مشاوره و ارزیابی رایگان!
دوست داشتم
5/5 - (61 امتیاز)

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا 2023+📙🟢شرایط و مزایا

بورسیه تحصیلی کانادا (۲۰۲۳) شرایط و مزایا

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا و تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی تقریبا غیرممکن است. بورسیه‌ تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد بسیار کم هستند. تحصیل رایگان در کانادا در مقطع دکتری باید شرایط خاصی داشته باشد. اما لازم به ذکر است که معدل شما در مقاطع تحصیلی قبلی بالا باشد.

قابل ذکر است، باید رزومه علمی قوی و مدرک آیلتس با نمره ۷ داشته باشید.

دولت کانادا امکان دریافت تخفیف دانشجویی را برای شهروندان کانادا، همراهان شهروندان، افراد دارای پناهندگی در این کشور و فردی که یکی از اعضای خانواده‌اش در این کشور مجوز کار داشته باشد در نظر گرفته است.

این تخفیف‌ها شامل کسانی نمی‌شود که برای تحصیل در این کشور اقدام می‌کنند و هیچ یک از این شرایط را ندارند؛ ممکن است که دانشجویان بین‌المللی ممتاز هم بتوانند در این کشور، از تخفیف‌ها و بورسیه‌های تحصیلی کانادا بهره‌مند شوند.

تحصیل رایگان در کانادا در کالج‌ها، مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ ارشد ممکن نیست. فقط افرادی شانس تحصیل رایگان کانادا را دارند که بتوانند در مقطع دکتری از یکی از دانشگاه‌های این کشور فول‌فاند بگیرند.

 تحصیل رایگان در کانادا در مقطع ابتدایی تا دبیرستان برای فرزندان زیر 18 سالی که پدر یا مادر آن‌ها اقامت کانادا دارند، ممکن می باشد. در عین حال هم تحصیل رایگان در کانادا برای غیر کانادایی‌ها و کسانی که والدین آن‌ها اقامت دائم کانادا یا مجوز کار یا تحصیل در این کشور را ندارند، ممکن نیست و باید برای تحصیل در مدارس کانادا شهریه پرداخت کنند.

🤓  مراحل دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

مراحل دریافت بورسیه تحصیلی

✔️ قبل از هر چیز سرعت عمل شما مهم است؛ شما باید قبل از زمان ددلاین، برای اقدام به پذیرش تحصیلی یا دریافت بورسیه تحصیلی، صلاحیت‌ها و شرایط خود را کامل کرده و پس از آن اقدام کنید؛ خیلی از افراد از دوره دبیرستان برای بورسیه دانشگاه خود درخواست داده‌اند.

✔️ در بیشتر موارد شما باید ضمن داشتن سن بالای 18 سال، قبل از ارائه درخواست بورسیه، از دانشگاه و یا موسسه آموزشی مورد نظر پذیرش گرفته باشید و یا در حال تحصیل در آن باشید.

✔️ برای مواردی که دریافت بورسیه لازم به اخذ پذیرش یا در حال تحصیل بودن در دانشگاه مد نظر نیست، از حداقل 6 الی 8 ماه قبل از زمان پذیرش خود برای بورسیه اقدام کنید و شرایط آن را در نظر بگیرید.

✔️ برای برخی دانشگاه‌ها هم اینگونه بوده و شما باید برای مدتی (معمولا 1 ترم) از زمان تحصیل  در آن دانشگاه یا موسسه آموزشی گذشته باشد تا بتوانید برای بورسیه درخواست کنید.

✔️ با توجه به 3 حالت ممکن برای درخواست بورسیه (قبل از پذیرش از دانشگاه، بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه و بعد از 1 ترم تحصیل در دانشگاه) لیست بورسیه‌های در دسترس برای رشته تحصیلی و موسسه آموزشی مورد نظر خود را از منابع ارائه دهنده لیست بورسیه‌ تحصیلی کانادا  را دریافت کنید.

✔️ تمامی شرایط، صلاحیت‌ها و الزامات لازم در بورسیه بدست آورده را بررسی نموده و حتما به تاریخ و آخرین مهلت آن و همچنین دیگر اطلاعات (نوع بورسیه، میزان کمک هزینه، مواردی که هزینه توسط بورسیه پوشش داده می‌شود و…) برای درخواست توجه کنید.

✔️ هرگز به یک بورسیه امتناع نکنید و در صورت وجود، برای چندین بورسیه تحصیلی برای رشته و دانشگاه‌تان که با شرایط شما مطابق یا نزدیک است درخواست دهید؛ هیچ محدودیتی در تعداد درخواست‌های بورسیه‌ایی که می‌توانید ارائه دهید ندارد.

✔️ پس از پذیرش برای یک بورسیه، آن بورسیه برای هزینه‌های تحصیل شما اعمال می‌شود و در غیر این صورت با ارائه مدارک پذیرش بورسیه تحصیلی خود به دپارتمان مورد نظر دانشگاه، برای اعمال شدن آن اقدام فرمایید.

😎  شرط معدل و ریزنمرات بالا

شرط معدل و ریز نمرات بالا

میزان معدل و ریزنمراتی که شما در مقطع تحصیلی قبل اخذ کرده اید بسیار در اخذ بورسیه مهم و تاثیرگذار می باشد. همچنین باید توجه نمود که در کنار معدل، ریزنمرات مرتبط با رشته‌ی تحصیلی مورد نظر شما نیز تاثیرگذار است.

در این راستا معدل پیشنهادی، معدل بالای 16 و برای گرفتن بورسیه تحصیلی کامل (فول فاند) حداقل معدل 17 یا در کمترین حالت 16.5 توصیه می‌شود اما  هر دانشگاهی شرایط ویژه خود را در این رابطه دارد.

🧐  شرط نمره مدرک زبان
شرط نمره مدرک  زبان

نمره اکتسابی شما از آزمون‌های معتبر زبان که نشان دهنده مهارت شما در زبان انگلیسی یا فرانسوی برای کانادا است، به طور مستقیم در تصمیم‌گیری برای تعلق بورسیه به شما تاثیر گذار است.

معمولا آزمون‌های زبان معتبر و مورد قبول در اکثر دانشگاه‌های کانادا عبارتند از: آیلتس، تافل، PTE، دولینگو و… شما اگر یک دانشجوی بین‌المللی و از کشوری انگلیسی زبان نیستید، برای درخواست نه تنها پذیرش بلکه برای بورسیه تحصیلی نیز باید در یکی از آزمون‌های زبان مذکور شرکت کرده و نمره بالایی در آن‌ها کسب کنید.

نوشتن نمره دقیق مورد نیاز در این آزمون‌ها مستقیما به تصمیم خود دانشگاه مقصد بستگی داشته اما نمره پیشنهادی ما، آیلتس 7 به بالا یا معادل آن در دیگر آزمون‌های زبان معتبر و مورد قبول در دانشگاه مورد نظر است و همچنین برای گرفتن بورسیه تحصیلی کامل (فول فاند) نمره آیلتس 8 به بالا (یا معادل آن در دیگر آزمون‌های زبان معتبر و مورد قبول در دانشگاه مورد نظر) ملاک است.

🥲  آزمون GRE / PCAT / Casper / GMAT

آزمون

آزمون‌های مذکور از جمله آزمون‌هایی غالبا لازم و اجباری برای دوره‌های کارشناسی ارشد یا دکتری برای تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌های کانادا هستند.

شما به عنوان یک متقاضی برای اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا می‌بایست در این آزمون‌ها نمره بالایی بدست آورید و مهمتر از همه اینکه اگر این آزمون از طرف دانشگاه مد نظر اجبار نبوده، شما باز به صورت داوطلبانه در آن شرکت کرده و نمره بالا و عالی‌ را کسب کنید تا شانس‌تان برای اخذ بورسیه تحصیلی به ویژه از نوع بورسیه کامل و فول فاند بالا رود.

آزمون GRE: آزمونی برای سنجش مهارت‌های ادراکی و تحصیلی شخص و عموما در 3 زمینه ریاضیات و محاسبات، ادراک مفاهیم و مقاله‌نویسی بوده، آزمون GMAT نیز برای رشته‌های مدیریتی و کسب و کار به کار می‌آید.

آزمون PCAT:  یک آزمون با 232 سوال چندگزینه‌ایی بعلاوه نگارش متنی درخواستی (مانند انگیزه و اهداف شما، تجربیات‌‌تان در زمینه مورد نظر و…) می‌باشد.

 آزمون casper: یک آزمون 90 دقیقه‌ایی 12 قسمتی است که شامل 8 بخش شفاهی و 4 بخش کتبی بوده که بگونه‌ای برای قضاوت و نگرش شما در وضعیت‌های مختلف بوده و حاوی سوالاتی برای هم موقعیت‌های فرضی و هم واقع‌گرایانه پیرامون موارد عمومی و تخصصی مانند رشته تحصیلی مورد نظر می‌باشد.

معمولا شرکت در یک یا دو تا از این آزمون‌ها برای مقاطع مذکور و اخذ بورسیه لازم بوده و کسب نمره کامل یا نزدیک به کامل در این آزمون‌ها برای بورسیه فول فاند لازم (یا حداقل می‌توان گفت بسیار تاثیرگذار) می‌باشد.

😌  ارائه تجربیات تحقیقاتی و مقالات

ارائه تجربیات

داشتن یک تجربه تحقیقاتی در قالب پروژه، اثر منتشر شده، مقاله و مجله چاپی و غیره باعث افزایش قابل توجه احتمال پذیرش درخواست بورسیه شما از دانشگاه و موسسه آموزشی مورد نظر می شود.

همچنین دانشجویانی که در دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد، در یک ژورنال آکادمیک، مقاله‌ایی را منتشر نموده اند، از نظر قدرت آکادمیک برای شانس بیشتر جهت اخذ بورسیه تحصیلی، بیشتر مورد توجه می باشند.

البته مقالات تحقیقاتی و پژوهشی و اینگونه تجربیات به خصوص در قالب پروژه، اثر منتشر شده، مقاله و مجله چاپی و… کاری زمان بر است و متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی کانادا باید بسیار زودتر از زمان پذیرش مد نظر خود برای این موارد اقدام کرده و درباره مقالات هم باید گفت که رایج‌ترین و معتبرترین مقالات برای دریافت بورسیه، مقالات ISI هستند.

🙂  شرط سابقه کار / تجربه کارآموزی

شرط سابقه کار

لازم است بدانید که از سوی بسیاری از دانشگاه‌های کانادا در مقطع دکتری و حتی گاها در مقطع ارشد (در ارشد برای برخی از رشته‌ها مانند رشته MBA) در حالت عادی و به اجبار از شما مدارک سوابق کاری و یا حداقل دوره‌های کارآموزی در رابطه با آشنایی با محیط کار پیرامون رشته تحصیلی مورد نظر را درخواست خواهندکرد.

اما اگر هم  این مدارک از طرف دانشگاه برای رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر اجبار نباشد، و شما دارای سابقه کاری و یا تجربه کارآموزی باشید، از مزایا و شانس بیشتر به میزان قابل توجهی برای اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا بهره‌مند می شوید.

به خصوص که اگر دارای سابقه کار و یا کارآموزی و یا ترکیبی از آن‌ها را به میزان 1 الی 2 سال یا بیشتر داشته باشید، شانس شما برای اخذ بورسیه کامل و فول فاند نیز بیشتر می باشد.

🤩  افتخارات ورزشی در سطح کشوری یا بین‌المللی

افتخارات ورزشی در سطح کشوری

یکسری موارد پیرامون موارد نام برده مانند ثبت اختراع، کسب رتبه در جشنواره‌ها و المپیادهای بین‌المللی یا حتی کشوری، چاپ کتاب، مقاله، مجله و…، برگزاری گالری و نمایشگاه‌های هنری مانند نقاشی و…، بدست آوردن مدال در مسابقات ورزشی و دستاوردهایی از این قبیل نیز تاثیر زیادی در شانس شما برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا را می گذارد.

 متقاضیانی که در رزومه تحصیلی خود چنین افتخاراتی را ثبت کرده، به عنوان فردی دارای صلاحیت و همچنین استعداد بیشتر شناخته شده و بنابراین دانشگاه‌ها تمایل بیشتری برای سرمایه‌گذاری و آموزش این افراد دارند و برای این امر حاضر به ارائه بورسیه‌های بسیار خوب با مبالغ بالا و یا حتی فول فاند می شوند.

🤗  خدمات اجتماعی

خدمات اجتماعی

مشارکت در برنامه‌ها و رویدادهای خدمات اجتماعی داوطلبانه می‌تواند شانس بیشتری  برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا را نمایان کند و حتی این امر ممکن است مستقیما از شما پرسیده شود:

آیا فعالیت‌های داوطلبانه ای انجام داده و در برنامه‌های خدمات اجتماعی داوطلبانه شرکت می‌کنید؟ تا چه حدی شما به جامعه کمک می‌کنید؟

قابل توجه متقاضیان، مدت زمان بورسیه تحصیلی کانادا برای حداقل یک سال یک سال تحصیلی (۸ ماه) و حداکثر تا دو سال تحصیلی (۲۴ ماه) قابل پرداخت است.

 😶  مبلغ بورسیه تحصیلی کانادا 

مبلغ بورسیه تحصیلی کانادا

درکل بودجه بورسیه تحصیلی کانادا توسط امور بین‌المللی کانادا با عنوان دپارتمان امور اتباع خارجه، تجارت و توسعه (DFATD) فراهم می‌شود اما باز تعیین مبلغ بورسیه در هر ترم، برای هر رشته و از طرف هر موسسه آموزشی به نوع بورسیه (که در ادامه به معرفی انواع بورسیه در کانادا پرداخته) نیز وابسته است.

ولی در کل موسسات دانشگاهی کانادا بودجه‌ای را از سوی نهاد DFATD برای کلیه کاندیداهای موفق در قالب توافق‌نامه بورسیه تحصیلی دریافت کرده و مسئولیت پرداخت وجه به عنوان بورسیه تحصیلی به گیرندگان را بر عهده دارد.
میزان بورسیه تحصیلی بسته به مدت زمان، سطح و برنامه تحصیلی متفاوت است.

تنوع مبلغ بورسیه تحصیلی از سالی 1000 دلار تا حداکثر در حدود 70،000 دلار کانادا برای یک سال
همچنین این حداکثر مبلغ،به میزان 130٫000 دلار برای دو سال تحصیلی متوالی

ترم‌هایی مانند ترم تابستان که در طی آن تحصیل به صورت تمام وقت انجام نشده و یا سایر فعالیت‌های دانشگاهی لازم برای اتمام دوره تحصیلی صورت نگرفته، در این شرایط فرد متقاضی تحت پوشش بورسیه تحصیلی کانادا نخواهد بود.

علاوه بر مبلغی که توسط DFATD به دانشجویان متقاضی بورسیه اختصاص داده شده است، مؤسسه میزبان کانادا نیز می تواند یک بار مبلغ 500 دلار کانادا را برای هر دریافت کننده بورسیه تحصیلی جهت کمک به هزینه‌های اداری پس از ورود دریافت کننده بورس تحصیلی به کانادا ارائه نماید.

🙃  هزینه‌های  بورسیه تحصیلی کانادا

هزینه های بورسیه تحصیلی

بورسیه‌ تحصیلی کانادا که تماما برای پوشش هزینه‌های تحصیلی بوده، می‌تواند هزینه موارد زیر را هم شامل شود:

هزینه ویزا: هزینه ویزای تحصیلی و یا هزینه سفر مربوط به انجام بیومتریک سفارت

بلیط هواپیمایی کلاس اقتصادی، فقط برای دریافت کننده بورسیه تحصیلی که با مستقیم‌ترین مسیر به کانادا برود و همچنین بلیط برگشت هواپیما به خانه، پس از اتمام بورسیه تحصیلی

ممکن است یک سفر کلاس اقتصادی بین کانادا و کشور محل زندگی دانشجویی برای دوره‌های آکادمیک دو ساله با یک ترم تابستان که در طی آن هیچ تحصیل تمام وقت انجام نمی‌شود یا سایر فعالیت‌های دانشگاهی لازم برای اتمام دوره صورت نمی‌گیرد، تحت پوشش قرار گیرد.

✔️ پوشش هزینه بیمه سلامت

✔️ شهریه و سایر هزینه‌های لازم برای مدرک دانشگاهی، دیپلم دانشگاهی، گواهینامه دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد و دکترا

✔️ هزینه‌های زندگی، فقط برای دریافت کننده بورسیه تحصیلی، مانند هزینه محل اقامت، تسهیلات مانند آب و برق و همچنین مواد غذایی

✔️ حمل و نقل عمومی زمینی، از جمله حمل و نقل عمومی درون‌شهری

✔️ کتاب‌ها و لوازم مورد نیاز برای مطالعه یا تحقیق دریافت کننده بورسیه تحصیلی کانادا، به استثنای تجهیزات رایانه‌ای.

😊  انواع بورسیه تحصیلی در کانادا

انواع بورسیه تحصیلی

بورسیه‌های تحصیلی در کانادا به طور کلی به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

✔️ بورسیه‌های دولتی

✔️ بورسیه‌‌های غیر دولتی

✔️ بورسیه‌های ارائه شده توسط خود دانشگاه

 بورسیه‌های دولتی در نظر گرفته شده از طرف دولت کانادا،شامل موارد زیر می باشد:

✔️ بورسیه بنتینگ (Banting)

✔️ بورسیه تحصیلات تکمیلی کانادا

✔️ بورسیه جوایز تحقیقاتی از مرکز تحقیقاتی بین المللی یا همان IDRC

✔️ بورسیه تحصیلی وانییِر

✔️ سازمان برنامه‌های بورسیه آکادمیک کشورهای آمریکایی

✔️ بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد از سوی سازمان NSERC

 محبوب ترین بورسیه‌های غیردولتی عبارتند از:

✔️ صندوق سرمایه زیست محیطی Anne Vallee

✔️ بورسیه تحصیلی یادبود کانادا

✔️ بورسیه تحصیلی حریم خصوصی و امنیت Surfshark

✔️ بورسیه و کمک هزینه تحصیلی ترودو

و بورسیه‌های ارائه شده از سمت دانشگاه نیز می‌توانند شامل بورسیه‌های دولتی، بورسیه‌های غیردولتی، هرکدام از 2 بورسیه مذکور + هزینه‌های مازاد برای موارد مختلف و در کل به شکل ترکیبی از فرمت کلی بورسیه‌های مشهور دولتی و غیر دولتی باشند.

🥺 تفاوت Scholarships و Bursaries چیست؟

تفاوت بین scholarship و bursaries

هر دو مورد به عنوان کمک هزینه مالی در حین تحصیل به دانشجویان بین‌المللی ارائه می شود. این کمک هزینه‌ها میتواند تا حدودی هزینه های تحصیل و حتی در برخی موارد هزینه های زندگی دانشجو را تامین کند. هر دوی این کمک هزینه‌ها بلاعوض بوده و نیازی به بازگرداندن به مرجع ارائه دهنده این کمک هزینه نیست.

✔️ بورسیه تحصیلی (Bursaries) به دانشجویانی تعلق میگیرد که نیاز مالی دارند، به همین خاطر معمولا یک فرم درخواست جهت معین کردن وضعیت مالی‌ دانشجو برای او ارسال میشود.

✔️ اسکالرشیپ (Scholarships) که نوع دیگری از بورسیه تحصیلی کانادا است که براساس داشتن ظرفیت های علمی، پیشرفت علمی مهم ، مهارت‌های فنی و ورزشی و غیره به دانشجو ارائه می گردد.

✔️ اکثر اسکالرشیپ‌ها، خصوصا آن دسته‌ی همراه با جوایز به میزان زیاد، نیاز به درخواست رسمی و ارسال مدارک و پرونده دارند اما برخی از آنها همانند بورسیه تحصیلی کانادا Entrance Scholarships به طور خودکار به دانشجویان واجد شرایط اختصاص می‌یابند.

سوالات متداول

🟠 آیا برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا حتما باید در یکی از دانشگاه های کانادا مشغول به تحصیل بود؟

در بیشتر موارد بورسیه به ساکنین موقت کانادا اعطا می شود، ولی می توان برای بورسیه های پروژه محور بدون سکونت در کانادا اقدام کرد.

🟠 آیا مالیات به بورسیه تحصیلی کانادا هم تعلق می گیرد؟

بله، امکان دارد به برخی از کمک هزینه ها تعلق بگیرد.

🟠 ممکن است بورسیه قطع یا متوقف شود؟

بله، این بورسیه ها در صورتی در سال دوم به شما تعلق می گیرند که شما شرایط اخذ آن را داشته باشید.

5/5 - (61 امتیاز)
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823
  • تاریخ انتشار : 1401/01/16
  • نویسنده : rpergasمشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823