مشاوره و ارزیابی رایگان!
دوست داشتم
5/5 - (20 امتیاز)

نحوه گرفتن ویزای اوکراین و انوع آن۲۰۲۲✅

ویزای اوکراین کشور اکراین یکی از کشورهای مستقر‌ در اروپای شرقی‌ست که سال‌هاست رویای ملحق‌شدن به پیمان شنگن را در سر دارد . این مرزوبوم با سرگذشت پرفراز و نشیب و طبیعتی شگرف‌ هر ساله میزبان مهاجران و مسافران متعددی شده که با گرفتن ویزای…


Banner 3 10 -ره پویان عدالت

ویزای اوکراین

کشور اکراین یکی از کشورهای مستقر‌ در اروپای شرقی‌ست که سال‌هاست رویای ملحق‌شدن به پیمان شنگن را در سر دارد . این مرزوبوم با سرگذشت پرفراز و نشیب و طبیعتی شگرف‌ هر ساله میزبان مهاجران و مسافران متعددی شده که با گرفتن ویزای اوکراین وارد خاک آن می‌شوند .

علاوه‌بر سفرهای گردشگری و بهره‌مند‌ شدن از دیدنی‌های باستانی و طبیعی‌ این کشور ، بسیاری از متقاضیان ویزای اوکراین پیگیر دریافت مجوز اقامت‌ دائم هستند‌ . راه های مهاجرت به اوکراین را در این صفحه از مجله‌ موسسه‌ مهاجرتی رهپویان عدالت شرح داده‌ایم .

این سرزمین‌ که از حاصلخیزترین خاک جهان پوشیده‌ گشته ، در صنعت‌ کشاورزی و مواد‌ غذایی پیشرفت‌های بسیاری داشته است؛ از این رو ، خیلی از متقاضیان انواع‌ ویزا‌ اوکراین با هدف کار یا ایجاد کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری به اکراین نقل‌مکان و مهاجرت می‌کنند .

افزون‌ بر تفریح‌ ، کار‌ کردن و مهاجرت ، دانشجویی در اکراین نیز یکی از روش های مهاجرت به این مرزوبوم می باشد که به تازگی طرفداران خود‌ را پیدا‌ کرده است . بسیاری از دانشگاههای اکراین در لیست برترین دانشگاههای جهان دیده‌ می‌شوند .

برای سفر یا مهاجرت به اوکراین باید یکی از انواع ویزا‌ اوکراین را دریافت نمود .

انواع‌ ویزا‌ اوکراین

به همان دلیل که گفتیم ورود به خاک اکراین ضرورت به دریافت یکی از انواع ویزا اوکراین دارد . درخواست و گرفتن ویزای اوکراین به‌صورت اینترنتی از طریق سایت سفارت‌ صورت می‌گیرد اما ارائه مدارک و شرایط مورد‌ نیاز‌ بایستی به صورت حضوری انجام پذیرد .

لازم به ذکر است که سفارت اکراین در تهران خیابان باهنر واقع‌ شده و در تاریخ های یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۰۹ : ۰۰ تا ۱۲ : ۰۰ برای ارائه‌ مدرک‌ها و از ساعت ۱۱ : ۰۰ تا ۱۲ : ۰۰ برای دریافت مدرک‌ها می‌توان مراجعه نمود .

حتما باید توجه‌ داشت که سفارت‌ اکراین در زمان های جمعه ، شنبه و تعطیلات قانونی این کشور‌ تعطیل است .

به صورت کلی‌ ، ویزای اوکراین برای اقامت‌ موقت اتباع‌ بیرونی صادر می گردد و سه نوع کلی‌ دارد :

 نحوه گرفتن ویزای اوکراین و انوع آن

ویزای تایپ B اوکراین

برای اقامت‌‌های‌ بسیار کوتاه در کشور اکراین باید برای گرفتن جواز نوع B اقدام‌ کرد . این مجوز‌ که به دو حالت فردی و گروهی صادر می‌شود‌ ، اجازه حضور ۵ روزه در خاک اکراین را به تقاضاکننده می‌دهد .

در واقع برای اموری نظیر ترانزیت (ویزای B01) ، حمل و جابجایی کالا و مسافر‌ (B02) ، حمل و جابجایی اعضای خدمه کشتی‌های برونی مستقر‌ در بنادر اکراین (B03) می‌توان ویزای نوع B را دریافت‌ کرد‌ .

ویزای تایپ C اوکراین

ویزای کوتاه‌مدت اکراین که به مجوز تایپ C شناخته‌ شده است‌ ، اجازه حضور‌ در خاک اکراین را تا ۹۰ روز به تقاضا کننده می‌دهد . به عبارت دیگر ویزای C برای افرادی صادر می گردد که قصد دارند در بازه ۱۸۰ روز‌ ، ۹۰ روز را در خاک اکراین حضور‌ داشته باشند .

این مجوز بسته به اهداف سفر‌ در انواع‌ مختلفِ یکبار ورود (در بازه زمانی ۳ ماهه) ، دو نوبت ورود (در بازه موقعی ۶ ماهه) و مولتی‌پل یا چندبار ورود‌ (در بازه زمانی یک‌ساله) صادر می‌شود ، ولی برای دوره بیشتر از ۵ سال اعتبار‌ نخواهد داشت .

برای اموری قبیل سفر تجاری (C01) ، بازدید‌ خصوصی و دیدار‌ بستگان (C02) ، بازدیدهای رسمی به دعوت مقامات‌ و نهادهای دولتی (C03) ، حمل‌ونقل وسیله و مسافر‌ به‌صورت رفت و برگشت (C04) ، دیدار از اتباع و شهروندان اکراینی (C05) ، دیدار گردشگری و مسافرت توریستی (C06) ، مسافرت درمانی و مراقبت‌های پزشکی‌ (C07) احتیاج است‌ .

علاوه‌بر موردهای فوق ، بعضی از فعالیت‌‌های‌ سرمایه‌گذاری (C08) ، انجام فعالیت های فرهنگی ، تحصیلی ، علمی ، ورزشی (C09) ، فعالیت‌های مذهبی (C10) ، سفر کارمندان رسانه‌های گروهی (C11) ، بازدیدهای رسمی‌ به درخواست‌ مقامات خارجی موسسه بین المللی (C12) ، ماموریت‌های خارجی‌ (C13) ، حضور‌ درمراسم خاکسپاری اقوام و خویشاوندان یا حق شهروندی اکراینی (C14) هم به ویزای اوکراین در مجموعه C احتیاج دارند .

برای فعالیت‌‌های‌ مربوط به منافع‌ سیاست‌های بیرونی و داخلی (C15) که در شمار موارد استثنایی هستند‌ ، مجموعه امدادی که برای برطرف کردن حادثه‌ و عواقب ضروری (C16) به اکراین سفر‌ می‌کنند ، یا خلبانان و خدمه پرواز‌های‌ هواپیماهای بین المللی (C17) بایست برای دریافت ویزای اوکراین در گروه C اقدام کنند .

ویزای تایپ D اوکراین

اقامت در کشور‌ اکراین افزون بر ۹۰ روز‌ احتیاج به دریافت جواز دسته D دارد‌ . این گونه ویزای اوکراین که به مجوز اقامت بلندمدت هم مشهور شده‌ است‌ ، به عنوان ویزای ورود‌ چندگانه با اعتبار ۹۰ روزه‌ صادر می گردد و قابل‌ تمدید است .

برای مهاجرت به اکراین باید ویزای D01 از این مجموعه ویزای اوکراین دریافت‌ کرد . برای امور مربوط به اتحاد‌ خانوادگی (D02) ، اقامت‌ سیاسی (D03) ، کار کردن در شرکت‌ یا سازمان مستقر‌ در خاک اکراین (D04) ، اجرای پروژه‌های بین‌المللی (D05) ، و برخی فعالیت‌های مذهبی مبلغین (D06) احتیاج به این نوع مجوز‌ است .

متقاضیان حرفه‌کار در یک سازمان غیردولتی خارجی‌ ثبت شده‌ در خاک اکراین (D07) ، کار کردن در یک شرکت‌ خارجی ثبت شده‌ در اکراین (D08) ، اشتغال‌ در بانک خارجی‌ ثبت شده (D09) و اجرای الگو های فرهنگی ، تحصیلی ، علمی ، ورزشی یا طرح های داوطلبانه در خاک اکراین (D10) بایستی برای دریافت‌ جواز گروه D اقدام کنند .

برای کار در شعبه‌ای از شرکت‌ مربوط به رسانه‌های جمعی خارجی‌ در اکراین (D11) ، یا اشخاص سرمایه‌گذار ، شرکت‌کننده یا مالکین سودمند‌ (از یک شخص حقوقی ثبت می شود (D12) الزاماً باید ابتدا ویزای اوکراین از گروه D کسب کنند .

ویزای آموزشی اوکراین (D13) ، مجوز اقامت‌ موقت از شیوه ازدواج (D14) ، و مجوز همراهی‌ خانواده (مقیم مملکت اکراین) (D15) ، از جمله مجوز‌های‌ گروه D محسوب می‌شوند .

علاوه‌بر این ورود به خاک اکراین از شیوه معاهدات بین‌المللی دولت (D16) که از موارد مستثنا محسوب می‌شود‌ هم احتیاج به اجازه گروه‌ D دارد .

پس از آشنایی کلی‌ با انواع‌ ویزا اوکراین ، در ادامه توضیح و مطالعه پرتقاضاترین ویزای اوکراین یعنی ویزای تحصیلی اوکراین ، ویزای توریستی اوکراین و ویزای کاری‌ اوکراین می‌پردازیم . برای بررسی مدارک‌ و شرایط‌ مورد‌ احتیاج انواع‌ ویزا‌ اوکراین تا پایان ، همراه رهپویان عدالت باشید .

ویزای آموزشی اوکراین

خیلی از متقاضیان تحصیل در اکراین به‌دنبال‌ گرفتن پذیرش آموزشی از شاخه های پزشکی‌ هستند؛ به علت اهمیت‌ این موضوع در میان متقاضیان مهاجرت آموزشی ، در صفحه جدیدترین شرایط‌ تحصیل پزشکی‌ و دندانپزشکی اوکراین به شرح مدارک‌ موردنیاز پذیرش آموزشی پرداخته‌ایم .

برای رسیدن‌ به این اهداف در آغاز بایست شرایط گرفتن ویزای تحصیلی اوکراین مطالعه گردد تا با ارزیابی وضعیت‌ آموزشی خود و وارسی مدارک مورد‌ احتیاج آن ، در آغاز برای گرفتن پذیرش‌ تحصیلی از موسسات آموزشی معتبر اکراین و پس‌ازآن برای مهاجرت آموزشی عمل نمود .

متقاضیان تحصیل‌ در اکراین می‌توانند برای اخذ پذیرش تحصیلی از کل شاخه ها و مقطع‌ها تحصیلی اقدام‌ کنند . تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به دو زبان انگلیسی و اکراینی صورت می‌گیرد؛ بنابراین برای دانش‌اندوزی در اکراین در هر دو مرحله‌ دریافت پذیرش و ویزا‌ باید مدرک زبان (بسته به گونه انتخابی) را با نمره‌ مناسب ارائه کرد .

دانشجویان بین‌المللی با ویزای تحصیلی اوکراین می‌توانند تقریبا ۲۰ تا ۳۰ ساعت در هفته (بسته به مقطع تحصیلی) مشغول‌ به کار پاره‌وقت شوند . دانشجویان به ازای هر ساعت کار‌ کردن پاره‌وقت می‌توانند ۸ تا۱۰ دلار درآمد‌ داشته باشند . در تعطیلات رسمی همانند تعطیلات تابستان و کریسمس محدودیتی‌ برای کار دانشجویان خارجی‌ وجود نخواهد داشت .

برخی از متقاضیان آموزش در اکراین با ویزای توریستی وارد خاک اکراین می‌شوند و به صورت حضوری اقدام‌ به دریافت پذیرش‌ تحصیلی‌ و نام‌نویسی در سازمان آموزشی‌ مورد نظر‌ می‌کنند .

مطابق قوانین این کشور‌ اتباع‌ بیرونی برای تبدیل ویزای توریستی اوکراین به ویزای آموزشی بایستی خاک اکراین را ترک‌ کنند و از کشور مبدا‌ برای دریافت ویزای آموزشی اوکراین اقدم کنند .

مهم‌ترین سند برای ثبت درخواست‌ ویزای تحصیلی اوکراین نامه‌ پذیرش‌ آموزشی اصلی از سوی سازمان آموزشی‌ معتبر مستقر‌ در سرزمین اکراین است . برای این مقصود الزاماً باید شرایط‌ مورد نظر‌ پذیرش دانشجویان بین‌المللی در سایت قانونی موسسات تحصیلی مطالعه‌ شود و در صورت‌ واجد‌ شرایط‌ بودن‌ پذیرش آموزشی دریافت‌ شود‌ .

پس از دریافت نامه‌ پذیرش‌ تحصیلی نوبت‌ به تکمیل فرم‌ درخواست‌ ویزای تحصیلی می‌رسد؛ برای این منظور الزاماً باید به تارنما سفارت‌ به نشانی visa .mfa .gov .ua مراجعه کرد .

شماره فرم‌ به صورت اتوماتیک مشخصی می گردد . برای پیگیری و دسترسی به فرم‌ درخواست و امور پس از آن ، رمز عبوری به سایت ایمیل متقاضی فرستاده می‌شود که باید تا پایان پروسه از آن استفاده‌ کرد‌ .

مدرک‌ها مورد نیاز ویزای آموزشی اوکراین

 نحوه گرفتن ویزای اوکراین و انوع آن
برای دریافت ویزای تحصیلی اوکراین باید لیستی از مدارک‌ جمع‌آوری شود تا ضمیمه‌ فرم درخواست‌ بررسی شود . باید توجه‌ داشت که پاسپورت معتبر‌ با دست کم یک‌سال اعتبار‌ و تعداد صفحات کافی‌ برای ویزای اوکراین لازم است .

علاوه‌بر این مدارک‌ و سابقه‌های آموزشی و شغلی باید به زبان اکراینی ترجمه شود . مهم‌ترین مدرک‌ها و شرایط مورد نیاز‌ ویزای آموزشی عبارت است از :

• ترجمه پلمپ‌شده ریز‌ نمرات مقطع دبیرستان‌ با مُهر وزارت‌ خارجه‌ و دادگستری‌
• ترجمه‌ پلمپ‌شده ریز‌ نمرات پیش‌دانشگاهی به صورت جدا با مُهر وزارت خارجه‌ و دادگستری
• ترجمه‌ پملپ‌شده و اصل برگه دیپلم به زبان اوکراینی به صورت جدا با مُهر وزارت‌ خارجه و دادگستری
• ترجمه پملپ‌شده و اصل مدرک پیش‌دانشگاهی به زبان اکراینی به صورت‌ جدا با مُهر وزارت‌ خارجه و دادگستری‌
• نقل پملپ‌شده و اصل مدرک‌ها دانشگاهی‌ به زبان اوکراینی به صورت جداگانه با مُهر وزارت‌ خارجه‌ و دادگستری
• مدرک زبان انگلیسی یا اکراینی با نمره‌ خوب
• ترجمه و اصل شناسنامه
• ترجمه‌ معتبر صفحه اول‌ پاسپورت‌ به زبان اکراینی
• جواب منفی آزمایش‌ ایدز و هپاتیت که دست‌کم ۲ ماه پیش‌ از تاریخ‌ درخواست صادر شده‌ باشد‌
• ترجمه‌ گواهی سلامت
• گواهی‌ تمکن‌ مالی
• گواهی‌ عدم سوء سابقه
• اصل دعوت‌نامه معتبر‌ صادر شده از موسسات تحصیلی اکراین

حتما باید دقت داشت که برگه نتیجه‌ آزمایش‌ سلامت متقاضی باید در سربرگ کلینیک معتبر صادر گردد و نام‌ پزشک معالج‌ و مشخصات‌ تقاضاکننده در پاسخ آزمایش‌ درج شده‌ باشد . این گواهی‌ باید به زبان اوکراینی ترجمه گردد .

5/5 - (20 امتیاز)
 • تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۶/۱۶
 • نویسنده : حانیه قاسمی
 • دسته بندی : اخبار

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبرنامه
  ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

  گوگل پلاس فیس بوک اینستاگرام کانال تلگرام شبکه آپارات فید خوان

  مشاوره رایگان مهاجرت!

  021-22892823