مشاوره و ارزیابی رایگان!

7 قدم آسان تا تحصیل در سوئیس🟡✅2023+شرایط و هزینه

سوئیس یکی از برترین کشورهای دنیا برای زندگی و تحصیل می باشد. از فرصت کسب دانش در بهترین دانشگاه‌های جهان گرفته تا شانس  اخذ پذیرش تحصیلی سوئیس و آشنایی با فرهنگ و زبان های مختلف در این کشور، همگی تنها قسمت کوچکی از مزایای اپلای…


7قدم اسان تا تحصیل در سوئیس+شرایط و هزینه

سوئیس یکی از برترین کشورهای دنیا برای زندگی و تحصیل می باشد. از فرصت کسب دانش در بهترین دانشگاه‌های جهان گرفته تا شانس  اخذ پذیرش تحصیلی سوئیس و آشنایی با فرهنگ و زبان های مختلف در این کشور، همگی تنها قسمت کوچکی از مزایای اپلای و پذیرش تحصیلی می باشد . هزینه تحصیل در برترین دانشگاه‌های سوئیس، مخصوصا در دانشگاه‌های دولتی این کشور بسیار پایین و به صرفه است و این موضوع یکی دیگر از دلایل محبوبیت سوئیس در میان دانشجویان بین‌المللی است.

برای تحصیل در سوئیس نیاز به داشتن دانش زبانی در یکی از چهار زبان ملی این کشور یعنی فرانسوی،‌ آلمانی، ایتالیایی و رومانش دارید.اما امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در کشور سوئیس وجود دارد.

🤔 شرایط تحصیل در سوئیس

شرایط تحصیل در سوئیس

شرایط تحصیل در سوئیس با توجه به مقطع تحصیلی، سن و موقعیت شما فرق می کند. در جدول زیر به شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی کشور سوئیس دقت کنید .ما در ادامه قصد داریم به‌ طور کامل شما را با شرایط تحصیل در سوئیس آشنا کنیم.

مقطع تحصیلی بهترین سن مهم‌ترین مدارک امکان اخذ بورسیه
مهدکودک یا پیش‌دبستانی ۴ الی ۶ سال مدارک شناسایی و پاسپورت ندارد
دبستان ۶ الی ۱۲ سال مدارک شناسایی و پاسپورت ندارد
متوسطه اول ۱۲ الی ۱۵ سال مدارک شناسایی و پاسپورت ندارد
متوسطه دوم ۱۵ الی ۱۸ سال مدارک شناسایی و پاسپورت دارد
کارشناسی زیر ۲۵ سال تحصیلات ۱۲ ساله
(۱۱ سال + پیش دانشگاهی)
دارد
کارشناسی ارشد زیر ۳۲ سال مدرک کارشناسی
انگیزه نامه
سابقه کار
نمرات GRE و GMAT
دارد
دکترا زیر ۴۰ سال مدرک کارشناسی ارشد
نمرات GRE و GMAT
انگیزه‌نامه
سابقه کار
دارد

🏫 تحصیل در مدارس سوئیس

تحصیل + در مدارس سوئیس

کودکان در سوئیس از ۴ تا ۶ سالگی مدرسه را شروع می کنند و تحصیل در مدارس سوئیس از ۹ تا ۱۱ سالگی اجباری است. البته کانتون‌ها یا مناطق مختلف در سوئیس، قوانین مختص به خود را برای تحصیل در مدارس دارند. اکثر دانش‌آموزان سوئیسی در مدارس دولتی منطقه خود به صورت رایگان تحصیل می‌کنند.

شرایط برای تحصیل دانش‌آموزان بین‌المللی در مدارس کشور سوئیس متفاوت می باشد. این دانش‌آموزان معمولا در مدارس بین‌المللی کشور سوئیس تحصیل کرده و باید شهریه پرداخت کنند و برخی از بهترین مدارس بین‌المللی اروپا در کشور سوئیس قرار دارند. 

در جدول زیر تعدادی از مدارس بین‌المللی یا بوردینگ اسکو‌های سوئیس را به شما معرفی کرده‌ایم:

نام مدرسه سن دانش‌آموز شهریه سالانه شهریه به دلار
مدرسه بین‌المللی آلپاین پرفلوری
(Préfleuri International Alpine School)
۳ الی ۱۳ سال ۱۵٬۵۰۰ الی۵۷ هزار فرانک سوئیس ۱۶٬۵۷۶ الی ۶۰٬۹۵۸ دلار
مدرسه دوزبانه Obersee (OBS) ۱ الی ۱۸ سال ۲۱ هزار الی ۲۳ هزار فرانک سوئیس ۲۲٬۴۵۸ الی ۲۴٬۵۹۷ دلار
مدرسه بین‌المللی بریلانتمونت
(Brillantmont International School)
۱۳ الی ۱۸ سال ۷۷ هزار الی ۸۶ هزار فرانک سوئیس ۸۲٬۳۴۶ الی ۹۱٬۹۷۱ دلار
مدرسه بین‌المللی آلتدورف
(International School Altdorf)
۱۳ الی ۱۹ سال ۲۵ هزار فرانک سوئیس روزانه
۴۵ هزار الی ۷۰ هزار فرانک سوئیس بوردینگ اسکول
۲۶٬۹۷۴ دلار روزانه
۴۸٬۵۵۵ الی ۷۵٬۵۳۰ دلار بوردینگ اسکول
مدرسه بین‌المللی ISSH شافهاوزن
(ISSH International School of Schaffhausen)
۱ الی ۱۸ سال ۲۴,۵۹۰ فرانک سوئیس روزانه
۵۴,۰۹۰ فرانک سوئیس بوردینگ اسکول
۲۶٬۵۲۹ دلار روزانه
۵۸٬۳۵۶ دلار بوردینگ اسکول

📝 مقاطع تحصیلی در سوئیس

مقاطع تحصیلی + در سوئیس

سیستم آموزشی سوئیس به دلیل استانداردهای بالای علمی، خروجی‌های تحقیقاتی بسیار مفید و روش‌های آموزشی دانش‌آموز محور، در سطح بین‌المللی بسیار مشهور و معروف می باشد. تحصیلات عالی در سوئیس از سیستم آموزشی بولونیا پیروی می‌کند و به سه مقطع با مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دسته بندی می‌شود.

مقطع تحصیلی مدت زمان اخذ مدرک
کارشناسی ۳ سال
کارشناسی ارشد ۱ الی ۲ سال
دکترا ۳ الی ۵ سال

📕 تحصیل در مقطع کارشناسی سوئیس

تحصیلی + در مقطع کارشناسی

تحصیل درمقطع کارشناسی سوئیس به صورت تمام‌وقت، سه‌ساله و شامل ۱۸۰ واحد درسی ECTS است. البته تحصیل در رشته‌هایی مانند داروسازی در سوئیس یا پزشکی تا پنج یا شش سال نیز زمان می برد.

زبان آموزش در مقطع کارشناسی به دانشگاه محل تحصیل شما بستگی دارد. در طول دوره کارشناسی در سوئیس، شما باید به جزء دروس اجباری رشته اصلی خود، دروس اضافی در رشته دیگری را انتخاب و همچنین در دوره‌های اختیاری که رایگان است شرکت کنید. در آخرین سال تحصیلی کارشناسی نیز باید به نگارش پایان‌نامه و ارائه آن اختصاص بدهید.

همین الان

با مشاوران مجرب ما در تماس باش 🙂   

02122892823

 رفیق😉هر سوالی داری بپرس و زود جواب بگیر

📒 تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سوئیس

تحصیل+ در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس در طی یک یا دو سال  به صورت تمام‌وقت با گذراندن ۹۰ الی ۱۲۰ واحد ECTS تکمیل میشود. مدرک کارشناسی ارشد در سوئیس یک انتخاب عالی برای شما به‌عنوان دانشجوی بین‌المللی بدون داشتن دانش قبلی از زبان‌های فرانسوی، ایتالیایی یا آلمانی می باشد. زیرا  تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سوئیس می‌توانید دوره‌های مختلفی را به زبان انگلیسی پیدا کنید.

در کشور سوئیس یک دوره ارشد دیگر هم با عنوان کارشناسی ارشد مطالعات پیشرفته (MAS) وجود دارد که معمولاً ۱ الی ۲ سال به طول می‌انجامد و شامل مطالعه مستقل، کار دوره‌ای و پایان‌نامه کارشناسی ارشد است. دانشجویان در دوره ارشد مطالعات پیشرفته MAS باید ۶۰ الی ۱۲۰ ECTS را تکمیل کنند.

📚 تحصیل درمقطع دکتری سوئیس

تحصیل+ در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکترا در سوئیس فقط در تعدادی از دانشگاه‌ها امکان‌پذیر می باشد که عمدتاً بر تحقیق و پژوهش تمرکز دارد. تحصیل در سوئیس در مقطع دکترا شامل کار مستقل بر روی پایان‌نامه دکترا با راهنمایی استاد راهنما است. دوره دکتری در سوئیس بین ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد و در این دوره باید ۲۴۰ واحد ECTS را تکمیل کنید.

دو نوع مدرک  در مقطع دکتری در سوئیس وجود دارد:

 • دکتری عمومی (Traditional or general PhDs)
 • دکتری ساختاریافته (Structured PhDs)

 

دکتری ساختاریافته در سوئیس ؛ این مدرک شامل آموزش عملی بیشتر و همچنین شامل همکاری و مشارکت بین مؤسسات مختلف مانند دانشگاه‌های علمی کاربردی است.

دکتری عمومی در سوئیس ؛ این مدرک در یک دانشگاه و تحت راهنمایی یک یا چند استاد راهنما ارائه می‌شود که بر محوریت تحقیق است و شما بیشترین زمان خود را صرف کار بر روی پایان‌نامه خود خواهید کرد.

💸 هزینه تحصیل در سوئیس

هزینه+تحصیل در +سوئیس

هزینه تحصیل در سوئیس در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نسبتاً  مقرون به صرفه تر است. شهریه مقاطع مختلف تحصیلی در سوئیس به دولتی و یا خصوصی بودن دانشگاه نیز بستگی دارد. در جدول زیر شهریه سالانه مقاطع مختلف  تحصیلی کشور سوئیس را به تفکیک دانشگاه‌های دولتی و خصوصی این کشور را مشاهده می‌کنید.

مقطع تحصیلی شهریه دانشگاه های دولتی شهریه دانشگاه های حصوصی
کارشناسی ۷۰۰ الی ۳۵۰۰ فرانک سوئیس
(۷۴۸ الی ۳۷۴۳ دلار)
۱۲,۸۰۰ الی ۵۲,۶۰۰ دلار
کارشناسی ارشد ۷۰۰ الی ۲۰۰۰ فرانک سوئیس
(۷۴۸ الی ۲۱۳۸ دلار)
۳۳۰۰ لی ۹۳,۰۰۰ دلار
دکترا ۱۱۵ الی ۱۰۰۰ دلار ۱۱۵ الی ۱۰۰۰ دلار

🧐 انواع دانشگاه در سوئیس

سیستم دانشگاه­‌ها در سوئیس به سه نوع علوم و هنرهای کاربردی،تحقیقات بنیادی و  آموزش معلمان(تربیت معلم) دسته بندی میشود. هر نوع دانشگاه هدف و روش های خاصی را در بخش آموزش، تحقیق و نوآوری سوئیس دنبال می­‌کند. در جدول زیر جزئیات بیشتری در مورد این دانشگاه­ها برای شما آورده­ایم:

نوع موسسه تعداد دانشگاه تعداد دانشگاه
دانشگاه‌های معمولی (UNIs) ۱۲  مؤسسات تحقیقاتی که مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهند.
دانشگاه‌های تربیت‌معلم (UTEs) ۲۰ ارائه برنامه‌هایی در زمینۀ آموزش سطوح پیش‌دبستانی، ابتدایی، متوسطه اول، متوسطه دوم و آموزش به افراد با شرایط ویژه
دانشگاه‌های علوم کاربردی و هنر (UASAs) ۹ برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد مبتنی بر علوم و هنر

📑 آزمون‌های ورودی برای تحصیل در سوئیس

آزمون+ورودی برای تحصیل+در سوئیس

برای تحصیل در سوئیس باید مهارت خود را در زبان انگلیسی، فرانسوی و یا آلمانی نشان داده و برای تحصیل در این کشور در مقطع ارشد و بالاتر به نمرات آزمون­ های GMAT  یا GRE نیز نیاز خواهید داشت. اگر مدارک قبلی خود را از یک دانشگاه انگلیسی‌ زبان گرفته باشید، نیازی به اثبات مهارت زبان نیست.  آزمون‌های زبان موردقبول در دانشگاه‌های سوئیس به ترتیب جدول زیر هستند:

نام آزمون حداقل نمره موردنیاز
آزمون TOEFL ۷۰ الی ۹۰
آزمون IELTS ۶.۵ الی ۷
آزمون کمبریج آزمون CPE یا آزمون CAE
آزمون DALF C1
آزمون TestDaF TDN 4
Goethe Certificate C1
آزمون CELI C1
آزمون PLIDA C1
آزمون GMAT ۶۳۴ به بالا

🤑 کار دانشجویی در حین تحصیل در سوئیس

شما می‌توانید در طول ترم تحصیلی خود به مدت ۱۵ ساعت در هفته مشغول به کارشوید. دانشجوی بین‌المللی در سوئیس می توانند در طول تعطیلات ترم خود به‌صورت تمام‌وقت کار کنند. اکثر دانشگاه‌های سوئیس دارای واحد کاریابی می باشند که این واحدها مشاغل پاره‌وقت در محوطه دانشگاه را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند.

میزان حقوق مشاغل معمولی و دانشجویی در سوئیس از ساعتی  (۱۶.۱۸ دلار) به بالا می باشد که می‌تواند برای تأمین خرج و مخارج شما به‌عنوان یک دانشجو کافی باشد.

تنها شرط برای کار در حین تحصیل در سوئیس این است که اظهار نامه ای از مقامات دانشگاه دریافت کنید که نمایانگر این باشد که کار در حین تحصیلی به درس شما لطمه وارد نمی کند.

😊 دریافت ویزای تحصیلی به سوئیس

دریافت+ویزای تحصیلی

شما به عنوان یک ایرانی برای تحصیل در سوئیس به ویزای دانشجویی سوئیس نیازپیدا می کنید. برای دریافت و درخواست این نوع ویزای سوئیس باید با داشتن نامه پذیرش از دانشگاه به سفارت سوئیس مراجعه کرده و مدارک زیر را ارئه دهید:

 • فرم درخواست ویزا:  این فرم‌ را پر کرده و امضا کنید.
 • چهار قطعه عکس: عکس ها باید در ابعاد پاسپورتی باشند.
 • پاسپورت: پاسپورت شما  حداقل باید سه ماه بعد از شروع اقامتتان اعتبار داشته باشد.
 • نامه پذیرش: این نامه  باید توسط دانشگاه محل تحصیل شما صادر شود.
 • گواهی پرداخت شهریه: ارائه اصل و کپی گواهی پرداخت شهریه الزامی است.
 • اثبات تمکن مالی: باید ثابت کنید می‌توانید به مدت یک سال هزینه‌های خود را تامین کنید ( ۲۲٬۴۹۲ دلار در ابتدای هر سال تحصیلی).
 • مدرکی دال بر اخذ بورسیه: در صورت نیاز، ارائه نامه‌ای مبنی بر این که تمام هزینه‌های تحصیل شما توسط بورسیه‌های تحصیلی سوئیس یا وام‌های دانشجویی پوشش داده می‌شود الزامی است.
 • رزومه: لازم است به یکی از زبان‌های رسمی سوئیس ترجمه شود.
 • انگیزه‌نامه:  به یکی از زبان‌های رسمی سوئیس ترجمه شود.
 • تعهد به ترک سوئیس پس از اتمام تحصیل

 

فرم دریافت ویزا تحصیلی سوئیس📑

🤒 بیمه سلامت دانشجویان در سوئیس

بیمه+سلامت دانشجویان

اگرچه دولت سوئیس یک سیستم مراقبت بهداشتی همگانی دارد، اما به دانشجویان بین‌المللی در سوئیس خدمات بهداشتی رایگان ارائه نمی‌دهد. همه دانشجویانی که در مقطع لیسانس، فوق‌لیسانس یا دکتری تحصیل می‌کنند باید برای تحصیل در سوئیس بیمه درمانی خصوصی بگیرند.

 بیمه درمانی خصوصی سوئیس درمان‌های تخصصی، درمان‌های دندانپزشکی و سایر خدمات مراقبت‌های بهداشتی شخصی را پوشش می‌دهد.

اکثر ارائه‌دهندگان بیمه سلامت سوئیس از دانشجویان بین‌المللی در سوئیس درخواست میکنند که هزینه‌ها را از قبل پرداخت کنند. دانشجویان بین‌المللی در سوئیس باید فرم درخواست را با رسیدها یا فاکتورهای پرداخت هزینه را برای شرکت بیمه ارسال کنند.

👨‍🎓 اقامت تحصیلی در سوئیس

اقامت+تحصیلی در سوئیس

پس از اتمام دوره تحصیل خود در سوئیس می‌توانید حداکثر ۶ ماه در کشور سوئیس مانده و به دنبال کار بگردید. برای این ۶ ماه هم باید اجازه اقامت در سوئیس را داشته باشید. برای درخواست کار در سوئیس باید مدارک زیر را فراهم کنید:

پس از دریافت پیشنهاد کاری یا job offer در سوئیس، کارفرمای شما باید درخواستی را برای اجازه اقامت شما به اداره کار سوئیس ارائه بدهد. کارفرمای شما باید ثابت کند که هیچ کارمند سوئیسی یا شهروند سوئیس برای شغل موردنظر موجود نیست. پس از آن می‌توانید با تبدیل اقامت تحصیلی خود در سوئیس به اقامت کاری در این کشور مانده و مسیر رسیدن به اقامت دائم یا شهروندی سوئیس را طی کنید.

🙄 مزایا و معایب تحصیل در سوئیس

مزایای تحصیل در سوئیس معایب تحصیل در سوئیس
استاندارد بالای آموزشی هزینه‌های بالای زندگی
برگزاری رویدادهای مختلف اجتماعی و فرهنگی قوانین سخت­گیرانه
وجود بورسیه‌های تحصیلی مختلف دشواری در پیدا کردن کار پس از فارغ‌التحصیلی

🤔 سؤالات متداول تحصیل در سوئیس

🤨 آیا می‌توان در سوئیس در کنار تحصیل کار کرد؟

بله، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در کنار تحصیل در سوئیس هفته‌ای ۱۵ ساعت هم کار کنند.

😯 آیا می‌توان بعد از تحصیل در سوئیس اقامت دائم این کشور را دریافت کرد؟

بله، دانشجویان بین‌المللی در سوئیس می‌توانند پس از تحصیل مشغول به کار شده و پس از ۱۰ سال کار در این کشور اقامت دائم بگیرند.

💵 هزینه تحصیل در سوئیس چقدر می شود؟

میانگین هزینه تحصیل در مدارس سوئیس  (۱۶٬۵۷۶ الی ۹۱٬۹۷۱ دلار) و در دانشگاه‌های این کشور  (۷۴۸ الی ۳۷۴۳ دلار) است.

👩‍💼 آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در سوئیس نیز وجود دارد؟

بله. در کشور سوئیس امکان تحصیل به زبان انگلیسی با ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل وجود دارد.

🙃 تحصیل در سوئیس با چه زبان‌هایی امکان پذیر است؟

تحصیل در سوئیس به زبان‌های انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی و فرانسوی امکان‌پذیر است.

5/5 - (1 امتیاز)
همین حالا با ما تماس بگیر و مشاوره رایگان دریافت کن !
021-22892823
 • تاریخ انتشار : 1402/02/06
 • نویسنده : rpergas
 • دسته بندی : اخبار

12 دیدگاه برای “7 قدم آسان تا تحصیل در سوئیس🟡✅2023+شرایط و هزینه”

 • محمد نورکامی

  قبولی در کنکور سراسری در ایران در روند اقامت تاثیری داره؟

  • معصومه گچلو

   سلام دوست عزیز، قطعا قبولی در کنکور ایران و کسب رتبه عالی در رزومه شما تاثیر مستقیم دارد و جهت اخذ پذیرش کار را راحت تر می‌کندباید قوانین روز ایران را بررسی کنید اروپا مشکلی ندارد جهت اخذ پاسپورت از مراکز صدور پاسپورت ایران استعلام بگیرید.

 • نادیا اسماعیلی

  برای تحصیل در سوییس باید حتما مدرک زبان داشته باشیم؟

  • معصومه گچلو

   سلام دوست عزیز،برای تحصیل در سوئیس باید مهارت خود را در زبان انگلیسی، فرانسوی و یا آلمانی نشان داده و برای تحصیل در این کشور در مقطع ارشد و بالاتر به نمرات آزمون­ های GMAT  یا GRE نیز نیاز خواهید داشت. اگر مدارک قبلی خود را از یک دانشگاه انگلیسی‌ زبان گرفته باشید، نیازی به اثبات مهارت زبان نیست. در کشور سوئیس امکان تحصیل به زبان انگلیسی با ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل وجود دارد.

 • آدرینا عباسی

  بعد از گذراندن دوره تحصیل امکان تمدید اقامت و ادامه زندگی در سوئیس وجود دارد؟

  • معصومه گچلو

   سلام عزیرم، شما پس از پایان تحصیلات کارشناسی خود در سوئیس، به مجوز کار برای یافتن شغل تمام وقت نیاز دارید. بعد از فارغ‌التحصیلی از دوره کارشناسی می‌توانید تا ۶ ماه مجوز اقامت خود را تمدید کرده و در سوئیس به دنبال کار بگردید. این مجوز قابل تمدید مجدد نیست.

 • ریحانه ابهری

  بردن همراه برای تحصیل در سوئیس امکان پذیر است؟

  • معصومه گچلو

   سلام دوست عزیز ، اگر مقصود شما ویزای همراه یا ویزای وابسته مجوزی برای ورود همسر، والدین و فرزندان به همراه شخص مهاجر به خاک دیگر کشور ها می باشد. بسیاری از افراد به اشتباه گمان می کنند پروسه درخواست ویزای همراه، هم زمان با ثبت ویزای متقاضی اصلی امکان پذیر می باشد. در صورتی که مطابق شرایط دریافت ویزای همراه این امکان تنها برای تعداد محدودی از کشور ها وجود دارد و فرآیند صدور ویزای همراه پروسه ای زمانبر و طولانی می باشد.
   شرایط دریافت انواع ویزای همراه از کشوری به کشور دیگر و از هر شخص به شخص دیگر متفاوت می باشد. به طور کلی ویزای همراه تنها به همسر قانونی یا شریک قانونی، فرزندان مجرد زیر 21 سال و والدین او تعلق می گیرد.

 • امیرمحمد

  معدل ديپلم و پيش دانشگاهي در انتخاب رشته و دانشگاه موثر است ؟

 • مهسا میرعماد

  ددلاین های درخواست پذیرش چه زمان هایی هستش؟

  • معصومه گچلو

   سلام دوست عزیز با توجه به سوال شما ، تاریخ درخواست پذیرش و ثبت‌نام در سوئیس به دانشگاه انتخابی و حتی رشته یا مقطع تحصیلی شما بستگی داره ،اما ترم پاییزحداکثر تا ۲۸ فوریه و ترم بهارحداکثر تا ۳۰ سپتامبر زمان ددلاین پذیرش تحصیلی است

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشاوره رایگان مهاجرت!

021-22892823