران قرار دهید و بتوانید دارایی خود را به کنسولگری فرانسه ثابت کنید.

شرط دیگر دریافت این ویزا، داشتن درآمد غیر شغلی ثابت ماهیانه، حداقل 1,300 یورو برای فرد اصلی، 1,400 یورو برای همسر و 750 یورو به ازای هر فرزند است. سپس می‌توانید با اثبات این مدارک برای ادامه‌ی سایر مراحل مهاجرت به فرانسه اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت تمکن مالی عبارتند از:

1. تکمیل فرم‌های ایالتی.

2. انگیزه ‌نامه.

3. ویزای معتبر نوع D ، با اعتبار حداقل یک سال و یک ماه.

4. مدارک هویتی کل اعضای خانواده.

5. اجازه اقامت یا کارت اقامت دائم.

6. رسیدِ پرداختِ هزینه‌های دولتی.

7. برداشت از حساب بانکی، با تعیین مبلغ مانده حساب.

8. قرارداد کاری یا گواهی اشتغال و یا تایید وجود کسب ‌وکار شخصی.

9. اثبات عدم سوء پیشینه.

10. قرارداد ملک مسکونی خود، یا قرارداد اجاره مسکن.

11. اجاره نامه معتبر(در صورت مستاجر بودن).

12. داشتن حداقل یک سند شش دانگ(در صورت مالک بودن).


توجه داشته باشید که با اخذ اقامت تمکن مالی برای مدت کوتاه، نمی‌توانید پاسپورت این کشور را بدست آورید. برای اخذ پاسپورت نیز شما باید ابتدا تابعیت فرانسه را دریافت نمایید. اما همانگونه که در بالا نیز به آن اشاره شد، پس گذشت چند سال می‌توانید این پاسپورت را دریافت کنید.

پس از دریافت گذرنامه‌ی فرانسوی، می‌توانید به 188 کشور دنیا، بدون داشتن ویزا و از طریق ویزای هنگام ورود یا ویزای الکترونیک، وارد کشور مقصد شوید. زیرا که پاسپورت فرانسه از نظر اعتبار در بین پاسپورت‌های دنیا در رتبه ششم قرار دارد.

همانگونه که می‌دانید برای دریافت این پاسپورت، به شناسنامه فرانسوی، اثبات تابعیت و یا عکس و اطلاعات بیومتریک نیاز دارید. اما پس از دریافت تابعیت فرانسه از مزایایی همچون حق رای، انتساب در مشاغل مهم فرانسه، امکان اقامت نامحدود در فرانسه بدون اخراج و دیپورت شدن از این کشور بهره‌مند شوید.

 

هزینه‌های زندگی در فرانسه

یکی از نکات مهم در هنگام مهاجرت به فرانسه، بررسی هزینه‌های زندگی در این کشور است. پیش از هر اقدام مهاجرتی، بهتر است از شرایط عمومی و همچنین مشکلات زندگی در فرانسه آگاهی کافی داشته باشید. واحد پول فرانسه به علت عضویت در اتحادیه اروپا و اتحادیه شنگن، یورو می‌باشد.

این کشور به لحاظ جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی، هر ساله افراد مختلفی را از اقصی نقاط دنیا به خود جذب می‌کند. به همین علت صنعت توریسم و گردشگری در فرانسه درآمد‌زایی بالایی برای این کشور به وجود آورده است. کشور فرانسه مهد صنعت معماری، کشاورزی، فرهنگ، هنر، عطرسازی و مد است. همچنین دارای دانشگاه‌های بین المللی فراوانی با استانداردهای جهانی می‌باشد.

با این حال، یکی از مشکلات زندگی در شهرهای بزرگ فرانسه، تهیه مسکن است. هزینه‌ی محل اقامت، بسیاری از افراد، مخصوصا دانشجویان را تحت شعاع قرار می‌دهد! و این امر تاثیر به سزایی در فرآیند مهاجرت به فرانسه برای بسیاری از افراد خواهد داشت. هزینه زندگی در فرانسه در شهرهای مختلف، متفاوت است.

به عنوان مثال اجاره‌ی مسکن در شهر پاریس و لیون نسبت به شهرهای دیگر، بالاتر است. اجاره آپارتمان بین 500 الی 900 یورو در ماه است. البته آپارتمان‌های دانشجویی به صورت ماهیانه، چیزی در حدود 200 تا 800 یورو دریافت می‌کنند. در حالی که این اجاره در شهر پاریس بالاتر است.

البته سازمان CAF در کشور فرانسه، کمک هزینه‌های تهیه مسکن تا سقف 350 یورو را در اختیار برخی افراد نیازمند قرار می‌دهد. در هنگام مهاجرت به فرانسه و اجاره‌ی مسکن، توجه داشته باشید که اجاره بها شامل اثاثیه، آب، برق ،گاز، اینترنت و موارد دیگر است. حتی در برخی از منازل، مواردی مثل لباسشویی، سالن ورزشی و پارکینگ نیز جزء اجاره‌ بهای ملک حساب می‌شود.

 

زندگی در فرانسه

از دیگر نکات مهم در هنگام مهاجرت به فرانسه، هزینه‌های خورد و خوراک، حمل و نقل، بیمه، اینترنت، تفریح و … است. بسیاری از این هزینه‌ها به سبک زندگی، نوع خرید اجناس، شهر و محل اقامت شما و بسیاری از ویژگی‌های فردی شما بستگی دارد.

اما به طور میانگین هزینه زندگی در پاریس برای هر نفر، در حدود 1,200 تا 1,800 یورو در ماه است. اگر همین شخص در شهرهای کوچکتر فرانسه زندگی کند، حتی می‌تواند با نصف این مبلغ، زندگی خود را مدیریت کند. هزینه ماهیانه‌ی خرید برخی اقلام ضروری به صورت میانگین به شرح زیر است:

1. رستوران معمولی برای 2 نفر، 50 یورو.

2. یک لیتر شیر، 1 یورو.

3. تخم مرغ 12 عددی، 3 یورو.

4. یک کیلو برنج، 1.81 یورو.

5. هر کیلو سیب زمینی، 1.86 یورو.

6. آب معدنی 1.5 لیتری، 70 سِنت.

7. یک کیلو گوشت قرمز، 17.12 یورو.

8. هزینه‌ی مواد غذایی برای هر نفر، ماهانه 200 تا 300 یورو.

9. یک لیتر بنزین، 1.5 یورو.

10. حمل و نقل عمومی، ماهانه 30 تا 70 یورو.

11. کرایه تاکسی برای هر کیلومتر، 1.50 یورو.

12. باشگاه ورزشی، ماهانه 36 یورو.

13. بیمه‌ی درمانی، 20 تا 50 یورو.

14. هزینه خرید کتاب و وسایل آموزشی، ماهانه 50 یورو.


دانشجویانی که قصد مهاجرت به فرانسه را دارند، توجه نمایند؛ دولت فرانسه برای کمک به هزینه‌های مسکن شما برنامه‌ی ویژه‌ای را در نظر گرفته است. در کشور فرانسه، دانشجویان بین المللی که در آپارتمان، اتاق یا سالن‌های دانشجویی زندگی می‌کنند، می‌توانند از برنامه‌ی VISALE استفاده نمایند. این برنامه به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های اجاره‌ محل سکونت خود را تامین نمایید.

 

 

 

چنانچه در مورد شرایط مهاجرت به فرانسه و مدارک مورد نیاز آن سوالی دارید، میتوانید با کارشناسان رهپویان عدالت در تماس باشید.

مشاوره رایگان  |  ۰۲۱۲۲۸۹۲۸۲۳

 

آیا شما نکات دیگری در مورد مهاجرت به فرانسه میدانید. می‌توانید دیدگاه خود را در انتهای همین نوشته با ما و دیگر متقاضیان به اشتراک بگذارید. 💚

 

 

چرا مهاجرت به کشور فرانسه از محبوبیت بالایی برخوردار است؟

شرایط مناسب و ایده آل تحصیل رایگان در کشور فرانسه، حضور دانشگاه های برتر در فرانسه و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در کمترین زمان، این کشور را به مقصد محبوبی و عالی برای متقاضیان تبدیل کرده است.

بهترین روش مهاجرت به کشور فرانسه کدام است؟

تحصیلی. زیرا تحصیل در کشور فرانسه رایگان است. بدون مدرک زبان امکان تحصیل درکشور فرانسه وجود خواهد داشت. از طریق ثبت‌نام در دوره‌های زبان، امکان اخذ اقامت فرانسه وجود دارد.

برای مهاجرت به کشور فرانسه باید از کجا شروع کنیم؟

اولین قدم برای مهاجرت به کشور فرانسه، کسب اطلاعات جامع و دقیق از روش های مهاجرتی و انتخاب بهترین شهر در فرانسه برای مهاجرت می باشد. پس از آن شما عزیزان باید شرایط خود را با توجه به گزینه ی انتخابی بسنجید.

5/5 - (2 امتیاز)
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823
  • تاریخ انتشار : 1401/01/14
  • نویسنده : rpergasمشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823