مشاوره و ارزیابی رایگان!
دوست داشتم
5/5 - (2 امتیاز)

کالج های کانادا✅🌟(2023)+ هزینه و مدارک لازم

کالج های کانادا+هزینه و مدارک لازم 2023

یکی از راه‌های مهاجرت به کانادا و شروع تحصیل دراین کشور ، دریافت پذیرش از کالج های کانادا می باشد. کالج درواقع به مؤسسات آموزشی می گویند که دانشگاه نیستند، اما برخی از رشته‌ها در علوم و فنون مختلف در آن‌ها تدریس می کنند. کشور کانادا، به‌عنوان یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی جهان به دلیل کالج‌های برجسته خود نیز شهرت جهانی داشته و کالج های کشور کانادا انواع گوناگونی دارد.

👩‍🎓 تحصیل در کالج های کانادا 

تحصیل در کالج های کانادا 

دزیافت پذیرش و ورود به کالج های کانادا راحت‌تر از ورود به دانشگاه‌های کانادا بوده ، کالج‌ها رشته‌های کمتری را نسبت به دانشگاه ها تدریس می کنند . بنابراین متقاضیان در کالج، گزینه‌های محدودتری برای انتخاب داشته و در کالج معمولاً تا مقطع کارشناسی می‌توان تحصیل کرد و کلاس‌هایی برای مقاطع بالاتر موجود نیست. دوره‌های تحصیلی در کالج‌های کانادا کوتاهتر و از ۱ سال تا نهایتاً ۴ سال است.

کالج های کانادا هم  به صورت خصوصی و هم دولتی وجود دارد و کیفیت بسیار بالایی دارند. کالج‌ها علاوه بر مدرکی که به فارغ‌التحصیلان خود اعطا می کنند، دروس را به‌صورت عملی هم به دانشجویان آموزش داده و آن‌ها را برای رفتن به بازار کار آماده می نمایند. بنابراین در کالج بیشتر رشته‌های مربوط به بازار کار مانند تجارت، فناوری اطلاعات، آشپزی، تعمیر و نگهداری هواپیما و … تدریس میشود.

بلعکس کالج، دانشگاه یک مرکز آموزشی بزرگ است که تمام مقاطع تحصیلی از کاردانی تا دکتری را پوشش می نماید.

🤔 شرایط تحصیل در کالج های کانادا

سیستم و شرایط تحصیل در کالج های کانادا

در کانادا، هر استان و منطقه‌ای به‌صورت مستقل، مسئولیت آموزش بخش خود را بر عهده دارد. البته با وجود اختلافات در نظام آموزشی هر ایالت یا استان، یک هماهنگی کلی نیز میان همه آن‌ها حاکم است. این اختلافات در خصوص سیستم آموزشی تحصیلات تکمیلی بیشتر حساب می شود. تغییر برخی استانداردهای آموزشی در هر استان و منطقه از کانادا، موجب افزایش کیفیت آموزش در این کشور می شود.

هرسال تحصیلی در کانادا به سه ترم تقسیم شده :

 • ترم پاییز (از پایان اوت یا از آغاز سپتامبر تا دسامبر)
 • ترم زمستان (از ژانویه تا آوریل)
 • ترم تابستان (از آوریل یا مه تا جولای)

هزینه شرکت در کالج‌های کانادا بسته به برنامه انتخابی و کالج شما متفاوت بوده و شرایط پذیرش و مدارک موردنیاز نیز متفاوت است. از این رو در ادامه شما را با برخی از بهترین کالج های کانادا آشنا خواهیم کرد. برای اطلاعات بیشتر و بررسی تخصصی شرایط خود می‌توانید با کارشناسان موسسه ره پویان عدالت تماس بگیرید.

⭐ بهترین کالج های کانادا

بهترین کالج های کانادا

 • کالج سنتنیال 
 • کالج هامبر 
 • کالج جورج براون
 • کالج سنکا
 • کالج رد ریور
 • کالج آلگون کویین

بر اساس گزارش‌های منتشر شده توسط سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) ، کانادا تحصیل‌کرده‌ترین کشور جهان به شمار می آید. این کشور ازنظر تعداد افراد با تحصیلات عالی، رتبه اول را در سراسر جهان داشته و ۵۱ درصد از جمعیت کانادا دارای تحصیلات عالی می باشند. این کشور هرساله سرمایه‌گذاری زیادی درزمینه آموزش انجام داده و واضح است که با این ویژگی‌ها، کشور کانادا از بهترین کالج‌ها برای تحصیلات کانادایی‌ها و خارجی‌ها برخوردار است. هرساله دانشجویان زیادی برای تحصیل در کالج ها و بهترین دانشگاه‌های کانادا حاضر می شوند.

😊 کالج سنتنیال کانادا (Centennial College)

کالج سنتنیال کانادا (Centennial College)

کالج سنتنیال به‌عنوان اولین کالج عمومی تورنتو در سال ۱۹۶۶ تأسیس شده است. این کالج بیش از ۹۵ مدرک در رشته‌های تجارت، ارتباطات، مطالعات جامعه و سلامت، علم و فناوری مهندسی، هنرهای عمومی، مهمان‌داری و حمل‌ونقل ارائه می کند.

کالج سنتنیال دارای بیش از ۱۶۰ برنامه تمام‌وقت و حدود ۱۵۰ برنامه پاره‌وقت می باشد. کالج سنتنیال شامل ۵ پردیس Progress، Ashtonbee، Morningside، Story Arts Centre و Downsvie Campus بوده این کالج دانشجویان را در سه ترم زمستان، تابستان و پاییز به ترتیب در ماه‌های ژانویه، می و سپتامبر اخذ می کند.

برای دریافت پذیرش دوره‌های کالج سنتیال، متقاضیان به حداقل معدل جی پی ای ۲ و نمره آیلتس ۶ نیاز خواهند داشت.

کالج سنتنیال انواع بورسیه‌ها را بر اساس کارهای آکادمیک، هنری، ورزشی، فوق‌برنامه و اجتماعی ارائه می کند. مقدار بورسیه‌های تحصیلی در کالج سنتنیال از۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار کانادا متغیر بوده و هزینه‌های کالج سنتنیال به‌طور دقیق در جدول‌های زیر قرار داده شده .

هزینه‌های کالج سنتیال برای دانشجویان کانادایی:

سال اول (دو ترم) سال دوم (دو ترم) سال سوم (دو ترم)
۲۷۲۱ دلار ۲۷۲۱ دلار ۲۷۲۱ دلار

هزینه‌های کالج سنتیال برای دانشجویان خارجی:

سال اول (دو ترم) سال دوم (دو ترم) سال سوم (دو ترم)
۱۵۳۸۵ دلار ۱۵۱۶۱ دلار ۱۴۹۴۱ دلار

🤩 کالج هامبر کانادا (Humber College)

کالج هامبر کانادا (Humber College)

کالج هامبر یکی از بزرگ‌ترین کالج های کانادا است که بیش از ۳۳۰۰۰ دانشجوی تمام وقت داشته است. این کالج در سال ۱۹۶۷ و در شهر تورنتو تأسیس شده و کالج هامبر کانادا دارای بیش از۲۰۰ برنامه تمام وقت بوده و مدارک کارشناسی، دیپلم و گواهینامه‌های دیگر را به دانشجویان اعطا می کند. در این کالج باوجود آزمایشگاه‌های پیشرفته و فضاهای خلاقانه، یادگیری عملی بسیار آسان‌تر است.

شهریه کالج هامبر بسیار به صرفه بوده و بورس تحصیلی هم به دانشجویان داده می شود. پذیرش در این دانشگاه در ماه فوریه انجام شده و دانشجویان برای پذیرش در این کالج به میانگین نمره ۷۵ درصد و نمره آیلتس ۶ تا ۷٫۵ نیاز خواهندداشت.

متوسط هزینه تحصیل در کالج هامبر برای دو ترم تحصیلی از ۱۰ هزار تا ۲۶ هزار دلارکانادا می باشد .هزینه‌های کلی برای تحصیل در کالج هامبر در جدول زیر نوشته شده .

نوع هزینه تمام وقت پاره وقت
هزینه‌های جانبی ۳۳۴.۴۳ دلار ۱.۵۹ دلار
هزینه‌های دانشجویی ۶۲.۵۰ دلار ۰.۲۹ دلار
هزینه‌های درمانی ۱۰۴.۲۳ دلار
جمع کل ۵۰۱.۱۶ دلار ۱.۸۸ دلار

🤗 کالج جورج براون (George Brown College)

کالج جورج براون (George Brown College)

کالج جورج براون سه پردیس اصلی در شهر تورنتو داشته و این کالج یک کالج صنعتی به حساب می آید، دانشجویان بااستعداد ازآنجا به بازار کار معرفی خواهند شد.

کالج جورج براون رشته‌هایی مانند هنر و طراحی، کسب‌وکار، خدمات اجتماعی، آموزش کودک، ساخت‌وساز و فناوری‌های مهندسی، علوم بهداشتی، مدیریت بازرگانی، علوم کامپیوتر، مهمان‌داری، آشپزی و … را تدریس می کند.

این کالج مدرک‌های کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد را به دانشجویان اعطا می کند. در اینجا بهترین دوره‌های کالج جورج براون را همراه با هزینه‌های آن‌ها نوشته شده است.

نوع خدمات هزینه سالیانه
شهریه (کانادایی‌ها و افراد مقیم کانادا) ۲۴۶۰ تا ۱۳۲۰۰ دلار (دو ترم)
شهریه (افراد خارجی) ۱۵۱۹۰ تا ۲۷۹۳۰ دلار (دو ترم)
لوازم ضروری ۱ تا ۶ دلار
انجمن دانشجویی ۱۱۴.۷۸ دلار
جلسات دانشجویی ۵۹.۱۵ دلار
پشتیبانی فناوری ۹۴.۵ دلار (هر ترم)
مشاوره ۱۲.۲۴ دلار (هر ترم)
خدمات شغلی ۱۲.۲۴ دلار (هر ترم)
کلاس خصوصی ۱۲.۲۴ دلار (هر ترم)
خدمات ورزشی ۳۲.۳۴ دلار (هر ترم)
کارت شناسایی ۱۲ دلار
خدمات شغلی فارغ‌التحصیلان ۱۱.۹۴ دلار (فقط سال اول)

😏 کالج سنکا کانادا (Seneca College)

کالج سنکا کانادا (Seneca College)

کالج سنکا در سال ۱۹۶۷ در تورنتو تأسیس شده و در این کالج بیش از ۱۴۰ مدرک کارشناسی ۴ ساله، دیپلم‌های ۲ و ۳ ساله و تحصیلات تکمیلی یک‌ ساله در رشته‌های فناوری، زیست‌فناوری، تجارت بین‌الملل، بازاریابی، حسابداری، مهمانداری، علوم کامپیوتر، انیمیشن و … تدریس می شود.

پذیرش در کالج سنکا کانادا در ترم‌های پاییز و زمستان انجام شده و هزینه‌های هر دوره در کالج سنکا به صورت زیر می باشد.

عنوان دوره طول دوره هزینه سالیانه
مهندسی هشت ماه تا چهار سال ۱۵۱۲۵ تا ۴۹۲۷۲ دلار
علوم پایه دو سال ۱۵۱۶۴ دلار
هنر دو یال ۱۵۱۶۴ دلار
فیلم و رسانه هشت ماه تا دو سال ۱۵۱۶۴ دلار
فناوری اطلاعات (IT) چهار سال ۱۹۵۸۸ دلار
مدیریت هشت ماه تا چهار سال ۱۵۱۶۴ تا ۱۹۲۳ دلار

📗 کالج رد ریور کانادا (Red River College)

کالج رد ریور کانادا (Red River College)

کالج رد ریور به‌عنوان یکی از بهترین کالج های کانادا شناخته شده است. این کالج در سال ۱۹۳۸ در منطقه منیتوبا در شهر وینیپگ تأسیس شده است و همواره درحال‌توسعه بوده و بیش از ۳۰ هزار دانشجو در این کالج درحال تحصیل هستند. ۹۵ درصد از فارغ‌التحصیلان این کالج به طور مستقیم پس از اتمام تحصیل  در جاب آفر کانادا کار پیدا کرده و شروع به کار می کنند. در آغاز نام این کالج موسسه فنی منیتوبا بود، ولی در سال ۱۹۹۸ نام این کالج به کالج رد ریور تغییر پیدا کرد.

از مزایای تحصیل در کالج رد ریور میتوان به زندگی در شهر وینیپگ اشاره کرد و هزینه های زندگی در این شهر نسبت به شهرهای دیگر کانادا کمتر می باشد. پس اگر از تمکن مالی زیادی برای زمان تحصیل خود در کانادا برخوردار نمی باشید، این کالج برای شما انتخاب مناسبی میباشد. شهریه کالج رد ریور بر اساس دلار کانادا در جدول به شرح زیر است:

نوع هزینه مبلغ
خدمات دانشجویی (مشاوره، آموزش، کتابخانه و …) ۱۹۸ دلار کانادا (سالانه)
آزمایشگاه متغیر
لوازم موردنیاز متغیر
فناوری متغیر
هزینه انجمن دانشجویان پرستاری کانادا ۱۰ دلار کانادا
هزینه آزمون‌های تکمیلی ۶۳ دلار کانادا
خوردوخوراک ۳۶ دلار کانادا
کمک‌های اولیه ۶۵ دلار کانادا

📙 کالج آلگون کویین (Algonquin College)

کالج آلگون کویین کانادا (Algonquin College)

کالج آلگون کویین یکی از بهترین و پرطرفدارترین مؤسسات آموزشی در کانادا بوده و این کالج بیش از چهار هزار دانشجوی بین‌المللی از بیش از ۱۳۰ کشور جهان را دارا می باشد. ۵۳ درصد از جمعیت دانشجویان را آقایان و ۴۷ درصد را بانوان تشکیل داده اند و پذیرش در این کالج در بهار و پاییز امکان دارد.

برای پذیرش در کالج آلگون کویین باید اثبات مهارت زبان انگلیسی انجام دهید. پذیرش در این کالج نمره حداقل ۵۵ درصد و تافل ۸۰ تا ۸۸ لازم بوده و البته نمره آیلتس ۶ تا ۶.۵ هم برای پذیرش در این کالج مورد قبول است.

⬅ هزینه‌های کلی کالج آلگون کویین در جدول زیر نوشته شده ، دقت داشته باشید که هزینه ها به دلار کانادا است.

نوع هزینه مبلغ سالانه
شهریه و بیمه ۱۶۲۰۰ تا ۲۲۰۰۰ دلار
منابع آموزشی و لوازم دیگر ۱۰۰۰ دلار
عضویت در باشگاه ورزشی ۳۰۰ دلار
لباس ۸۰۰ دلار
هزینه‌های متفرقه ۱۱۵ دلار
محل زندگی ۷۷۲ دلار
خورد و خوراک ۳۳۵ دلار
جمع کل ۳۰۵۲ تا ۳۶۳۲ دلار

📝 مدارک موردنیاز برای پذیرش در کالج های کانادا

مدارک موردنیاز برای پذیرش در کالج های کانادا

برای اخذ پذیرش از کالج های کانادا باید مدارک مشخصی را ارائه بدهید. البته، ممکن است هر کالجی از شما مدارک اضافه‌ای نیز تقاضا نماید، اما بطورکلی مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش از کالج های کانادا به صورت زیر می باشد:

 • ریزنمرات دبیرستان یا کالج قبلی (مدرک دیپلم الزامی است)
 • توصیه‌نامه یا همان Letters of recommendations
 • نمرات آزمون تافل / آزمون آیلتس / آزمون PTE و …
 • نمرات آزمون GMAT یا آزمون GRE (برای برخی دوره‌ها)
 • رزومه تحصیلی
 • کپی شناسنامه و کارت ملی معتبر
 • پاسپورت و ویزای کانادا
 • پرداخت هزینه‌های تحصیل و دانشگاه

❌ مزایا و معایب تحصیل در کالج های کانادا

مزایا و معایب تحصیل در کالج های کانادا

📌 مزایای تحصیل در کالج های کانادا

 • تحصیل در یکی از بهترین کشورهای دنیا
 • سطح بالای سیستم آموزشی کانادا
 • تنوع رشته ها در کالج های کانادا
 • امکان اخذ ویزای همراه
 • امکان کار پس از تحصیل در کانادا

📌 معایب تحصیل در کالج های کانادا

 • گران بودن هزینه تحصیل و زندگی در کانادا
 • دور بودن کانادا از ایران
 • شرایط سخت اخذ ویزای کانادا برای ایرانیان
🧐 سوالات متداول
🔴 آیا میتوانم در کالج های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا تحصیل کنم؟

خیر، کالج ها فقط مقاطع کاردانی و کارشناسی را تدریس می کنند.

🟢 آیا برای تحصیل در کالج های کانادا نیاز به ویزا دارم؟

بله، برای تحصیل در کالج های کانادا باید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید.

💵 هزینه های تحصیل در کانادا چقدر است؟

بستگی به رشته شما و کالجی که در آن تحصیل میکنید دارد. بطورکلی هزینه های تحصیل در کانادا بیشتر از سایر مقاصد مهاجرتی است. به شما پیشنهاد میشود تحصیل در ترکیه یا تحصیل در فرانسه را انتخاب کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823
 • تاریخ انتشار : 1401/01/16
 • نویسنده : rpergasمشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823