مشاوره و ارزیابی رایگان!
دوست داشتم
امتیاز بده لطفا!

تحصیل درمقطع دکتری کانادا📙🟢(2023)+شرایط و هزینه

تحصیل درمقطع دکتری کانادا 2023+شرایط و هزینه

تحصیل درمقطع دکتری کانادا به شما این امکان را می دهد که با اساتید و پژوهشگران برجسته دانشگاه‌ها کار کنید و از امکانات تحقیقاتی پیشرفته و مدرن آنها بهره مند شوید.

پس از فارغ‌التحصیلی هم با گرفتن ویزای کار به مدت ۳ سال، می‌توانید در کانادا مانده و کار کنید و در نهایت پس از یک سال کار کردن و کسب شرایط لازم، برای گرفتن اقامت دائم کانادا اقدام نمایید.

 • طول دوره: ۴ تا ۶ سال
 • هزینه دوره: سالانه بین ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ دلار کانادا
 • شرایط سنی: ۳۰ تا ۴۰ سال
 • شرایط دریافت بورسیه: معدل حداقل ۱۷ و نمره زبان آیلتس حداقل ۶.۵ یا معادل آن
 • مدرک زبان مورد نیاز: آیلتس ۶.۵ تا ۷ یا معادل آن

🧐 شرایط و مدارک لازم برای تحصیل درمقطع دکتری کانادا

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل دکتری کانادا

برای اپلای و گرفتن پذیرش از تمام مراکز آموزشی کانادا به ترجمه مدرک و ریزنمرات تحصیلی نیاز خواهید داشت. البته همراه با صفحات ترجمه شده، صفحات فارسی ضمیمه شده هم مورد نیاز می باشد. در مرحله اپلای بیشتر دانشگاه‌ها اسکن مدرک و ریزنمرات را قبول کرده و نیاز به مدرک کاغذی آن نمی باشد.

به همین خاطر در این مرحله نیاز به مهر دادگستری و امور خارجه نیست اما پس از اخذ پذیرش از دانشگاه باید طی مدت تعیین شده، اصل ترجمه مدرک و ریزنمرات به همراه صفحات فارسی را که مهر دادگستری را دارد برای دانشگاه ارسال نمایید. ارسال مدارک باید از طرف دانشگاه محل تحصیلتان صورت بگیرید به صورتی که تمام مدارک در پاکت دانشگاه گذاشته شده و بر روی پاکت و یا در آن مهر دانشگاه زده خواهد شد.

برای بسیاری از اساتید و دانشگاه‌های کانادا سابقه تحصیل و معدل در لیسانس هم مهم بوده است. بنابراین در زمان اپلای دکتری کانادا مدرک کارشناسی خود را نیز ارائه داده و در مقطع دکتری، GPA یا همان معدل ۷۰ درصد به بالا (۱۴ به بالا) در هر دو مقطع کارشناسی ارشد و کارشناسی مورد نیاز می باشد.

کارنامه زبان انگلیسی (آیلتس)

نمره آیلتس حداقل ۶.۵ یا معادل آن برای رشته های مهندسی و علوم و آیلتس حداقل ۷ یا معادل آن برای بیشتر رشته‌های هنر، معماری، زبان انگلیسی، روانشناسی و مدیریت مورد نیاز است.

بعضی از دانشگاه‌ها اسکن کارنامه زبان را در مرحله اپلای قبول می‌کنند اما بعضی دیگر از دانشگاه‌ها از شما می‌خواهند که از طریق مرکزی که در آنجا آزمون داده‌اید، کارنامه زبان را برای آنها ارسال کنید.

اکثر دانشگاه‌های کانادا انگلیسی زبان بوده و مدارک زبان زیر را برای پذیرش دکترا می خواهند:

 • آیلتس آکادمیک (International English Language Testing System – IELTS)
 • تافل (Test of English as a Foreign Language – TOEFL)
 • پی تی ای (Pearson Test of English Academic – PTE)
 • دوئولینگو (Duolingo English Test)
 • کیل (Canadian Academic English Language – CAEL)
 • آزمون ام ای ال ای بی (The Michigan English Language Assessment Battery – MELAB)

دانشگاه‌های فرانسوی زبان هم مدارک زیر را برای پذیرش دکترا در کانادا می پذیرند:

 • دَلف/دِلف Diplôme approfondi de langue française – DALF / Diplôme d’études en langue française – DELF
 • ت س اف (test de connaissance du français – TCF)
 • تف (Test d’Evaluation de Français – TEF)
 • ت ف آی (Test de français international – TFI)

نمره زبان مورد نیاز

آیلتس حداقل نمره بین ۶.۵ – ۷
تافل حداقل نمره بین ۸۵ – ۱۰۰
PTE حداقل نمره بین ۶۰ – ۶۵
دوئولینگو نمره بین ۱۱۵ – ۱۲۰
مشروط به زبان خیر

نکته:

 • بیشتر دانشگاه‌های کانادا در مقطع دکترا مدرک دوئولینگو را قبول ندارند.
 • بیشتر رشته‌های علوم انسانی و بعضی از رشته‌ها مانند مدیریت، مالی، روانشناسی، حقوق، معماری، هنر و زبان انگلیسی به نمره زبان بالاتر از آنچه در جدول اشاره شد، نیاز دارند.

رزومه تحصیلی

یکی از مدارک اصلی برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا ارائه رزومه تحصیلی هست. در رزومه تحصیلی مجموعه‌ای از اطلاعات شخصی، سوابق تحصیلی، سوابق شغلی، سوابق پژوهشی (در صورت وجود)، افتخارات تحصیلی و شغلی و همچنین اطلاعات مربوط به مهارت‌های کامپیوتری و زبان خارجی نوشته شده است. 

برای مقاطع تحصیلات تکمیلی مثل دکترا لازم است که اطلاعات مربوط به دو یا سه نفر از اساتید دانشجو هم نوشته بشود که این اساتید قرار بوده در حمایت از دانشجو، توصیه نامه خود را به دانشگاه مورد نظر ارائه نمایند.

کلمه سی وی که مخفف Curriculum Vitae است معمولا به جای رزومه به کار رفته ولی تفاوت‌هایی با هم داشته اند. در سی وی اطلاعات، مخصوصا اطلاعات پژوهشی با جزییات بیشتری نوشته شده و بیشتر برای مقاطع ارشد و دکترا از آن استفاده می‌شود. در رزومه اطلاعات کلی تر و خلاصه تر ذکر می شود.

انگیزه نامه SOP

 انگیزه نامه همان برنامه ریزی تحصیلی و بیان هدف و انگیزه شما از تحصیل در رشته و دانشگاهی است که قصد دارید برای آن اپلای نمایید.  انگیزه نامه به دانشگاه یا استاد این امکان را می‌دهد که میزان انگیزه و هدف و همچنین علاقه شما به رشته مربوطه را بفهمد.

انگیزه نامه نباید تکرار رزومه باشد. بلکه باید در مورد بخش‌هایی از سوابق تحصیلی، شغلی و سوابق پژوهشی و تحقیقاتی و همچنین مهارت‌ها که برجسته‌تر اند توضیح داده و خود را فرد مناسبی برای آن رشته و دانشگاه نشان بدهید. مهمتر از همه لازم است توضیح دهید که هدف شما از تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر چیست و خواندن آن رشته چطور می تواند شما را به اهدافتان برساند.

انگیزه نامه فرمت خاصی نداشته ،بلکه به صورت  یکپارچه در حد یک تا دو صفحه نوشته می‌شود که علاوه بر محتوا، تبحر شما را در نوشتار هم به رخ میکشد.

توصیه نامه

توصیه نامه، نامه تاییدی است که اساتید دانشگاهی که در آن تحصیل نموده اید در جهت تایید صحت تحصیلی و اخلاقی شما صادر می نماید. این نامه معمولا حاوی معرفی مختصری از دانشجو، ذکر سابقه از فعالیت‌های علمی – عملی او و صحه گذاری بر روحیات و اخلاق او می باشد.

استاد در پایان توصیه نامه ،اطلاعات تماس خود را برای دریافت تماس احتمالی از سوی دانشگاه مقصد یادداشت می نماید. گاهی اوقات به عنوان شرایط پذیرش، دانشگاه مقصد توصیه نامه از کارفرما را هم قبول می نماید. هر استاد یا کارفرمایی معمولا به شیوه نگارش خود توصیه نامه را نوشته ،ولی محتوای کلی آن‌ها یکی می باشد.

ارسال توصیه‌ نامه برای بیشتر دانشگاه‌های کانادا به صورت آنلاین می باشد. به این صورت که پس از اپلای، از طرف دانشگاه برای اساتید یا کارفرما ایمیلی ارسال شده و اساتید یا کارفرما باید با ایمیل آکادمیک یا ایمیل شرکتی خود، توصیه نامه بر روی سربرگ دانشگاه یا شرکت و در صورت اضطرار فرم توصیه نامه را برای دانشگاه مورد نظر ارسال می کنند. 

📌 نمونه نوشتاری (Writing Sample) نمونه نوشتاری معمولا شامل مقالات، بخش‌هایی از پایان نامه یا پروژه‌های تحقیقاتی است که قبلا انجام داده‌اید. بعضی از دانشگاه‌ها برای آن حداکثر تعداد صفحات تعیین می‌کنند، بنابراین باید طبق دستورالعمل دانشگاه نمونه نوشتاری خود را ارائه دهید. این مدرک برای همه رشته‌ها الزامی نیست.

📌 پورتفولیو (Portfolio) بعضی از دانشگاه‌های کانادا در رشته‌هایی مانند معماری، هنر و رشته‌های مرتبط با آنها به پورتفولیو نیاز دارند. پورتفولیو چکیده‌ای از طرح‌ها و کارهای انجام شده در آن رشته خاص است که به صورت تصویری و با توضیحات به صورت یک فایل ارائه می‌شود. معمولا هر دانشگاهی دستورالعمل خاص خود را برای تهیه portfolio دارد. 

📌 چکیده پایان نامه ارشد (Thesis Abstract) اگر برای مقطع کارشناسی ارشد خود پایان نامه ارائه داده‌اید، بهتر است چکیده آن را به دانشگاه کانادا ارائه دهید. 

📌 داشتن نمره آزمون GRE جی آر ای نمره آزمون GRE جی آر ای حداقل ۳۰۰ یا جی مت (GMAT) حداقل ۵۰۰ برای بعضی از رشته های مدیریت و مالی و حسابداری

✅ بهترین دانشگاه‌هابرای تحصیل دکتری

بهترین دانشگاه‌هابرای تحصیل دکتری

طبق سطح بندی US-News در سال ۲۰۲۲، رتبه کشوری و جهانی ۱۰ دانشگاه برتر کانادا برای تحصیل در مقطع دکتری را مشاهده می نمایید:
نام دانشگاه رتبه کشوری رتبه جهانی
دانشگاه تورنتو ۱ ۱۷
دانشگاه بریتیش کلمبیا ۲ ۳۱
دانشگاه مک گیل ۳ ۵۱
دانشگاه مک مستر ۴ ۱۳۳
دانشگاه آلبرتا ۵ ۱۳۸
دانشگاه مونترال ۶ ۱۴۰
دانشگاه کلگری ۷ ۱۷۴
دانشگاه اوتاوا ۸ ۱۹۲
دانشگاه واترلو ۹ ۲۱۰
دانشگاه وسترن ۱۰ ۲۸۷

🤑 هزینه تحصیل دکتری در کانادا و دریافت بورسیه

هزینه تحصیل دکتری و دریافت بورسیه

شهریه در مقطع دکتری کانادا بسیار متغیر بوده و ممکن است در دانشگاه سالانه دو هزار دلار شهریه پرداخت کنید و در دانشگاه های دیگر نه تنها شهریه پرداخت نمی کنید، بلکه سالی ۲۵,۰۰۰ دلار هم دریافت می نمایید. ولی به طور میانگین هزینه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا برای دانشجویان بین المللی سالانه بین ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ دلار می باشد.

هزینه تحصیل دکتری در کانادا وابسته به رشته، دانشگاه و طول دوره تحصیل متغیر می باشد.به طور مثال شهریه دکترای برق و کامپیوتر در دانشگاه بریتیش کلمبیا برای دانشجویان بین المللی سالانه ۹,۱۳۱ دلار بوده و هزینه تحصیل دکترای شیمی در دانشگاه کنکوردیا برای دانشجویان بین المللی سالانه ۲۱,۰۴۱ دلار می باشد.

همان طور که در جدول زیر مشاهده می نمایید ،هزینه تحصیل در دوره دکتری دانشگاه مک گیل حدود بیست هزار دلار در سال است. البته همه دانشجویان در حدود سی هزار دلار در سال بورس تحصیلی و مبلغ دیگری را در قبال انجام پروژه های تحقیقاتی دریافت می نمایند.

هزینه‌ها ترم پاییز ترم زمستان
شهریه ۸,۵۹۶ ۸,۵۹۶
هزینه‌های انجمن دانشجویی ۱۷۰.۸۶ ۱۰۱.۰۲
خدمات دانشجویی / امکانات ورزشی ۳۳۰.۵۹ ۳۳۰.۵۹
هزینه ثبت نام، ریز نمرات و دانشنامه و سایر امور اداری ۲۱۸.۶۹ ۱۶۳.۶۵
حق کپی‌رایت برای استفاده از مطالب ۱۵.۹۰ ۱۵.۹۰
خدمات IT ۱۳۵.۷۵ ۱۳۵.۷۵
حق بیمه خدمات دندانپزشکی ۲۰۰  
حق بیمه خدمات درمانی بین‌المللی ۹۹۹  
مجموع هزینه‌ها ۱۰,۶۶۷ ۹,۳۴۳

🤔 سوالات متداول

برای اپلای در مقطع دکترا باید حداقل ۱۲-۸ ماه قبل از شروع ترم اقدام کرده و برای ترم سپتامبر ۲۰۲۳ باید از ماه سپتامبر یا اکتبر ۲۰۲۲ مکاتبه با اساتید دانشگاه‌‏های کانادا را شروع نمایید.

😊 شرایط سنی برای تحصیل دکترا در کانادا چیست؟

طبق قوانین کانادا هیچ محدودیت و شرط سنی برای تحصیل PhD در کانادا وجود نداشته و معمولا سن ایده آل برای تحصیل دکتری در دانشگاه‌های کانادا ۳۰ سال است، اما بسیاری از دانشجویان دکترا که هر ساله از دانشگاه‌های کانادا پذیرش دریافت می کنند بالای ۳۰ سال سن را دارا می باشند.

اکثر رشته‌های تحصیلی در مقطع دکترا در کانادا شامل بورسیه تحصیلی می‌شوند مثلا نواع رشته‌های مهندسی، رشته‌های علوم مانند رشته زیست شناسی و زیرشاخه‌های آن، رشته‌ شیمی و رشته فیزیک. رشته‌های علوم انسانی معمولا بورسیه کمتری دریافت می نمایند.

🔴 آیا تحصیل دکتری در کانادا رایگان است؟

خیر. برای تحصیل در مقطع دکتری کانادا باید شهریه پرداخت کرده ،ولی امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی وجود دارد که همه یا بخشی از شهریه از طریق آن پرداخت می‌شود.

دریافت بورسیه تحصیلی دکترا در کانادا به فاکتورهای بسیاری مانند معدل بالا در مقاطع تحصیلی قبلی، نمره زبان بالا و انجام کارهای تحقیقاتی و چاپ مقالات پژوهشی با رنک بالا بستگی دارد.

اگر قبلا در ایران مدرک دکتری گرفته باشید و بخواهید مجددا در همان رشته یا زیرشاخه‏‌های آن در کانادا دکترا بخوانید، این مسئله از نظر اساتید دانشگاه‏‌های کانادا منطقی نیست و شانس کمی برای پذیرش وجود دارد.

امتیاز بده لطفا!
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823
 • تاریخ انتشار : 1401/01/16
 • نویسنده : rpergasمشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823