مشاوره و ارزیابی رایگان!
دوست داشتم
امتیاز بده لطفا!

تحصیل در رشته داروسازی کانادا✅🟡2023+شرایط و مزایا

تحصیل در رشته داروسازی کانادا2023+شرایط و مزایا

تحصیل در رشته داروسازی به‌عنوان یک رشته تحصیلی پرتقاضا در ایران و خارج از کشور برای هم‌وطنان شناخته شده و همچنین با تحصیل در رشته داروسازی  کانادا می‌توان از مزایایی چون همراه داشتن خانواده در حین تحصیل، امکان کار کردن در حین تحصیل و سایر مزایا بهره‌مند شد. شهریه تحصیل داروسازی در کانادا ۸ هزار دلار کانادا در هر ترم تا ۳۹ هزار دلار کانادا هزینه دارد.

🤔 رشته داروسازی در کانادا

رشته داروسازی در کانادا

رشته داروسازی در کانادا به بررسی تکنیک‌های تهیه و توزیع داروها پرداخته و دانشجویان رشته داروسازی در مورد تاثیر انواع مختلف داروها بر بدن و ذهن انسان و چگونگی ترکیب با یکدیگر آموزش دیده و تحصیل در دوره‌های کارشناسی یا کارشناسی ارشد در داروسازی شامل گذراندن وقت در آزمایشگاه‌ها، تحقیق و یادگیری در مورد شیمی برای توسعه داروها می باشد.

در طول دوره آموزشی، دانشجویان با اصول علم دارویی آشنا شده و همچنین از زمینه‌های مرتبط با داروسازی مانند پزشکی، شیمی، زیست‌شناسی و حتی اخلاق اطلاعات کسب می نمایند. در سال‌های پایانی دوره تحصیل رشته داروسازی، آموزش از حالت تئوری به سمت عملی، تغییر می یاید.

شما بعد از فارغ‌التحصیلی از رشته داروسازی، در مورد داروهایی که تجویز می‌شوند، اثرات آن‌ها و نحوه تولید و ترکیب داروها اطلاعات کسب کرده و شما برای کار کردن به‌عنوان داروساز باید مهارت‌های ارتباطی خود را توسعه دهید تا بتوانید با بیماران تعامل داشته ، شرایط آن‌ها را درک کرده و درمان مناسب را توصیه نمایید.

تحصیل داروسازی در کانادا با تحصیل این رشته در کشور ما متفاوت می باشد. داروسازی جزو رشته‌های غیرپزشکی در کانادا محسوب شده و تحصیل در این رشته به‌صورت تحصیل در مقطع کارشناسی است و شما می‌توانید در صورت تمایل تحصیلات خود را ادامه بدهید.

📄 شرایط و مدارک رشته داروسازی 

شرایط و مدارک رشته داروسازی

برای تحصیل داروسازی در کانادا شما باید شرایط خاصی داشته باشید. اگر می‌خواهید مقطع کارشناسی را در کانادا بگذرانید، باید نمرات زیست‌شناسی و شیمی دوره تحصیل دبیرستان شما بالا باشد تا بتوانید از یکی از موسسه‌های آموزشی در کانادا پذیرش گرفته و شما می‌توانید مقطع کارشناسی خود را در یکی از رشته‌های علوم پایه مثل زیست‌شناسی یا شیمی در کشور ایران بگذرانید و سپس برای ادامه تحصیل به کشور کانادا مهاجرت کنید.

برای اخذ پذیرش در رشته داروسازی، شما باید برای تحصیل کارشناسی در کانادا در رشته داروسازی اقدام کنید. مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا عبارتند از:

 • مدرک دیپلم ترجمه و معادل‌سازی شده
 • معدل دیپلم بالای ۱۶
 • ریزنمرات ترجمه شده
 • CV و رزومه تحصیلی
 • نمرات مربوط به آزمون‌های آیلتس، تافل، SAT و AP با توجه به نیازمندی‌های دانشگاه موردنظر
 • دو یا سه توصیه‌نامه (در صورت وجود)
 • نامه مربوط به پرداخت شهریه
برای تحصیل در رشته داروسازی در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا، حداقل نمره آیلتس شما باید بالای ۶/۵ و معدل دیپلم (دبیرستان) شما باید بالای ۱۶ باشد.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی داروسازی در کانادا، شما می‌توانید با دیپلم رشته ریاضی‌فیزیک یا دیپلم رشته تجربی  در این رشته تحصیل کنید.

شما پس از فارغ‌التحصیلی از رشته داروسازی در کانادا باید در یک آزمون شرکت کرده تا عضو انجمن داروسازان کانادا بشوید و بتوانید مشغول‌به فعالیت شوید یا ادامه تحصیل دهید. این آزمون، آزمون بُرد داروسازی کانادا PEBC می باشد. پس از قبولی از این آزمون لازم است یک سال سابقه کارآموزی داشته باشید تا بتوانید به‌عنوان داروساز در کانادا کار کنید.

😊 معادل‌سازی مدرک داروسازی در کانادا

معادل سازی مدرک داروسازی

اگر شما مدرک دکتری داروسازی را در ایران دریافت کرده یا داروسازی را در یکی از کشورهای تحصیل کرده‌اید و  می خواهید کار در کانادا را به‌عنوان مقصد نهایی خود در نظر بگیرید، باید مجوز دریافت کرده و برای دریافت مجوز و یا به‌عبارتی تایید کردن مدرک تحصیلی خود، باید در آزمون بُرد داروسازی کانادا PEBC شرکت نمایند.

آزمون PEBC Pharmacy Examining Board of Canada، انجمن داروسازی کانادا، که توسط قانون پارلمان در سال ۱۹۶۳ تأسیس شد، مرجع صدور گواهینامه ملی برای حرفه داروسازی در کانادا است.

شما حداکثر چهار بار می‌توانید در آزمون ۴/۵ ساعته PEBC شرکت کنید تا بتوانید جواز کار به‌عنوان داروساز یا تکنسین داروخانه را کسب کنید.

🏫 دانشگاه‌های برتر داروسازی در کانادا

دانشگاه های برتر داروسازی در کانادا

برای تحصیل در رشته داروسازی در کشور کانادا اطلاع از رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها اهمیت زیادی دارد. در لیست زیر دانشگاه‌هایی که می‌توان در آن‌ها به تحصیل رشته داروسازی و فارماکولوژی مشغول شد و رتبه‌بندی آن‌ها در رنکینگ ۲۰۲۲ پرداخته‌ایم.

 

دانشگاه رتبه در کانادا رتبه QS در جهان
دانشگاه تورنتو ۱ ۹
دانشگاه بریتیش کلمبیا ۲ ۳۲
دانشگاه مک گیل ۳ ۳۳
دانشگاه آلبرتا ۴ ۸۵
دانشگاه مونترال ۵ ۹۲
دانشگاه وسترن ۶ ۱۰۱-۱۵۰
دانشگاه دالهاوزی ۷ ۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه مانیتوبا ۸ ۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه لاوال ۹ ۲۰۱-۲۵۰
دانشگاه وسترن ۱۰ ۱۰۱-۱۵۰
دانشگاه ساسکاچوآن ۱۱ ۲۵۱-۳۰۰

💰 شهریه تحصیل در رشته داروسازی کانادا

شهریه تحصیل در رشته داروسازی

تحصیل داروسازی در مقطع کارشناسی در کانادا در حدود ۴۱ هزار دلار کانادا در سال می باشد. برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی این میزان هزینه در حدود ۱۲ هزار دلار کاناداست. در زیر لیستی از شهریه برخی از دانشکده‌های داروسازی در کانادا و شهریه هریک را مشاهده می نمایید.

نام دانشکده داروسازی شهریه
کالج داروسازی دانشگاه دالهاوزی ۳۹ هزار دلار کانادا در ترم
مدرسه داروسازی و مرکز دانش سلامت دانشگاه مموریال ۳۳ هزار دلار کانادا برای کل دوره
دانشکده داروسازی دانشگاه مونترال ۱۱ هزار دلار کانادا در ترم
دانشکده داروسازی دانشگاه لاوال ۱۱ هزار دلار کانادا در ترم
دانشکده داروسازی و علوم فارماکولوژی دانشگاه آلبرتا ۱۲ هزار دلار کانادا در ترم
دانشکده علوم داروسازی دانشگاه بریتیش کلمبیا ۴۲ هزار دلار کانادا در سال
دانشکده داروسازی دانشگاه مانیتوبا ۲۰ هزار دلار کانادا در ترم
کالج داروسازی و تغذیه دانشگاه ساسکاچوان ۱۸ هزار دلار کانادا در سال
مدرسه داروسازی دانشگاه واترلو ( کارشناسی ارشد) ۸ هزار دلار کانادا در ترم

🤑 بورسیه های داروسازی در کانادا

بورسیه های داروسازی در کانادا

دانشگاه‌های کانادا بورسیه‌هایی برای دانشجویان رشته داروسازی در کانادا اعطا می نمایند، که در ادامه به دو مورد از معروف‌ترین آن‌ها اشاره می کنیم:

 • بورسیه کالج داروسازی دانشگاه آلبرتا

این بورسیه به سه دانشجوی برتر، یک نفر ورودی سال دوم، یک نفر ورودی سال سوم و یک نفر ورودی سال اول چهارم داروسازی این دانشگاه ارائه داده می شود. اقدام برای دریافت این بورسیه توسط دانشکده داروسازی انجام میپذیرد.

 • جایزه کارآفرینی Ray Yue

این جایزه به دانشجویان برتر رشته داروسازی در سال چهارم یا سوم مقطع کارشناسی این رشته ارائه داده شده و این جایزه سالانه تا پنج سال به افراد کمک‌هزینه مالی اعطا می نماید. اولویت اعطای جایزه به دانشجویانی است که تمایل به نوآوری در داروسازی و صاحب داروخانه شدن داشته و برای دریافت این جایزه باید از طریق دانشکده داروسازی دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید اقدام نمایند.

شرایط کاری داروسازی در کانادا

با توجه به اینکه همه افراد در مواقع مختلفی از زندگی خود به داروسازان نیاز دارند و کشور کانادا، کشوری کهن محسوب شده و تحصیل داروسازی در کانادا از آینده شغلی خوبی برخوردار می باشد. زمینه‌های شغلی که به‌عنوان یک داروساز می‌توانید در آن فعالیت کنید بسیار گسترده و متفاوت است.

برخی از فرصت‌های شغلی داروسازی در کانادا عبارتند از:

 • داروسازی عمومی
 • داروسازی در کلینک‌ها
 • داروسازی برای دامپزشکی
 • داروسازی برای اهداف نظامی یا تخصصی
 • انفورماتیک داروسازی
 • فارماکولوژی
 • تحقیقات علمی و پژوهش در داروسازی
 • سم‌شناسی
 • فعالیت در موسسات بین‌المللی مراقبت‌های بهداشتی

در ادامه درآمد شغل داروسازی در کانادا را بررسی می نماییم.

💸 درآمد داروسازی در کانادا

درآمد داروسازی در کانادا

درآمد داروسازان در کانادا در سال ۲۰۲۲، به‌طور میانگین در حدود ۹۲,۶۲۵ دلار کانادا در سال می باشد. درآمد یک داروساز به‌طور متوسط حدود ۴۷/۵۰ دلار کانادا در ساعت بوده و کمترین میزان درآمد یک داروساز بی‌تجربه و تازه‌کار در کانادا حدود ۸۵ هزار دلار در سال است.

این در حالیست که بیشتر داروسازان باتجربه درآمدی بیش از ۱۰۰ هزار دلار کانادا در سال دریافت می کنند.
این در آمدها مربوط به داروسازان است و شامل درآمد تکنسین داروخانه نمی باشد.

درآمد یک تکنسین داروخانه به‌طور متوسط ۴۹,۵۰۳ دلار کانادا در سال بوده و کمترین درآمد ماهانه برای تکنسین داروخانه ۳۷,۸۳۶ دلار کاناداست. افراد باتجربه در این شغل می‌توانند درآمدی در حدود ۵۸ هزار دلار کانادا در سال دریافت نمایند.

🤔 شرایط اخذ اقامت دائم کانادا پس از تحصیل 

شرایط اخذ اقامت دائم کانادا پس از تحصیل

شما پس از پایان تحصیل در رشته داروسازی در کانادا یا پس از مشغول شدن به‌عنوان داروساز در این کشور می‌توانید برای دریافت اقامت دائم کشور کانادا اقدام کنید. در حالت کلی برای دریافت اقامت دائم کانادا شما باید ۷۳۰ روز، در یک بازه ۵ ساله، در کانادا حضور داشته و پس از دریافت اقامت دائم، می‌توانید برای دریافت پاسپورت کانادایی اقدام نمایید.
در بیشتر مناطق کشور کانادا افراد در فاصله کمتر از ۱۰ کیلومتر به داروخانه‌ها دسترسی داشته و داروسازان در کانادا مسئول سلامت مردمند و با توصیه‌های دارویی و تشخیص اولیه بیماری به حفظ سلامت مردم کمک می نمایند.

برای فعالیت در این رشته شما نیازی به ارائه مدرک زبان ندارید، اما برای کار و فعالیت باید بتوانید با مردم تعامل کرده و همچنین برای دریافت ویزای کانادا به مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی نیاز خواهید داشت.

سوالات متداول

 • آیا مدرک من به عنوان داروساز در ایران، برای داروسازی در کانادا قابل قبول است؟

  اگر از آزمون مربوط به فعالیت در داروسازی کانادا شرکت کنید و بتوانید قبول شوید می‌توانید به‌عنوان داروساز در کانادا فعالیت کنید.

 • تحصیل داروسازی در کانادا چقدر طول می‌کشد؟

  ۴ سال. سه سال به صورت آموزش و یک سال کارآموزی و کسب تجربه در این شغل.

 • آیا بدون شرکت در آزمون می‌توان به‌عنوان داروساز در کانادا فعالیت کرد؟

  خیر، بدون شرکت در آزمون PEBC امکان کار به‌عنوان داروساز در کانادا وجود ندارد.

 • شرایط قبولی در آزمون PEBC چیست؟

  شما باید به حداقل ۶۰% سوالات آزمون یعنی ۲۰۰ سوال تستی پاسخ صحیح داده باشید تا بتوانید از این آزمون پذیرفته شوید.

امتیاز بده لطفا!
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823
 • تاریخ انتشار : 1401/01/16
 • نویسنده : rpergasمشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823